1. Home
  2. Kuriozitete

Kategori: Kuriozitete

Kjo foto e astronomes nga kosova në modulin komandues të apollos, është bërë virale në rrjetë (foto)

Kjo foto e astronomes nga kosova në modulin komandues të apollos, është bërë virale në rrjetë (foto)

Sukseset e Vushtrriases në NASA nuk kanë të ndalur. Sa here te folet në shqip për NASAn, është e pa shmangshme të mos jetë Pranvera Hyseni, një vajzë e talentuar në fushën e astronomisë. Pranvera…

Read More
Bananet në zhdukje, kjo është arsyeja!

Bananet në zhdukje, kjo është arsyeja!

Shkencëtarët kanë paralajmëruar se bananet mund të zhduken. Kjo pasi një sëmundje vdekjeprurëse tropikale po përfshihet në gjithë botën, duke shkaktuar zhdukjen e tyre. E njohur si infeksioni i këpurdhave është përhapur tashmë në të…

Read More
Astronomët kapin një imazh të një planeti në formim e sipër

Astronomët kapin një imazh të një planeti në formim e sipër

Një ekip i astronomëve të udhëhequr nga instituti “Max Planck” i astronomisë së Heidelberg-ut në Gjermani kapi imazhin e parë të një planeti shumë të ri të emërtuar PDS 70b të formuar rreth diskut të…

Read More
Doktorri i parë i shkencës në botë ishte kinez

Doktorri i parë i shkencës në botë ishte kinez

Grada zyrtare e Doktorrit të Shkencës është dhënë në Kinë (në kohën e JIN-it Perëndimor 475-222 para ekopës së re). Ky titull – gradë – shkallë akdemike është dhënë për specialistët e dalluar në lëminë…

Read More
10 shkencëtarët aziatikë që mund të ndryshojnë botën

10 shkencëtarët aziatikë që mund të ndryshojnë botën

Revista prestigjoze “Nature” ka përzgjedhur 10 shkencëtarët më brilantë të Azisë Lindore, kontributet e të cilëve supozohet se do të kenë një ndikim në shkallë globale në fusha të ndryshme që nga inteligjenca artificiale, zhvillimi…

Read More
Nata ka “humbur” në shumë shtete

Nata ka “humbur” në shumë shtete

Një studim i pamjeve të Tokës natën ka treguar se drita artificiale po bëhet më e fortë e po shtrihet gjithmonë e më shumë. Nga viti 2012 deri në 2016-n, zona e planetit me ndriçim…

Read More
Çfarë është e vërtetë e çfarë mit për Betejën e Kosovës? Drançolli publikon një dokument të vitit 1389

Çfarë është e vërtetë e çfarë mit për Betejën e Kosovës? Drançolli publikon një dokument të vitit 1389

Historiani Jahja Drançolli ka shkruar për të vërtetën dhe mitin e Betejës së Kosovës, kështu duke publikuar edhe një dokument të datuar nga viti 1389. Drançolli, tregon se çfarë thotë dokumenti i vitit 1389 për…

Read More
Ja si të mbroheni nga rrufetë dhe stuhitë

Ja si të mbroheni nga rrufetë dhe stuhitë

Rrufetë mund të japin një spektakël në qiell, por në të njëjtën kohë mund të jenë shumë të rrezikshme. Çdo vit rrufetë vrasin mesatarisht 6000 njerëz në botë. Prandaj është e rëndësishme të siguroheni siç…

Read More
12 kuriozitete nga bota, që nuk duhet t’i humbni

12 kuriozitete nga bota, që nuk duhet t’i humbni

1. Popujt e Lindjes së Lashtë njihen ndër shpikësit dhe zbuluesit më të mëdhenj në disa fusha shkencore. Arritjet e tyre në fushën e astronomisë dhe mjekësisë janë të mëdha. Ndër astronomët më të njohur…

Read More
I gjithi rozë, ky është liqeni më i veçantë në botë (FOTO LAJM)

I gjithi rozë, ky është liqeni më i veçantë në botë (FOTO LAJM)

Liqeni i Middletonit në Australinë Përëndimore është nga më të veçantit në botë, pasi është i gjithi me ngjyrë rozë. Arsyeja se pse e ka këtë ngjyrë është se në këtë hapësurë ka alga sonicale…

Read More