1. Home
  2. Kuriozitete

Kategori: Kuriozitete

Çfarë është e vërtetë e çfarë mit për Betejën e Kosovës? Drançolli publikon një dokument të vitit 1389

Çfarë është e vërtetë e çfarë mit për Betejën e Kosovës? Drançolli publikon një dokument të vitit 1389

Historiani Jahja Drançolli ka shkruar për të vërtetën dhe mitin e Betejës së Kosovës, kështu duke publikuar edhe një dokument të datuar nga viti 1389. Drançolli, tregon se çfarë thotë dokumenti i vitit 1389 për…

Read More
Ja si të mbroheni nga rrufetë dhe stuhitë

Ja si të mbroheni nga rrufetë dhe stuhitë

Rrufetë mund të japin një spektakël në qiell, por në të njëjtën kohë mund të jenë shumë të rrezikshme. Çdo vit rrufetë vrasin mesatarisht 6000 njerëz në botë. Prandaj është e rëndësishme të siguroheni siç…

Read More
12 kuriozitete nga bota, që nuk duhet t’i humbni

12 kuriozitete nga bota, që nuk duhet t’i humbni

1. Popujt e Lindjes së Lashtë njihen ndër shpikësit dhe zbuluesit më të mëdhenj në disa fusha shkencore. Arritjet e tyre në fushën e astronomisë dhe mjekësisë janë të mëdha. Ndër astronomët më të njohur…

Read More
I gjithi rozë, ky është liqeni më i veçantë në botë (FOTO LAJM)

I gjithi rozë, ky është liqeni më i veçantë në botë (FOTO LAJM)

Liqeni i Middletonit në Australinë Përëndimore është nga më të veçantit në botë, pasi është i gjithi me ngjyrë rozë. Arsyeja se pse e ka këtë ngjyrë është se në këtë hapësurë ka alga sonicale…

Read More
Kuriozitete të rralla…

Kuriozitete të rralla…

Dallga më e madhe e regjistruar deri më sot ka qenë në vitin 1971 në ishullin Ishigaki, Japoni, me lartësi 85 m, transmeton lajmi.net Në një natë të kthjellët, sipas astrologëve amerikanë, çdo njeri mund…

Read More
Fshati që po vizitohet nga njerëzit që besojnë në magjinë e ujit të kësmetit

Fshati që po vizitohet nga njerëzit që besojnë në magjinë e ujit të kësmetit

Një fshat në kufirin me Serbinë vizitohet për çdo ditë nga hallexhinjtë. Në Brainë të Podujevës ndodhet një krua, uji i të cilit cilësohet si i bekuar dhe i kësmetit. Të rinjtë shkojnë atje për…

Read More
Zotat Viking ringjallen nga Gjuha Shqipe

Zotat Viking ringjallen nga Gjuha Shqipe

Emrat e panteonit Viking te krijimit jane mbledhur nga libri “Prose Edda” nga Snorri Sturluson, shkruar ne shekullin e 12 ne Islande. Pra ky liber u shkrua ne mes te Atlantikut, perpara 800 vitesh. -Gjigandi…

Read More
IBM krijon një kompjuter të vogël sa një kokërr orizi

IBM krijon një kompjuter të vogël sa një kokërr orizi

Kompania e famshme IBM njihet për prodhimet e saj kompjuterike dhe ristë që sjell në fushën e teknologjisë. Së fundmi kjo kompani ka arritur të thyej një rekord duke prodhuar kompjuterin më të vogël në…

Read More
16 materialet më të shtrenjta në botë – Nuk është Ari dhe as Diamanti

16 materialet më të shtrenjta në botë – Nuk është Ari dhe as Diamanti

Për shumë shekuj, shumë njerëz kanë besuar se ari është një nga materialet më të shtrenjta në botë. Megjithatë, kjo është absolutisht e gabuar. Bright Side ka përpiluar një listë të materialeve me vlerë, duke…

Read More
Shtetet më të vegjël në botë

Shtetet më të vegjël në botë

Me mbi 194 shtete në botë, është e lehtë të mendosh se fjala “shtet” barazohet me një zonë masive toke, me një numër të madh njerëzish. Por, disa vende janë aq të vegjël saqë qytetet…

Read More