1. Home
  2. Kuriozitete

Kategori: Kuriozitete

Disa kuriozitete interesante mbi planetin Tokë

Disa kuriozitete interesante mbi planetin Tokë

Sa do të peshonte një person në Mars? Forca e rëndesës në Mars është 38 për qind e asaj të tokës në nivelin e detit. Prandaj një person do të peshonte 38 për qind më…

Read More
10 kuriozitete që nuk i dini mbi planetin Tokë

10 kuriozitete që nuk i dini mbi planetin Tokë

Cili është vendi më i nxehtë në Tokë? Ndoshta keni dëgjuar se është Lugina e Vdekjes në Kaliforni. E vërtetë në shumë ditë, por El Azizia në Libi regjistroi temperaturën prej 57.8 gradë Celsius në…

Read More
Mrekullia e Saturnit

Mrekullia e Saturnit

Hena e Saturnit Enceladus leviz perpara unazave, te cilat shkelqejne ne driten e diellit ne kete imazh. Nen nje shtrese te akullt te jashtem, Enceladus fsheh nje oqean global me uje te lengshem. Ne polin…

Read More
Kjo është lulja në Kosovë, e cila ka vlerë më shumë sesa ari

Kjo është lulja në Kosovë, e cila ka vlerë më shumë sesa ari

“Çmimi i shafranit varion, ku prodhuesit francez e shesin rreth 56-60 euro gramin. Ne kemi gjetur çmim deri në 250 euro për gram”. Lule shafrani, e cila vlerësohet si një prej erëzave më të shtrenjta…

Read More
Reagimi befasues i kinezëve, pas komenteve të Albert Ajnshtajnit

Reagimi befasues i kinezëve, pas komenteve të Albert Ajnshtajnit

Përshkrimi që bën Albert Ajnshtajni për kinezët si një vend punëtor, të ndyrë dhe të trashë ka shkaktuar irritim në vendin aziatik nga ku vërshuan të gjitha komentet në rrjetet sociale. “Kinezët nuk ulen në…

Read More
Publikohen ditarët e Albert Ajnshtajnit, që përmbajnë komente raciste mbi aziatikët

Publikohen ditarët e Albert Ajnshtajnit, që përmbajnë komente raciste mbi aziatikët

Albert Ajnshtajni ka qenë një nga shkencëtarët më të rëndësishëm të historisë. Iu kundërvu publikisht regjimeve despotike të viteve 30 si dhe doli kundër racizmit. Mbështeti lëvizje të të drejtave civile në Amerikë dhe deklaroi…

Read More
Nënat shtatzënë tashmë mund të printojnë modelin e fëmijës së tyre të palindur

Nënat shtatzënë tashmë mund të printojnë modelin e fëmijës së tyre të palindur

Ku ka arritur teknologjia… Prindërit tashmë mund të printojnë në 3D modelet e fëmijës së tyre të palindur, transmeton lajmi.net Një shërbim rus, ‘Embryo 3D’ përdor skanimet ultratingull dhe imagjinatën 3D për të printuar fëmijën.…

Read More
NASA në gjyq për shkak të pluhurit të Hënës

NASA në gjyq për shkak të pluhurit të Hënës

Laura Murray Cicco ngriti një padi kundër Agjencisë Amerikane të Hapësirës NASA në Gjykatën e Qarkut të SHBA në Kanzas. Bëhet fjalë për një masë parandaluese për të përcaktuar pronësinë e grimcave të Hënës që…

Read More
Jeni të apasionuar pas planetit Mars, atë mund ta shihni me sy të lirë gjatë gjithë korrikut

Jeni të apasionuar pas planetit Mars, atë mund ta shihni me sy të lirë gjatë gjithë korrikut

NASA sugjeron se tokësorët thjesht do të duhet të shikojnë në qiell për të shijuar Marsi në një çështje javësh. Në korrik do të jetë Marsi më i afërt që ka ardhur me Tokën në…

Read More
Qe nga lindja e diellit dhe tokës, kanë kaluar rreth 20 vite galaktike…!

Qe nga lindja e diellit dhe tokës, kanë kaluar rreth 20 vite galaktike…!

Për të bërë një rotacion të plotë 24 orë, Toka në ekuator lëvizë afërsisht 1600 km / orë. Toka gjithashtu sillet rreth Diellit. Ne jemi afërsisht 150 milion km larg nga Dielli, dhe në këtë…

Read More