Fakte Kuriozitete 

Vendet me 10 popullsitë më të mëdha të krishtera dhe 10 tjera me ato myslimane

Dy tabelat e vendeve me popullsinë më të madhe të krishterë dhe myslimanë të paraqitur më poshtë, zbulojnë ndryshime në përqendrimin, diversitetin dhe ndryshimet e parashikuara në dy fetë më të mëdha në botë. Të dy listat tregojnë se popullsia globale myslimane është më e përqendruar në qendrat kryesore të popullsisë së Islamit sesa popullata globale e krishterë, e cila shpërndahet më gjerësisht në të gjithë botën, transmeton Telegrafi. Në të vërtetë, rreth dy të tretat (65%) të myslimanëve të botës jetojnë në vendet me 10 popullsitë më të mëdha…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete 

Viti 2019, viti i rekordeve

Muaji më i nxehtë, maratona më e shpejtë, gjoba më e rëndë. Viti 2019 në 10 rekorde në fushat e klimës, ekonomisë, kulturës dhe sportit: – Korriku, muaji më i nxehtë – Korriku 2019 është muaji më i nxehtë i regjistruar ndonjëherë me një mesatare prej 16,7 gradë Celsius duke thyer rekordin e mëparshëm të korrikut 2016, sipas Agjencisë Oqeanike dhe Atmosferike amerikane NOAA. Shenjë e ngrohjes globale të përshpejtuar, nëntë nga 10 muajt e korrikut më të nxehtë janë regjistruar pas vitit 2005. Në Paris, një rekord absolut i…

Lexo më shumë
Kuriozitete 

Një bukurosh si Bugatti që kushton tre milionë euro

Bugatti do t’u ofrojë klientëve një edicion special të kufizuar Chiron të frymëzuar nga modeli La Voiture Noire i prezantuar në fillim të këtij viti. Ata që duan të kenë në pronësi një makinë edhe më ekskluzive hipersport sesa Chiron “i zakonshëm” do të duhet të nguten pasi Bugatti planifikoi të bënte vetëm 20 kopje të secilës prej dy varianteve të Noire.Përveç kësaj, ata do të duhet të kenë xhepin e thellë, pasi Chiron Noire Sportiv dhe Chiron Noire elegance kushton secili 3 milionë euro, në paketën e pajisjeve themelore…

Lexo më shumë
Kuriozitete 

Debuton në SHBA/ Ja si duket makina e parë fluturuese e cila arrin shpejtësinë 321 km në orë

Makina e parë në botë që mund të fluturojë dhe të vozitet ‘me një shpejtësi të lartë prej 321 km në orë në ajër dhe 160 km në orë në tokë’ do të zbulohet në Majami me një kosto prej 599,000 dollarësh. Ka qenë mbi një shekull në pritje, por ‘makina e parë fluturuese në botë’ është vendosur të bëjë debutimin e saj në SHBA sonte në Florida. Automjeti i quajtur Pioneer Personal Air Landing, ose PAL-V, është i pajisur me helikë të mbërthyer dhe të pasme dhe mund të…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete 

Përballon tërmete edhe me magnitudë 9 – këto janë “sekretet” e Japonisë

Duke marrë parasysh sa shpesh bien tërmete në Japoni, të gjitha godinat kanë njëfarë mbrojtjeje nga lëkundjet. Shtëpitë në Japoni ndërtohen sipas një kodi strikt ndërtimi që mbështetet nga ligji. Ligjet vlejnë edhe për shkollat dhe godinat shtetërore. Thuhet se 87% e ndërtesave në Tokio i kalojnë tërmetet pa problem. Disa struktura ndërtohen që të jenë fleksibël në rast lëkundjesh dhe disa ndërtohen me Teflon, që i lejon të lëvizin bashkë me lëkundjet. Ndërtesa të tjera bëhen me baza gome të fryrë a me lëng që thithin lëkundjet. Kulla e…

