Doktorri i parë i shkencës në botë ishte kinez

Doktorri i parë i shkencës në botë ishte kinez

Grada zyrtare e Doktorrit të Shkencës është dhënë në Kinë (në kohën e JIN-it Perëndimor 475-222 para ekopës së re). Ky titull – gradë – shkallë akdemike është dhënë për specialistët e dalluar në lëminë…

Read More
10 shkencëtarët aziatikë që mund të ndryshojnë botën

10 shkencëtarët aziatikë që mund të ndryshojnë botën

Revista prestigjoze “Nature” ka përzgjedhur 10 shkencëtarët më brilantë të Azisë Lindore, kontributet e të cilëve supozohet se do të kenë një ndikim në shkallë globale në fusha të ndryshme që nga inteligjenca artificiale, zhvillimi…

Read More
Sonda japoneze Hayabusa 2 mbërrin në asteroidin Ruygu

Sonda japoneze Hayabusa 2 mbërrin në asteroidin Ruygu

Përgjatë 4 viteve një udhëtim që shkoi përreth Diellit tri herë dhe më në fund sonda Hayabusa 2 ka realizuar objektivin e saj; ka mbërritur tek një asteroid i identifikuar në katalog me numrin 162173.…

Read More
10 Fakte interesante që duhet t’i dini për planetin Mars

10 Fakte interesante që duhet t’i dini për planetin Mars

U emrërua nga romakët, është quajtur shpesh “Planeti i Kuq” për shkak të oksidit të hekurit që është i përhapur në sipërfaqe të saj, e cila i jep një ngjyrë të kuqërremtë. Marsi është planeti…

Read More
Nata ka “humbur” në shumë shtete

Nata ka “humbur” në shumë shtete

Një studim i pamjeve të Tokës natën ka treguar se drita artificiale po bëhet më e fortë e po shtrihet gjithmonë e më shumë. Nga viti 2012 deri në 2016-n, zona e planetit me ndriçim…

Read More
Space X sot lanson misionin e tij të pesëmbëdhjetë

Space X sot lanson misionin e tij të pesëmbëdhjetë

SpaceX po synon të premten(sot) më 29 qershor për një lançim të misionit të tij t’pesëmbëdhjetë të shërbimeve të furnizimeve (CRS-15) në orën 5:42 EDT, ose 9: 4: 2 UTC, nga space launch complex 40…

Read More
Çfarë është e vërtetë e çfarë mit për Betejën e Kosovës? Drançolli publikon një dokument të vitit 1389

Çfarë është e vërtetë e çfarë mit për Betejën e Kosovës? Drançolli publikon një dokument të vitit 1389

Historiani Jahja Drançolli ka shkruar për të vërtetën dhe mitin e Betejës së Kosovës, kështu duke publikuar edhe një dokument të datuar nga viti 1389. Drançolli, tregon se çfarë thotë dokumenti i vitit 1389 për…

Read More
Astronomja nga Vushtrria Pranvera Hyseni rrëfen për ndihmën që i ofroi humanisti z. Naser Imeri nga Ariani Company

Astronomja nga Vushtrria Pranvera Hyseni rrëfen për ndihmën që i ofroi humanisti z. Naser Imeri nga Ariani Company

Në fillim të këtij viti, pranova ftesë nga NASA që të vizitoj qendrën e tyre në Houston të Teksasit. Edhe pse e dija që do të jem në SHBA për të përfaqësuar Kosovën në konferenca…

Read More
Ja si të mbroheni nga rrufetë dhe stuhitë

Ja si të mbroheni nga rrufetë dhe stuhitë

Rrufetë mund të japin një spektakël në qiell, por në të njëjtën kohë mund të jenë shumë të rrezikshme. Çdo vit rrufetë vrasin mesatarisht 6000 njerëz në botë. Prandaj është e rëndësishme të siguroheni siç…

Read More
Disa Shkencëtarë thonë se njerëzit janë vetëm në univers

Disa Shkencëtarë thonë se njerëzit janë vetëm në univers

Njerëzit janë vetëm në univers dhe nuk do të plotësojnë kurrë forma të tjera të jetës inteligjente, sipas një studimi të ri kozmikisht. Shkencëtarët në Universitetin e Oksfordit kanë përcaktuar se të huajt nuk ekzistojnë…

Read More