10 fakte interesante që duhet të dini për dritën

Më 21 nëntor 1676, astronomi danez Ole Romer njoftoi në Akademinë e Shkencave në Paris përfundimin e tij se drita udhëton me një shpejtësi të kufizuar. 1.Sipas obserbimeve të Romer për Jupiterin dhe hënën, drita udhëton 220,000 km në sekondë. Shifra e saktë është 299,000 km për sec. 2.Romer ishte I pari që provoi se drita nuk udhëtonte asnjëherë. 3.Rastësisht data 21 nëntor ishte gjithashtu data kur Ajnshtajni publikoi së pari ekuacionin e=mc ² duke lidhur energjinë, masën dhe shpejtësinë e dritës 4.Kjo datë është mjaft e rëndësishme në historinë…

Read More

Australia zhvendoset 1,8 metra, por askush nuk e… sheh!

Australia po shkon drejt veriut duke u zhvendosur nëpërmjet pllakave tektonike, që do të thotë se koordinatat e hartës së vendit po riorganizohen rreth 1,8 metra në verilindje, njoftuan sot autoritetet. “Australianët janë në lëvizje dhe të gjithë po shkojnë drejt veriut, edhe pse shumica e banorëve nuk janë duke e kuptuar këtë zhvendosje”, deklaroi Matt Canavan, ministër për Burimet dhe Veriun e Australisë. Zhvendosja kontinentale në një shkallë prej shtatë centimetra në vit do të thotë se korniza referuese kombëtare e koordinimit të Australisë (Të Dhënat Gjeocentrike të Australisë…

Read More

Ja pse avionët kanë ngjyrë të bardhë!

Rrallë herë jemi mësuar të shohim avionë të ngjyrave të tjera, por ngjyra më e përdorur e tyre është e bardha, ashtu siç është për taksitë e verdha Por gjithnjë ka një arsye se pse gjërat janë ashtu siç janë. Dhe për avionët është zgjedhur ngjyra e bardhë sepse: Ngjyra e bardhë nuk fshihet Pasi i ekspozohet shumë diellit gjatë fluturimeve, ngjyrat e tjera ka shumë gjasë që të fshihen, përderisa rrezet ultra-vjollcë godasin bojën. Ngjyra e bardhë ka përparësi termike Objektet e ngjyrosura me ngjyra të tjera – jo…

Read More

80 kuriozitete/fakte interesante mbi planetin Tokë

Ku ndodhet pika më e ulët e thatë në Tokë? Bregdeti i detit të Vdekur në Lindjen e Mesme është 400 metra (1300 këmbë) nën nivelin e detit. Pranë saj renditet Bad Water në Luginën e Vdekjes në Kaliforni, me 282 këmbë nën nivelin e detit. Është lajm i mirë që Kalifornia nuk po zhytet edhe më shumë? Pjesë të Kalifornisë zhyten. Pompimi i ujit të natyrshëm nënujor në rezervuarët e Kalifornisë po bën që toka të zhytet 11 centimetra në vit në disa vende të veçanta. Sistemet e ujërave…

Read More

Disa kuriozitete interesante mbi planetin Tokë

Sa do të peshonte një person në Mars? Forca e rëndesës në Mars është 38 për qind e asaj të tokës në nivelin e detit. Prandaj një person do të peshonte 38 për qind më pak në Mars. Nëse bazohemi tek informacionet e tanishme të NASA-s, duhet të kalojnë dekada para se ky vëzhgim të vërtetohet. Sa i gjatë është viti marsian? Është një vit i gjatë, nëse jeni nga Marsi. Për një tokësor, është gati sa dyfishi i gjatë. Planeti i kuq rrotullohet për 687 ditë rrotull Diellit, ndërsa…

Read More

10 kuriozitete që nuk i dini mbi planetin Tokë

Cili është vendi më i nxehtë në Tokë? Ndoshta keni dëgjuar se është Lugina e Vdekjes në Kaliforni. E vërtetë në shumë ditë, por El Azizia në Libi regjistroi temperaturën prej 57.8 gradë Celsius në 13 shtator, 1922, temperatura më e lartë e matur ndonjëherë. Në Luginën e Vdekjes shkoi 57 gradë Celsius më 10 qershor, 1913. Po vendi më i ftohtë? Shumë larg prej këtu, temperatura më e ftohtë e matur ndonjëherë në Tokë ka qenë -89 gradë Celsius në Vostok, Antarktikë, më 21 qershor, 1983. Si krijohet bubullima?…

Read More

Mrekullia e Saturnit

Hena e Saturnit Enceladus leviz perpara unazave, te cilat shkelqejne ne driten e diellit ne kete imazh. Nen nje shtrese te akullt te jashtem, Enceladus fsheh nje oqean global me uje te lengshem. Ne polin jugor (ne pjesen e poshtme) eshte shihen nje shtengull grimcash te akullit dhe materialeve te tjera qe leshohen vazhdimisht nga ai oqean nepermjet frakturave ne akull. Ajo drita e ndritshme ne te djathte te Enceladus eshte nje yll i larget. Ky imazh u mor ne drite e dukshme me kameren me kend te ngushte te…

Read More

Kjo është lulja në Kosovë, e cila ka vlerë më shumë sesa ari

“Çmimi i shafranit varion, ku prodhuesit francez e shesin rreth 56-60 euro gramin. Ne kemi gjetur çmim deri në 250 euro për gram”. Lule shafrani, e cila vlerësohet si një prej erëzave më të shtrenjta në botë, kultivohet edhe në Kosovë. Kjo lule, përpunimi i së cilës kërkon mund dhe durim, vlerësohet se është “më e vlefshme se ari”. Shafrani është një lule ngjyrë vjollce që vjen nga familja Iridaceae, në brendësi të së cilës gjenden tre fije të verdha të quajtura mashkullor dhe tri stigmat të kuqe, të cilat…

Read More

Reagimi befasues i kinezëve, pas komenteve të Albert Ajnshtajnit

Përshkrimi që bën Albert Ajnshtajni për kinezët si një vend punëtor, të ndyrë dhe të trashë ka shkaktuar irritim në vendin aziatik nga ku vërshuan të gjitha komentet në rrjetet sociale. “Kinezët nuk ulen në tavolina ndërsa hanë, por në bisht siç bëjnë europianët kur kryejnë nevojat fiziologjike në pyje”. Kështu shkruante Ajnshtajni në ditarët e udhëtimeve të tij. “Do të ishte për të ardhur keq nëse kinezët do të zëvendësonin raca të tjera,” – shton ai.- “Kur shoh fotot e asaj periudhe duken të ndyrë.” Ajnshtajni shkroi situatën e…

Read More