Lexo më shumë
Shkence 

Mjekët sjellin zemrën e “vdekur” përsëri në jetë

Mjekët tani kanë rikthyer një zemër në jetë për ta transplantuar në një person që ka nevojë për një organ të ri, për herë të parë në SHBA. Kirurgët e Universitetit Duka nxorën zemrën nga një dhurues i vdekur gjaku i të cilit tashmë kishte ndaluar të qarkullonte nëpër trup. Më pas ata përdorën një teknikë pionierësh për të rikthyer gjakun në zemrën e shpërndarë, kështu që do të rrihte edhe një herë, një proces i dokumentuar në një video surrealiste, transmeton lajmi.net. Zemra u transplantua me sukses në një…

Lexo më shumë
Kuriozitete 

Bukuritë natyrore të Norvegjisë, të filmuara nga ajri

Një video mbresëlënëse e filmuar nga ajri – me saktësisht nga kamera e vendosur në helmetën e një parashutisti, shfaq peizazhet e maleve të bukura të Norvegjisë. Atletët Jamie Lee dhe Malachi Templeton po vizitonin fjordet Sogn në Norvegji, kur vendosën të realizojnë këtë video, transmeton Telegrafi. Gjatë fluturimit Jamie ndjek nga pas me shpejtësi të madhe mikun e tij Malachi, i cili dukej se po shijonte në maksimum fluturimin. Ata madje bërtasin nga kënaqësia dhe në një moment përfundojnë në asfalt pranë liqenit të bukur me ujë të kristaltë.

Lexo më shumë
Shkence 

Çfarë është tërmeti dhe nga se shkaktohet

Të dhënat historike tregojnë se tërmetet kanë shkatërruar krejtësisht disa herë Durrësin, teksa lëkundjet sizmike renditen të parat për katastrofat që mund t’i krijojnë vendit fatkeqësitë e tjera natyrore. Shqipëria renditet e 43-ta në botë për rrezikun nga tërmetet, ndërsa lëkundjet shkatërruese mund të shfaqen çdo shekull. Ekspertët tregojnë se vendi nuk ka as fondet e as infrastrukturën e mjaftueshme për të përballuar dukuri të tilla. Ja qytetet më të rrezikuara nga tërmetet dhe llojet e ndërtesave që shemben Amfiteatri 2700-vjeçar i Durrësit, një vepër gjigante antike, u zbulua vetëm…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete 

Esat Pashë Toptani në 1913: Shteti shqiptar nuk do mbijetojë, janë popull me të meta e të paditur

‘L’Echo de Paris” ka botuar, të martën e 25 marsit 1913, në faqen nr.3, intervistën e Esat Pashë Toptanit, dhënë asokohe gazetës greke ‘L’Acropolis’ në lidhje me opinionin e tij mbi krijimin e një shteti të pavarur shqiptar, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet ‘blogut’ personal e ka sjellë për publikun shqiptar. “L’Acropolis” boton një intervistë me Esat Pashën. I pyetur se çfarë mendon mbi formimin e shtetit shqiptar, ai u përgjigj: “Unë mendoj se një shtet i tillë, midis Malit të Zi, Serbisë, Bullgarisë dhe Greqisë, kurrë nuk do të…

Lexo më shumë
Kulture Shkence 

Shkencat Politike Socilale Psikologjike

Sipas një përkufizimi të përgjithshëm shkenca politike i referohet asaj disipline shkencore e cila merret me proceset, sjelljet dhe veprimet politike apo me fjalë tjera, siç edhe mund të supozohet nga emërtimi, kjo lëmi përbën studimin shkencor të dukurive, sjelljeve, proceseve, institucioneve dhe formacioneve politike. Qëllimi dhe vet objekti i hulumtimit të shkencave politike është përfitimi i njohurive mbi politikën, njohuri të bazuara në të dhëna e fakte si rezultat i hulumtimeve objektive dhe përsiatjeve të vazhdueshme shkencore.Vet etimologjia e termit politika na lë të kuptojmë që kemi të bëjmë…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial