Shkence 

NASA do të investojë 150 milionë dollarë në një teleskop hapësinorë, për të na mbrojtur nga asteroidet e rrezikshme

Toka do të humbë së shpejti një mjet kryesor, për të luftuar asteroidet potencialisht të rrezikshme – dhe NASA ka vendosur, që ta financojë një zëvendësim të krijuar special për këtë veprimtari. Për këtë arsye, NASA do ta ndërtojë një teleskop, për të vëzhguar qiellin me ngjyrë infra të kuqe, si një rritje shumë e nevojshme për këtë program, në identifikimin dhe gjurmimin e asteroideve në fqinjësi të planetit tonë. Këto aktivitete janë gurë themeli i mbrojtjes planetare dhe Drejtoria e Misionit Shkencor në NASA, ka ndarë një fond të…

Lexo më shumë
Shkence 

Çfarë duhet të hani kur jeni me grip?

Kur ju ka kapur keq gripi, duhet të tejkaloni dobësinë dhe të forconi sistemin tuaj imunitar me një dietë të përbërë nga ushqime të lehta, të tretshme dhe ushqyese Kur vjen gripi, kur ndihemi të dobësuar nga ethe, kollë, të ftohtë, gjëja e fundit që mendojmë është dieta që duhet të ndjekim. Dobësia e përhapur që prek trupin tonë gjatë gripit gjithashtu ndikon në dëshirën për t’u ulur për të ngrënë ushqim, pavarësisht se çfarë janë. Një sjellje që lind në mënyrë spontane, por që duhet të shmanget, siç është…

Lexo më shumë
Shkence 

Ky është tërmeti më shkatërrues i historisë botërore

22 maj 1960, bota përjetoi atë që njihet si lëkundja më vdekjeprurëse e njerëzimit, tërmeti i Valdivisë apo siç njihet ndryshe tërmeti i madh i Kilit. Me një magnitudë 9.4–9.6 tërmeti shkatërrues ndodhi pasdite dhe zgjati 10 minuta duke shkaktuar një cunami që preku Kilin Jugor, Japoninë, Filipinet, Zelandën e Re lindore, Australinë Juglindore e të tjerë. Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara raportoi këtë ngjarje si “tërmeti më i madh i shekullit 20”. Tërmetet e tjerë në historinë e regjistruar mund të kenë qenë më të mëdha; megjithatë, ky…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Shkence 

Toka në rrezik: 5 vjetët e fundit – më të ngrohtit në histori

Pesë vjetët e fundit janë periudha më e nxehtë e regjistruar ndonjëherë në planet, njoftuan Kombet e Bashkuara përpara samitit të klimës që do të mbahet në prani të 60 liderëve botërorë në Nju Jork. Temperatura mesatare në 2015-2019 është më e lartë 1.1 gradë Celsius në raport me periudhën 1850-1900, sipas një raporti të publikuar nga Organizata Botërore e Meteorologjisë, transmeton KosovaPress. Të dhënat e fundit konfirmojnë tendencën e katër vjetëve të mëparshme, të cilat tashmë kanë qenë më të ngrohtat të regjistruara që nga viti 1850. Korriku 2019…

Lexo më shumë
Fun Kuriozitete 

Pse duhet të i përqafoni shpesh fëmijët tuaj?

Nëse nuk i rezistoni një përqafimi apo përkëdheljes ndaj fëmijës suaj, nuk ju fajësojmë. Era e ëmbël e tyre, lëkura e butë dhe pamja aq engjëllore mund të bëjnë çdo prind të dorëzohet. Shkenca ka treguar se ka shumë arsye psikologjike pse duhet ta përkëdhelni fëmijën tuaj. Bright Side ka bërë disa hulumtime që tregojnë se përveç arsyeve psikologjike, foshnjat e vogla ndihmojnë në përmirësimin e zemrës suaj. Sipas një studimi të botuar në revistën “Development and Psychopathology”, përkëdheljet dhe përqafimet kanë një ndikim të qëndrueshëm pozitiv në nivelin molekular.…

Lexo më shumë
Kuriozitete 

Universi është një hologram/ Kjo është teoria e fundit e Stephen Hawking

Gjatë ekzistencës  së tij në këtë planet, fizikanti teorik, kozmologu dhe autori Stephen Hawking, dha shpjegime për disa nga fushat më të mëdha dhe më të mrekullueshme të shkencës, dhe jo vetëm. Por duket se kontributi i tij vazhdon të na pasurojë edhe pas vdekjes së tij, në sajë të botimit të fundit të një dokumenti të ri në „Journal of High Energy Physics“. Në veprën e tij të fundit Hawking ka sfiduar teoritë e mëparshme të inflacionit kozmik dhe multiversit, diçka për të cilën ai ka qenë gjithmonë i…

Lexo më shumë
Fakte 

Krizë e madhe ekologjike, zhduken 3 miliardë zogj

Amerika Jugore ka humbur rreth 3 miliardë zogj nga viti 1970, kanë thënë shkencëtarët, të cilëve flasin për një krizë të madhe ekologjike. Në një artikull të publikuar në revistën ‘Shkenca’, ekspertët kanë thënë se numri i zogjve në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada ka rënë 29 % në 50 vitet e fundit, sipas Rel. “Shifra e zvogëlimit prej 3 miliardëve ka qenë shokuese për ne”, ka thënë Kenneth Rosenberg, shkencëtar në Universitetin Cornell dhe autori i kërkimit për zogjtë. Shkencëtarë tjerë kanë thënë se ekzistenca e kafshëve është duke…

Lexo më shumë
Fun Kuriozitete 

Pse aeroplanët fluturojnë në lartësi prej 11.000 metrave?

Është një situatë e zakonshme për ata që udhëtojnë shpesh me aeroplan. E lidhni rripin e sigurimit, i dëgjoni udhëzimet e sigurisë para fluturimit dhe e përgatitni veten për një fluturim të këndshëm. Pak momente pas këtyre, ju e dëgjoni pilotin duke thënë: “Zonja dhe zotërinj, tani jemi duke fluturuar në lartësinë prej 11,000 metrave” – transmeton Telegrafi. Pastaj relaksoheni dhe shumë gjasë e shijoni fluturimin duke u freskuar me ndonjë pije. Por, sa prej jush keni ndaluar të mendoni se përse aeroplanët fluturojnë në këtë lartësi? Sipas ekspertëve, lartësia…

Lexo më shumë
Kuriozitete 

10 vendet më të bukura për të vizituar në Afrikë

Me peizazhet e saj të gjera dhe jetën e mrekullueshme të kafshëve, kontinenti i dytë më i madh në botë është ndoshta më i miri për fotografët. Mahnitës në sensin e të qenurit një vend që nuk ka ndryshuar për shekuj, dhe nganjëherë mijëvjeçarë, dhe ju merrni disa nga destinacionet më inspiruese dhe frymëzuese në planet. Këtu janë 10 nga vendet më të mahnitshme për të parë kur udhëtoni në Afrikë: Gorillat malore, Ruanda: Janë një nga takimet më të dobishme në botën natyrore – një takim i afërt me gorillat malore të Ruandës. Table…

Lexo më shumë
Bota Lajme Shkence 

Gjermania i ndan 100 miliardë euro për klimën

Nëpërmjet kësaj pakete masash, Gjermania synon të ndreqë situatën. Qeveria gjermane kërkon të miratojë një paketë masash për klimën prej të paktën 100 miliardë eurosh, deri në vitin 2030, sipas një projekti ende në diskutim në qeveri. Pritet që në samitin e planifikuar, partitë anëtare të koalicionit të brishtë të Merkelit të arrijnë një marrëveshje mbi një listë të gjerë masash. Nëpërmjet kësaj pakete masash, Gjermania synon të ndreqë situatën, sepse ajo është e sigurtë se s’do t’i arrijë objektivat e saj për pakësimin e emetimit të gazrave serrë, për…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial