Shefi i kuzhinës në Hanoi shkrin talentin me “koronaburger”

Shefi i kuzhinës në Hanoi shkrin talentin me “koronaburger”

“Për ta mundur, duhet ta hash atë”. Kjo duket se është filozofia e një shefi kuzhine nga Hanoi i cili po tenton të rrisë moralin në kryeqytetin vietnamez me hamburgerët e tij me tematikë koronavirusi.…

Read More
Disa gjëra që në të ardhmen mund të “zhduken”

Disa gjëra që në të ardhmen mund të “zhduken”

Me kalimin e kohës shumë gjëra ndryshojnë, ku dalin teknologji të reja e gjëra të cilat i kemi përdorur largohen nga përdorimi. Këtë fat mund ta kenë edhe disa gjëra që i përdorim në kohët…

Read More
Pas gjysmë shekulli, dunat spanjolle nuk kanë asnjë gjurmë këmbësh

Pas gjysmë shekulli, dunat spanjolle nuk kanë asnjë gjurmë këmbësh

Një nga atraksionet më të famshme turistike në Spanjë ka pësuar një transformim të mrekullueshëm, i cili i ka befasuar, e i ka kënaqur njëkohësisht ambientalistët. Dunat masive të rërës të Maspalomas në Gran Canaria,…

Read More
Ç’po ndodh me Diellin? Ylli ynë po kalon një ‘periudhë qetësie’, shndrit më pak se yje të ngjashëm, tregon studimi

Ç’po ndodh me Diellin? Ylli ynë po kalon një ‘periudhë qetësie’, shndrit më pak se yje të ngjashëm, tregon studimi

Dielli është burimi më i rëndësishëm i energjisë për jetën në Tokën, por sipas një studimi të ri, ai është ‘pak i fjetur’ në krahasim me yje të tjerë në univers. Astronomë nga institute Max…

Read More
I dhanë 4 orë jetë, djali “shëron” babain e prekur nga COVID-19!

I dhanë 4 orë jetë, djali “shëron” babain e prekur nga COVID-19!

Situata që ka krijuar koronavirusi në të gjithë botën mbetet e vështirë, pasi nga dita në ditë shënohen bilance tragjike në numrin e viktimave. Akoma më e vështirë është dhe për familjarët e pacientëve të…

Read More
Për shkak të pamundësisë për të kryer lutjet në xhami gjatë muajit të Ramazanit – familja britanike ndërtoi një “xhami” në shtëpinë e tyre

Për shkak të pamundësisë për të kryer lutjet në xhami gjatë muajit të Ramazanit – familja britanike ndërtoi një “xhami” në shtëpinë e tyre

Besimtarët e fesë islame po e kalojnë muajin e Ramazanit në shtëpi në këtë kohë pandemie. Gjatë muajit të shenjtë, është mirë që ritualet e shenjta të bëhen në xhami deri në pesë herë në…

Read More
Amerikë, dronët përdoren për të marrë recetat e ilaçeve për personat e moshuar

Amerikë, dronët përdoren për të marrë recetat e ilaçeve për personat e moshuar

Duke filluar nga muaji është planifikuar që në Florida recetat e ilaçeve të personave të moshuar të merren me anë të dronëve. Kjo gjë po bëhet për t’i ikur rrezikshmërisë nga koronavirusi, transmeton IndeksOnline. E…

Read More
Pse janë shtuar ëndrrat e frikshme gjatë karantinës?

Pse janë shtuar ëndrrat e frikshme gjatë karantinës?

Nëse po sheh shumë ëndrra të frikshme këto kohë aspak të lehta, nuk je i/e vetëm. Së fundmi, e gjithë bota është në një ëndërr të frikshme. Ëndrrat e këqija që po shohin mijëra njerëz…

Read More
Nuk mund ti thoni vetes shofer nëse nuk i dini këto marifete

Nuk mund ti thoni vetes shofer nëse nuk i dini këto marifete

Të jesh një shofer me përvojë nuk do të thotë të dish gjithçka që duhet të dish për veturat. Të dish të tilla gjëra si: detergjenti i larjes së enëve është në të vërtetë i…

Read More
Binjaket vdesin nga koronavirusi, përlot motra e tyre: Gjithmonë thonin se do iknin bashkë!

Binjaket vdesin nga koronavirusi, përlot motra e tyre: Gjithmonë thonin se do iknin bashkë!

Koronavirusi vijon të marrë jetë njerëzish në të gjithë botën, pa kursyer asnjë dhe pse mosha më e prekur nga kjo pandemi janë të moshuarit. Në Londër dy binjake kanë humbur jetën, tre ditë pasi…

Read More