Kuriozitete Shkence 

Shkencëtarët tregojnë provat se universi ynë nuk është i vetmi

A jemi të vetmit në këtë, univers, botë? Kjo ka qene pyetja që ka munduar njerëzimin për shekuj me radhë. Kërkimet e shumta që janë realizuar kanë hidhur shpesh herë poshtë njeri tjetrin. Të gjitha studimet e deritanishme janë mbledhur nga një grup shkencëtar të Anglisë, Australisë dhe Holandës dhe pasi i shqyrtuan kanë arritur në një përfundim. Ata thanë, po, ne s’jemi të vetmit njerëz që jetojmë ka dhe të tjerë në universet paralele. Shkencëtarët përdorën një program të quajtur Evolucioni dhe Kuvendi i Galaxisë i cili stimulon lindjen,…

Lexo më shumë
Shkence 

Një biletë drejt ‘kozmosit’, ja kur pritet të nisin fluturimet e para në hapësirë

Dy kompani private që kanë shënuar progrese më të dukshme në tregun e turizmit hapësinor shprehen se janë vetëm disa muaj larg nga fluturimet e para në hapësirë me pasagjerë në bord, megjithëse gjithsecili tregohet i rezervuar duke mos dhënë një datë të saktë. ”Virgin Galactic”, e themeluar nga miliarderi britanik, Richard Branson dhe ”Blue Origin” nga miliarderi më modest Jeff Bezos, drejtuesi i Amazon janë vënë në garë për të qenë të parët në përfundimin e testeve. Dy kompanitë kanë teknologji tërësisht të ndryshme. Për të dy, pasagjerët nuk…

Lexo më shumë
Kuriozitete 

Pas 8 vitesh përndjekje, kapet krokodili 600 kilogramësh në Australi

Këtë të martë një krokodil përbindësh i ujërave të kripura me peshë prej 600 kg u kap më në fund në Australi pas një përndjekje prej 8 vitesh. Kafsha me gjatësi prej 4.7 metrash u kap në një gracë të vendosur në lumin e qytetit verior, Katherine, pasi u zbulua për herë të parë në vitin 2010. Besohet se ka moshë 60 vjeçare. -E kemi quajtur me shumë emra përgjatë viteve dhe ka qenë shumë e vështirë ta kapje, – tha roja e parkut, John Burke për rrjetin televiziv ABC.…

Lexo më shumë
Shkence 

Gjatë këtij muaji do të ndodhin 2 eklipse

Për muajin korrik priten dy evenimente të ashtuquajtura optik-astronomik. Të premten 13 korrik do të mbërrijë eklipsi i Diellit, ndërsa për datën 27 korrik do të verifikohet një eklips i bukur hënor. Eklipsi i diellit i 13/7 Për të pasur mundësi të shihni dy episodet, nevojitet të spostoheni në hemisferën jugore. Hëna nuk do arrijë të mbulojë diskun e diellit, duke lënë të hapur një pjesë së tij. Për të shijuar këtë spektakël nevojitet të zgjoheni herët në mëngjes, duke pasur parasysh që eklipsi parashikohet për orën 5.01 të mëngjesit…

Lexo më shumë
Shkence 

Zbulohet dëshmia më e hershme e njerëzve jashtë Afrikës

Shkencëtarët kanë thënë se kanë gjetur dëshminë më të hershme njerëzore jashtë Afrikës. Mjete të gurit, të zbuluara në Kinë, sugjerojnë se njerëzit primitivë ishin në rajon 2.12 milionë vjet më parë. Ato janë rreth 270 000 vjet më të vjetra se dëshmitë e mëparshme. Hulumtimi nga një ekip kinez dhe britanik, është publikuar në revistën “Nature”, raporton “Rel”. Mjetet e gurit janë zbuluar në Shangcen, një rrafshnaltë në Kinën veriore. Mjetet duket se janë ndërtuar për qëllime të ndryshme dhe të gjitha tregojnë shenja se janë përdorur. Afrika tradicionalisht…

Lexo më shumë
Kuriozitete 

Propozim për martesë tashmë edhe…në Hënë

Duke filluar nga viti 2022, do të keni mundësinë për t’i propozuar për martesë dashurisë së jetës suaj, ndërsa fluturoni mbi sipërfaqen e Hënës në tingujt e “Fluturojnë në Hënë” të Frank Sinatrës. Fluturimi ndërplanetar njëjavor do të kryhet duke përdorur një anije kozmike dhe dy të dashuruarit do të udhëtojnë vetëm. Agjencia ApoteoSurprise, një projektues i propozimeve për martesë në Francë, e specializuar në krijimin e propozimeve ekstravagante, prezanton shërbiminin krejtësisht të ri për 145 milionë dollarë. Udhëtimi në Hënë në emër të dashurisë është gati të bëhet një…

Lexo më shumë
Kuriozitete 

Si është formuare rëra?

Rëra është e përbërë nga gurët që janë thyer në copëza të vogla. Një pjesë e rërës bartet nga lumenjtë, uji i të cilëve i merr me vete gurët, të cilët thyhen nga përplasja apo nga erozioni i ujit dhe shndërrohen në rërë. Pjesa tjetër e rërës formohet nga oqeanet, valët e të cilëve e hudhin rërën në breg të detit. Pra valët e detit ndihmojnë që rëra të mos hargjohet.

Lexo më shumë
Fakte 

12 fakte shkencore që do t’ju mahnitin dhe do t’ju bëjnë më të mençur

1. Shkencëtarët e kanë kthyer tekilën në diamante. Duke e nxehur një tekilë të re të pastër shkencëtarët kanë zbuluar që avujt e saj janë kthyer në diamante nëse janë mbledhur në një pjatë të çelikut të pastër. 2. ‘Splenda’ është zbuluar aksidentalisht Një shkencëtar kishte kërkuar nga kolegu i tij që të testonte kemikaten dhe kishte shijuar atë në vend të saj. Mirë që rezultatet ishin ‘të ëmbla’. 3. Retë akumuluese peshojnë thuajse sa 80 elefantë. 4. Zona e pjesës anësore të brendshme të syrit, që ka ngjyrë rozë,…

Lexo më shumë
Kuriozitete 

Arkeologët thirrje qeverisë shqiptare të mbroni trashëgiminë e lashtë nënujore

Qindra artifakte greko-romake dhe anije të mbytura nga lashtësia që shtrihen gjatë bregut pothuajse të paeksploruar shqiptar janë në rrezik të bien prè e grabitësve apo gjahtarëve të thesareve nëse nuk mbrohen siç duhen, paralajmërojnë kërkuesit dhe arkeologët. James Goold, kryetar i RPM Nautical Foundation me bazë në Florida, thotë se objektet – që datojnë nga shekulli i tetë para Krishtit deri në Luftën e Dytë Botërore – do të ishin një tërheqje e madhe për turistët nëse do të shfaqeshin në muzè. RPM ka bërë hartën e shtratit të…

Lexo më shumë
Kuriozitete 

Legjendat e Darvinit, “babait” të Evolucionit

Numri i miteve dhe legjendave mbi Çarls Darvinin duket se po rritet me kalimin e kohës. Një prej më të zakonshmeve është ajo sipas të cilës, është e pamundur të besosh në Zot dhe në evolucion në të njëjtën kohë. Kjo legjendë është forcuar ndoshta prej vrullit antifetar të ateistëve të zellshëm. Por fakti është se, është e mundur të besosh në Zot dhe në evolucion. Kjo është po aq e vërtetë sot, sa edhe në kohën e Darvinit. Shumë njerëz i shkruanin Darvinit për t’i bërë këtë pyetje dhe…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial