Xherdan Shaqiri rikthehet në Serie A?

Lazio i ka hedhur sytë kah sulmuesi shqiptar i Stoke Cityt, Xherdan Shaqiri, ka raportuar Il Corriere dello Sport. Xherdan Shaqiri ka përfunduar aventurën e tij në Kampionatin Botëror pas eliminimit nga Suedia në fazën e 1/8 të finales, transmeton Gazeta Express. Felibe Anderson është afër transferimit të tij në West Ham, dhe klubi italian ka filluar të kërkoj për një zëvendësues dhe besohet që është Xherdan Shaqiri i cili kërkon largimi nga Stoke City pas rënies nga Premier Liga. Mediat italiane raportojnë se Igli Tare është një fans i…

Read More

Ëndrrat u shuan, por botërori bashkoi belgët

Ëndrra e botërorit për Belgjikën ka mbaruar, por arritja deri në gjysmëfinale në Rusi, ka ndikuar për të bashkuar shtetin e ndarë në baza etnike. Përfaqësuesja e Belgjikës, të martën mbrëma, u eliminua në gjysmëfinale nga Franca me rezultatin 1:0, transmeton Koha Ditore. “Ndeshjet e botërorit kanë tubuar të gjithë në Bruksel për t’i përcjellë ndeshjet së bashku. Pra, jemi bërë bashkë me holandezët dhe francezët. Këto janë sinjale se të gjithë jemi të bashkuar”, ka thënë studenti Alpha Omba, që ka përcjellë çdo ndeshje të Belgjikës në botëror. Belgjika…

Read More

K.F Vushtrria JO serioz!!!

Shkruan: Fazli Muharremi   Ky klub me traditë, ky klub i zemres. Ne që jemi vetëm simpatizantë dhe e dojmë klubin kemi drejt edhe të kritikojmë sepse nga kritikat ne duhet të mësojmë. Edhe pse klubi ynë nuk arriti të hyjë në superligë, mund të themi se nuk na përcjelli fati edhe pse kishim lojtarë cilësorë, tani ajo kohë kaloi duhet të përqendrohemi se çka po ndodh sot. Naser Imeri deklaroi se do të vazhdojë prap me klubin si kryetare, ishte diçka e mirë dhe u prit mirë nga sportdashësit…

Read More

Serbët shajnë Granit Xhakën, përgjigja e tij do t’iu lë pa fjalë

Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri ishin dy “heronjtë” e Zvicrës në ndeshjen e grupeve të Kupës së Botës kundër Serbisë. Xhaka shënoi golin e barazimit ndërsa Shaqiri vulosi fitoren në minutat e fundit të ndeshjes, shkruan indeksonline,transmeton Gazeta NewBorn. Festa e tyre me SHQIPONJË i revoltoi shumë tifozët serb sa nuk rreshtën së shari dhe ofenduari. Derisa Xhaka po dilte nga stadiumi një serb shanë atë në gjuhen shqipe dhe serbe. Mirëpo përgjigja e Granitit është epike duke e lënë pa fjalë atë.

Read More

Hendersoni, ogur i mirë për Anglinë

Mesfushori anglez, Jordan Henderson, vazhdon të jetë oguri i mirë i kombëtares së Anglisë. Në 30 paraqitjet e fundit për Anglinë, Henderson ka fituar 23 lojë dhe ka barazuar shtatë herë, duke i sjellë fat “Tre Luanëve”. Kjo është seria më e gjatë pa humbje e një futbollisti të Anglisë në histori. Anglia dhe Hendersoni janë kualifikuar në gjysmëfinale të Kampionatit Botëror, me vetëm një humbje, ku nuk luajti mesfushori i Liverpoolit.

Read More

Futbolli i bllokuar në gadishullin kontestues

Një gjë e çuditshme ndodhi në muajin dhjetor të vitit të shkuar, kur tifozët e futbollit në Krime, gadishull i Ukrainës në Detin e Zi, por i aneksuar nga Rusia më 2014, filluan të blinin bileta për botërorin “Rusia 2018”. Disa kërkues të biletave që bënë përpjekje të blinin bileta përmes FIFA-s, hasën në mesazhe ku shkruante ”GABIM” në kompjuterët e tyre, shkruan Koha Ditore. Problemi për këtë, sipas presidentit të Federatës së Futbollit të Krimesë, ishte se FIFA ende nuk e ka njohur Krimenë si pjesë të Rusisë. Pas…

Read More

PSG-ja, 100 milionë dhe Rabiotin për Kanten

Kampionia e Francës, Paris Saint Germain po planifikon transferimin e N’Golo Kantes. Sipas medieve franceze, Naser Al-Khelaifi është gati t’i ofrojë Chelseat një shumë prej 100 milionë euro dhe si pjesë të marrëveshjes të përfshi edhe mesfushorin Adrien Rabiot. Aktualisht Kante është i përfshirë me Francën në Botëror dhe pas përfundimit të këtij evenimenti do të dihet edhe e ardhmja e yllit francez.

Read More

Shqiponja e Xhakës e Shaqirit ka nxitur debat politik në Zvicër

Politikania e njohur zvicerane nga SP, pjesë e ekzekutivit të Kantonit të Cyrihut, Jacqueline Fehr, në profilin e saj në Facebook ka postuar një koment në të cilin ka reaguar në lidhje me propozimin e sekretarit të përgjithshëm të Federatës futbollistike të Zvicrës, Alex Miescher, i cili ka pohuar se në Përfaqësuesen zvicerane duhet të shqyrtohet mundësia që në të ardhmen t’u ndalohet pjesëmarrja shtetasve të dyfishtë, pas aferës së festimit me shqiponjë dykrenare të Granit Xhakës dhe Xherdan Shaqirit. Si përgjigje ndaj këtij provokimi, politikania Fehr ka shkruar: “Unë…

Read More

Me një minutë heshtje për Vokrrin nis Kuvendi i jashtëzakonshëm zgjedhor i FFK-së

Kuvendi i jashtëzakonshëm i Federatës së Futbollit të Kosovës, ka nisur me një minutë heshtje në nderim të Fadil Vokrrit. E vetmja pikë e ditës është zgjedhja e kryetarit të Federatës, transmeton KP. Ky kuvend është thirrur pas vdekjes së ish kryetarit të FFK-së, Fadil Vokrri, i cili vdiq javë më parë. Vlen të theksohet se kandidati i vetëm për kryetar të Federatës të Futbollit të Kosovës është Agim Ademi.

Read More

Të paktën një prej finalistëve do të jetë befasi

Evropa dhe Amerika e Jugut sërish do të luftojnë për supremaci në futboll, në çerekfinale të Kupës së Botës, por pas shumë skuadrave favorite të eliminuara tashmë ka një ndjesi të madhe se do të ketë një finalist të ri apo një që ka munguar një kohë të gjatë. Derisa Afrika, Azia dhe Amerika e Veriut nuk do të jenë prezente në çerekfinale, duke shuar shpresat për një ndryshim të madh, së paku një nga finalistët e botërorit “Rusia 2018” nuk ka arritur në finale të ngjarjes së madhe për…

Read More