Francë 2:1 Kroaci, këto janë statistikat pas pjesës së parë

Kombëtarja e Francës e ka fituar pjesën e parë të finales së Kupës së Botës ndaj Kroacisë. Skuadra e Didier Deschamps ka shkuar me epërsi 2:1 në pushimin e pjesës së parë. Mario Mandzukic në minutën e 18’ me një autogol dhe Griezmann me një gol të shënuar nga penalltia, ishin realizatorë për Francën. Në anën tjetër për Kroacinë shënoi Ivan Perisic, në minutën e 28’ të ndeshjes. Statistikat e pjesës së parë i gjeni në pjesën e mëposhtme.

Read More

FIFA: Asnjë rast me doping në Botëror

FIFA nuk ka raportuar asnjë rast dopingu pas pothuajse 4 mijë mostrave të marra që nga janari, në një program testimi të zbatuar në fazën përfundimtare të Kupës së Botës RUSI 2018. Rasti i fundit me doping daton në 1994, në Shtetet e Bashkuara, dhe është ai që përfshinte argjentinasin Diego Armando Maradona. Programi 2018 përfshinte 626 mostra të marra gjatë Botërorit, duke përfshirë dy lojtarë nga secila skuadër e testuar pas çdo ndeshjeje. Gjithsej 108 mostra u mblodhën një ditë para fillimit të ndeshjeve. Në njoftimin e FIFA-s thuhet…

Read More

Fjalët e para të Shaqirit si lojtar i Liverpoolit

Xherdan Shaqiri sot është zyrtarizuar te Liverpooli, dhe për këtë është shprehur shumë i lumtur. Ai për faqen zyrtare të klubit ka treguar se edhe më parë kishte pasur dëshirë të bashkohej me klubin nga Anfield Sot ai ka nënshkruar kontratë pesë vjeçare me Liverpoolin, përderisa u largua nga Stoke City për 13 milionë funta. “Jam shumë i lumtur që jam këtu. Është klub i madh me histori të madhe, me lojtarë të mëdhenj, dhe një trajner fantastik. Prandaj jam vërtet shumë i lumtur dhe i kënaqur që jam këtu.…

Read More

“Bomba” mbrëmjes, Di Maria në Serie A?

Angel Di Maria pranë largimit nga PSG. Aventura e yllit argjentinas te kampionët e Francës, mund të përfundojë këtë afat kalimtar. Mediet në Argjentinë e cilësojnë sensacional lajmin dhe shumë të besueshëm se largimi i Di Marias nga PSG është shumë pranë. Sipas raportimeve e ardhja e ish anëtarit të Manchester United dhe Real Madrid mund të jetë në Serie A. Është Interi që ka pasur kontakte me argjentinasin, dhe një marrëveshje mund të arrihet shumë lehtë në orët e ardhshme

Read More

Ministri i financave të Spanjës Ronaldos: Edhe në Itali të arrestojmë nëse duam

Real Madridi ka lejuar transferin e Cristiano Ronaldos për në Juventus, por tani Ministri i Financave të Spanjës ja ka bërë të qartë portugezit se edhe në Itali, një aktivizim i akuzës dhe ai do të arrestohet Ronaldo ka qenë i involvuar në një betejë të gjatë me thesarin spanjoll me problemet për taksa, edhe pse ata kanë arritur një marrëveshje në qershor për këtë gjë. Jose Maria Mollinedo, sekretar gjeneral në GESTHA, ka theksuar se transferi i ti në Serie A nuk ndorshin asgjë situatën e Ronaldos, transmeton GazetaExpress.…

Read More

Federata Zvicerane reagon zyrtarisht për lojtarët me dy shtetësi, përfshihen edhe shqiptarët

Situata kaotike e krijuar kohët e fundit dhe deklaratat e Sekretarit të Përgjithshëm të Federatës Zvicerane, Aleks Miesher, rreth futbollistëve shqiptarë, kanë shkaktuar shumë polemika në Zvicër, ku është vë në dyshim vazhdimësia e tyre në radhët e përfaqësueses. Por deklaratat e Miesher duket se nuk janë qëndrimi zyrtar i institucionit, pasi me një komunikatë për shtyp, Federata ka kërkuar falje për aludimet e zyrtarit nëse duheshin lejuar futbollistë me dy pasaporta në ekipin kombëtar. “Federata e Futbollit e Zvicrës mbështet si organizatë të gjithë futbollistët dhe futbollsitet, pavarësisht shumëllojshmërisë…

Read More

De Biasi: Jam i zhgënjyer, dje isha praktikisht trajneri i Polonisë…

Ish-trajneri i Shqipërisë, Gianni De Biasi, foli në “Maracana” të “RMC Sport”, për temat më të nxehta të momentit: Kampionati Botëror, “Topi i Artë”, CR7 te Juve, dhe më e rëndësishmja diskutoi zërat që e lidhën me një kalim te Polonia. Italiani pranoi se ka qenë afër kombëtares së Polonisë, por në fund drejtuesit zgjodhën një polak. “Dy vite më parë isha shumë afër Italisë dhe isha përpara një tjetri. Dje unë kam qenë praktikisht trajner i Polonisë, pastaj Boniek zgjodhi një trajner polak: ndjehesha i përjashtuar, isha i zhgënjyer,…

Read More

Anglezët gjejnë fajtorin, ja kush i “eliminoi” kundër Kroacisë

Anglia ka një “fajtor” të pazakonshëm për humbjen nga Kroacia. Tifozët anglezë duket se e kanë zbuluar arsyen përse është eliminuar Anglia nga gjysmëfinalja e Botërorit nga Kroacia. Bëhet fjalë për Mick Jagger, i cili ishte i pranishëm në stadium mbrëmjen e djeshme dhe kjo prani e tij vazhdon të konsiderohet si ters për ekipin që ai mbështet. Ikona e Rolling Stons ka një historik jo shumë pozitiv në lidhje me pranitë e tij në aktivitetet të tilla futbollistike. Në botërorin e vitit 2010 ai mbështeste Shtetet e Bashkuara të…

Read More