Kuriozitete të rralla…

Kuriozitete të rralla…

Dallga më e madhe e regjistruar deri më sot ka qenë në vitin 1971 në ishullin Ishigaki, Japoni, me lartësi 85 m, transmeton lajmi.net Në një natë të kthjellët, sipas astrologëve amerikanë, çdo njeri mund…

Read More
Fshati që po vizitohet nga njerëzit që besojnë në magjinë e ujit të kësmetit

Fshati që po vizitohet nga njerëzit që besojnë në magjinë e ujit të kësmetit

Një fshat në kufirin me Serbinë vizitohet për çdo ditë nga hallexhinjtë. Në Brainë të Podujevës ndodhet një krua, uji i të cilit cilësohet si i bekuar dhe i kësmetit. Të rinjtë shkojnë atje për…

Read More
“YouTube” sjell mënyra të reja për të fituar para

“YouTube” sjell mënyra të reja për të fituar para

Gjatë VidCon 2018, “YouTube” ka lëshuar disa tipare të reja që vijnë në shërbim, duke përfshirë mënyra të reja që krijuesit e përmbajtjes mund të fitojnë. Së pari, kanalet me mbi 100,000 abonentë tani do…

Read More
Zotat Viking ringjallen nga Gjuha Shqipe

Zotat Viking ringjallen nga Gjuha Shqipe

Emrat e panteonit Viking te krijimit jane mbledhur nga libri “Prose Edda” nga Snorri Sturluson, shkruar ne shekullin e 12 ne Islande. Pra ky liber u shkrua ne mes te Atlantikut, perpara 800 vitesh. -Gjigandi…

Read More
IBM krijon një kompjuter të vogël sa një kokërr orizi

IBM krijon një kompjuter të vogël sa një kokërr orizi

Kompania e famshme IBM njihet për prodhimet e saj kompjuterike dhe ristë që sjell në fushën e teknologjisë. Së fundmi kjo kompani ka arritur të thyej një rekord duke prodhuar kompjuterin më të vogël në…

Read More
Facebook sjell një veçori të re të quajtur “Koha juaj në Facebook”

Facebook sjell një veçori të re të quajtur “Koha juaj në Facebook”

Lëvizja “koha e mirëshpenzuar” që është duke gjithëpërfshirë teknologjinë mund të vijë në Facebook. Një tipar i ri që u zbulua nga Jane Manchun Wong (një inxhinier i cili më parë zbuloi tipare të reja…

Read More
16 materialet më të shtrenjta në botë – Nuk është Ari dhe as Diamanti

16 materialet më të shtrenjta në botë – Nuk është Ari dhe as Diamanti

Për shumë shekuj, shumë njerëz kanë besuar se ari është një nga materialet më të shtrenjta në botë. Megjithatë, kjo është absolutisht e gabuar. Bright Side ka përpiluar një listë të materialeve me vlerë, duke…

Read More
Shtetet më të vegjël në botë

Shtetet më të vegjël në botë

Me mbi 194 shtete në botë, është e lehtë të mendosh se fjala “shtet” barazohet me një zonë masive toke, me një numër të madh njerëzish. Por, disa vende janë aq të vegjël saqë qytetet…

Read More
Pasojat e përgjakshme të mitit serb

Pasojat e përgjakshme të mitit serb

Dikush i referohet datës 15 e dikush 28 qershor. Kurrkush nuk e konteston vitin 1389. Shpatat tashmë ishin mprehur. Dy taborët ishin vendosur përballë njëri-tjetrit. Rapsodët po ua thoshin këngëve epike për t’iu dhënë zemër…

Read More
Shitet për rreth 14 mijë euro takëmi për ngrënie i Hitlerit

Shitet për rreth 14 mijë euro takëmi për ngrënie i Hitlerit

Takëmi për ngrënie i përbërë nga thikat, pirunët dhe lugët, të përdorura nga lideri i Gjermanisë naziste gjatë Luftës së Dytë Botërore, Adolf Hitler, u shit për më shumë se 14 mijë euro. Në një…

Read More