Shkence 

Saturni ka 20 hëna të reja dhe ju mund te ndihmoni në emërtimin e tyre!

Saturni ka 20 hëna të reja dhe ju mund te ndihmoni në emërtimin e tyre! Njëzet hëna të reja janë gjetur rreth Saturnit, tani planeti Saturn orbitohet nga 82 hena gjithsej, duke ja kaluar edhe jupiterit i cili ka 79 hëna. “Ishte kënaqësi të gjenim që Saturni është mbreti i vërtetë i Hënave,” tha astronomi Scott Sheppard nga Instituti Carnegie of Science. Tani Jupiteri duhet të ngushllehet me faktin që ende ka hënën më të madhe, planeti më i madh i sistemit tonë diellor – Jupiteri – ka ende hënën…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Lajme Shkence 

Fillon turizmi hapësinor, bileta 250,000 dollarë

Pas vitesh përsosjeje dhe testimi, Virginia Galactic do të jetë e gatshme për nisjen e anijes së parë kozmike SpaceShip 2 vitin e ardhshëm. Turneu i udhëtimit hapësinor sub-orbital, i organizuar nga ndërmarrja e miliarderit Richard Branson, do të bartë pasagjerët në lartësi prej 75 kilometrash. Udhëtarët e interesuar duhet të paguajnë 250,000 dollarë për biletë, raporton Washington Post. Ndërsa disa e konsiderojnë atë si një çmim të arsyeshëm, të tjerët nuk pajtohen. Ata mendojnë se ky është një çmim i lartë duke pasur parasysh që SpaceShip 2 do të…

Lexo më shumë
Shkence 

Guximi për dijen. Lëvizja intelektuale dhe filozofike, që shkundi Evropën dhe dominoi botën e ideve

Pas shpërthimit të krijimtarisë në Firence gjatë shekullit XIV, njohur si epoka e Rilindjes, bota moderne pa një shkëputje nga ajo që dikur kishte ditur. U kthye nga Zoti dhe autoriteti i Kishës Katolike Romake dhe favorizoi një qasje më humaniste ndaj qenies. Idetë e Rilindjes ishin përhapur në të gjithë Evropën në shekullin e 17-të, me artet dhe shkencat që lulëzuan jashtëzakonisht shumë, në mesin e atyre me një prirje më të logjikshme. Me mësimet e Kishës dhe mënyrat e të menduarit që tashmë eklipsoheshin prej Rilindjes, hendeku midis…

Lexo më shumë
Kuriozitete 

U investuan 11 miliardë dollarë dhe ka një sipërfaqe sa 98 fusha futbolli – aeroporti si yll deti në Kinë hap dyert e tij

Aeroporti i ri gjigant në formën e yllit të detit, për ndërtimin e të cilit janë shpenzuar 11 miliardë dollarë ka hapur dyert e tij, disa ditë para festimeve të 70 vjetorit të vendit. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Aeroporti Ndërkombëtar i Daxing në kryeqytetin Pekin u hap zyrtarisht të mërkurën nga Presidenti Xi Jinping. Sipas medias shtetërore, China Daily, bëhet fjalë për një aeroport me një hapësirë prej 700,000 metra katrorë, ose sa 98 fusha futbolli. Ndryshe, aeroporti ekzistues i Pekinit thuhet se është i dyti i ngarkuari…

Lexo më shumë
Kuriozitete 

Studimi: Si ndikon varfëria, në aktivitetin e trurit të fëmijëve të vegjël

Fëmijët e lindur në varfëri, tregojnë dallime kyçe në funksionimin e hershëm të trurit. Kjo është zbuluar nga një studim i ri nga Universiteti i Anglisë Lindore. Studiuesit, studiuan funksionin e trurit të fëmijëve të moshës ndërmjet 4 muajsh dhe 4 vjeç në Indinë rurale. Ata zbuluan, se fëmijët që vinin nga familje me të ardhura të ulëta, ku nënat kishin gjithashtu një nivel të ulët arsimi, kishin një aktivitet më të dobët të trurit, dhe kishin më shumë gjasa të ishin të shpërqendruar. Hulumtuesi kryesor, profesor Xhon Spenser, nga…

Lexo më shumë
Shkence 

NASA do të investojë 150 milionë dollarë në një teleskop hapësinorë, për të na mbrojtur nga asteroidet e rrezikshme

Toka do të humbë së shpejti një mjet kryesor, për të luftuar asteroidet potencialisht të rrezikshme – dhe NASA ka vendosur, që ta financojë një zëvendësim të krijuar special për këtë veprimtari. Për këtë arsye, NASA do ta ndërtojë një teleskop, për të vëzhguar qiellin me ngjyrë infra të kuqe, si një rritje shumë e nevojshme për këtë program, në identifikimin dhe gjurmimin e asteroideve në fqinjësi të planetit tonë. Këto aktivitete janë gurë themeli i mbrojtjes planetare dhe Drejtoria e Misionit Shkencor në NASA, ka ndarë një fond të…

Lexo më shumë
Shkence 

Çfarë duhet të hani kur jeni me grip?

Kur ju ka kapur keq gripi, duhet të tejkaloni dobësinë dhe të forconi sistemin tuaj imunitar me një dietë të përbërë nga ushqime të lehta, të tretshme dhe ushqyese Kur vjen gripi, kur ndihemi të dobësuar nga ethe, kollë, të ftohtë, gjëja e fundit që mendojmë është dieta që duhet të ndjekim. Dobësia e përhapur që prek trupin tonë gjatë gripit gjithashtu ndikon në dëshirën për t’u ulur për të ngrënë ushqim, pavarësisht se çfarë janë. Një sjellje që lind në mënyrë spontane, por që duhet të shmanget, siç është…

Lexo më shumë
Shkence 

Ky është tërmeti më shkatërrues i historisë botërore

22 maj 1960, bota përjetoi atë që njihet si lëkundja më vdekjeprurëse e njerëzimit, tërmeti i Valdivisë apo siç njihet ndryshe tërmeti i madh i Kilit. Me një magnitudë 9.4–9.6 tërmeti shkatërrues ndodhi pasdite dhe zgjati 10 minuta duke shkaktuar një cunami që preku Kilin Jugor, Japoninë, Filipinet, Zelandën e Re lindore, Australinë Juglindore e të tjerë. Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara raportoi këtë ngjarje si “tërmeti më i madh i shekullit 20”. Tërmetet e tjerë në historinë e regjistruar mund të kenë qenë më të mëdha; megjithatë, ky…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Shkence 

Toka në rrezik: 5 vjetët e fundit – më të ngrohtit në histori

Pesë vjetët e fundit janë periudha më e nxehtë e regjistruar ndonjëherë në planet, njoftuan Kombet e Bashkuara përpara samitit të klimës që do të mbahet në prani të 60 liderëve botërorë në Nju Jork. Temperatura mesatare në 2015-2019 është më e lartë 1.1 gradë Celsius në raport me periudhën 1850-1900, sipas një raporti të publikuar nga Organizata Botërore e Meteorologjisë, transmeton KosovaPress. Të dhënat e fundit konfirmojnë tendencën e katër vjetëve të mëparshme, të cilat tashmë kanë qenë më të ngrohtat të regjistruara që nga viti 1850. Korriku 2019…

Lexo më shumë
Fun Kuriozitete 

Pse duhet të i përqafoni shpesh fëmijët tuaj?

Nëse nuk i rezistoni një përqafimi apo përkëdheljes ndaj fëmijës suaj, nuk ju fajësojmë. Era e ëmbël e tyre, lëkura e butë dhe pamja aq engjëllore mund të bëjnë çdo prind të dorëzohet. Shkenca ka treguar se ka shumë arsye psikologjike pse duhet ta përkëdhelni fëmijën tuaj. Bright Side ka bërë disa hulumtime që tregojnë se përveç arsyeve psikologjike, foshnjat e vogla ndihmojnë në përmirësimin e zemrës suaj. Sipas një studimi të botuar në revistën “Development and Psychopathology”, përkëdheljet dhe përqafimet kanë një ndikim të qëndrueshëm pozitiv në nivelin molekular.…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial