Shkence 

A e keni ditur se cili është ylli më i madh?!

Dielli mund të duket të jetë ylli më i madh në qiell, por kjo është vetëm për shkak se është më afër me Tokën. Në shkallën astronomike, është me të vërtetë mesatar- rreth gjysma e yjeve të njohura janë më të mëdhenj; gjysma janë më të vogla. Ylli më i madh i njohur në univers është UY Scuti, një supergjigant me një rreze rreth 1.700 herë më të madhe se dielli. Në vitin 1860, astronomët gjermanë në Observatorin e Bonit regjistruan së pari UY Scuti, duke e quajtur atë BD-12…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Shkence 

Si ta përdorni telefonin tuaj që të shikoni Marsin në pikën më të afërt të Tokës që nga viti 2003?!

Epo, kjo është ajo. Erdhi koha kur orbita e Tokës do të na afrojë më shumë me Marsin se sa kemi qenë që 15 vjet! Kjo është një ngjarje mbarëbotërore, megjithëse njerëzit që e shohin Marsin nga lartësi të ulëta dhe nga Hemisfera Jugore do ta shohin Planetin e Kuq shumë më qartë se njerëzit në zonat e mesme. Ndërsa dylbitë do t’ju tregojë Marsin si një pikë e vogël e kuqe e ndritshme, madje edhe një teleskop i vogël mund të zbulojë tiparet sipërfaqësore dhe kapelet polare kur është…

Lexo më shumë
Shkence 

Çfarë do të ndothë nesër në qiellin e natës?

Nesër qielli do të jetë jo si zakonisht. Një hënë e “kuqe” do shfaqet në qiell nga ora 19:52 .Kjo është ngjarje që sduhet humbur sepse do duhet edhe një shekull që të jetë një eklips aq i gjatë.Eklipsi i dytë i përgjithshëm hënor i vitit 2018 do të jetë i dukshëm në pjesët të mëdha të Australisë, Azisë, Afrikës, Evropës dhe Amerikës së Jugut. Eklipsi do të zgjasë për 103 minuta, duke e bërë atë eklipsin më të gjatë të shekullit të 21-të.Eklipsi do zë vend më 27 korrik…

Lexo më shumë
Shkence 

Kosova përfaqsohet në ALCON njëren ndër konventat më të njohura të astronomisë në SHBA

ALCON është njëra ndër konventat e njohura të astronomisë në SHBA që realizohet nga Astronomy League, e cila i mundëson astronomëve të mblidhen së bashku për të shkëmbyer ide dhe teknika në Astronomi, përgjatë një periudhe katër ditore. Gjatë gjithë evenimentit ka leksione të planifikuara që përfshijnë tematika të ndryshme në lëminë e Astronomisë. Ndërsa për herë të parë, klubi kosovare Astronomy Outreach of Kosovo u ftua të marr pjesë në këtë konventë, e cila kësaj radhe u realizua në Minneapolis të Minesotës. Aty nëpërmjet prezantimit te AOK të titulluar…

Lexo më shumë
Shkence 

Ja dhe zërat e diellit (video)

Të dhënat nga ESA (Agjencia Evropiane e Hapësirës) dhe Observatori Diellor dhe Heliosferik i NASA (SOHO) kanë kapur lëvizjen dinamike të atmosferës së Diellit për më shumë se 20 vjet. Sot, ne mund të dëgjojmë lëvizjen e Diellit – të gjitha valët, dhe shpërthimet e saj – me veshët tonë. Ky zë i ndihmon shkencëtarët të studiojnë atë që nuk mund të vërehet me sy të lirë. “Valët po udhëtojnë dhe në brendësi të Diellit, dhe nëse sytë tuaj ishin mjaft të ndjeshëm ata mund ta shihnin këtë”, tha Alex…

Lexo më shumë
Fakte 

7 fakte për jeten e shkenctares Maria Curie

1 Ajo ka punuar në një kasolle Mund të vijë si surprizë për të ditur se Marie dhe Pierre kanë kryer pjesën më të madhe të hulumtimit dhe eksperimentimit që çoi në zbulimin e elementeve Radium dhe Polonium në atë që ishte përshkruar nga kimisti i respektuar gjerman, Wilhelm Ostwald, si “kryq në mes të të qëndrueshme dhe të një patate të derdhur “. Në fakt, kur iu treguan për herë të parë lokalet ai mendoi se ishte ” një shaka praktike “. Edhe pasi çifti kishte fituar Çmimin Nobel…

Lexo më shumë
Shkence 

Harta e rrezatimit të hënës së Jupiterit Europa: Çelësi për misonet e ardhëshme

Hartë e re gjithëpërfshirëse e rrezatimit të hënës së akullët të Jupiterit Europa zbulon se ku shkencëtarët duhet të shikojnë – dhe sa thellë ata do të duhet të shkojnë – kur në kërkim për shenjat e jetesës dhe formave e biologjike. Që nga misioni Galileo i NASA-s dha dëshmi të forta të një oqeani global nën predhën e akullt të Europës në vitet 1990, shkencëtarët kanë konsideruar se hëna është një nga vendet më premtuese në sistemin tonë diellor për të kërkuar përbërës për të mbështetur jetën. Ekzistojnë edhe…

Lexo më shumë
Shkence 

Super Retë e Jupiterit

Ky imazh kap formimim e një super reje , e rrethuar nga modelet e zhurmshme në atmosferën e rajonit të Veriut të Jupiterit. Rripi temperament i veriut është një nga retë më me ngjyrë të Jupiterit. Shkencëtarët kanë menduar për dekada sa thellë këto breza shtrihen. Matjet e gravitetit të mbledhura nga Juno gjatë fluturimit të tij të ngushtë të planetit tani kanë dhënë një përgjigje. Juno zbuloi se këto grupe të atmosferës rrjedhëse depërtojnë thellë në planetin, në një thellësi prej rreth 1.900 milje (3.000 kilometra). Anija Juno e…

Lexo më shumë
Shkence 

Anija kozmike e NASA-ës MAVEN zbulon që elektronet e “vjedhura” mundësojnë aurorat e pazakonshme në Mars

Aurorat shfaqen në Tokë si fantazmë nga drita me ngjyra në qiellin e natës, zakonisht pranë poleve. Fqinji ynë i ngushtë Marsi ka aurora gjithashtu, dhe anija kozmike e NASA-s, MAVEN, ka gjetur një lloj të ri të aurorës marsiane që ndodh gjatë pjesës më të madhe të ditës së Planetit të Kuq, ku auroret janë shumë të vështira për t’u parë. Aurorat shpërthenjë kur grimcat energjike zhyteten në atmosferën e një planeti, bombardojnë gazrat dhe i bëjnë ato të ndriçojnë. Ndërsa elektronet në përgjithësi shkaktojnë këtë fenomen natyror, ndonjëherë…

Lexo më shumë
Shkence 

Shkencëtarët besojnë se kanë gjetur për herë të parë ujë të lëngshëm në Mars

Shkencëtarët besojnë se kanë gjetur për herë të parë ujë të lëngshëm në Mars, një tregues që në Planetin e Kuq mund të ketë jetë. Ata thonë se kanë zbuluar një “liqen” 20 km poshtë polit jugor të planetit të mbuluar me akull. Në kërkimet e mëparshme janë gjetur shenja të mundshme për ujë të përhershëm e të rrjedhshëm në sipërfaqen marsiane, por kjo është hera e parë që gjendet “trup” i qëndrueshëm uji në planet. Shtrate liqeni si ato të eksploruara nga NASA tregojnë se edhe në të kaluarën…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial