1. Home
  2. Kuriozitete

Kategori: Kuriozitete

SI TA SHMANGIM “INFODEMINË”

SI TA SHMANGIM “INFODEMINË”

I njëjti postim për koronavirusin vijoi të shfaqej përditë në murin e Facebookut tim javën e kaluar. Njerëzit në rrjet merrnin udhëzime identike për trajtim e simptomave nga Universiteti Stanford. Kishte detaje në lidhje me…

Read More
Brenda gjysmë ore, merr kredi pa interes deri në 500 mijë euro, kjo është Zvicra

Brenda gjysmë ore, merr kredi pa interes deri në 500 mijë euro, kjo është Zvicra

Zvicra i ka shpallur “luftë” koronavirusit. Shteti i fuqishëm evropian ka bërë planet e para ekonomike për të përballuar krizën që pritet të shkaktojë virusi pandemik. Ministri i Financave Ueli Maurer (69) ka prezantuar një…

Read More
SA TË RREZIKUAR JANË DUHANPIRËSIT NGA KORONAVIRUSI? FLASIN EKSPERTËT

SA TË RREZIKUAR JANË DUHANPIRËSIT NGA KORONAVIRUSI? FLASIN EKSPERTËT

Duhanpirësit përballen me një rrezik më të lartë, për të pësuar komplikacione të rënda nga koronavirusi, thuhet në një studim.Akademikët kinezë, gjatë vëzhgimit të tyre, zbuluan se një e katërta e pacientëve të infektuar me…

Read More
Si ta ndaloni informacionin e rremë të bëhet viral në kohën e Covid-19

Si ta ndaloni informacionin e rremë të bëhet viral në kohën e Covid-19

Keqinformimi po bëhet më i rrezikshëm se pandemia e koronavirusit dhe ekspertët po bëjnë thirrje që të praktikoni edhe “higjienën” e informacionit. Çfarë duhet të bëni për të ndaluar përhapjen e informacioneve të gabuar? Fillimisht…

Read More
100 vjet më vonë, çfarë kemi mësuar nga pandemia e gripit spanjoll

100 vjet më vonë, çfarë kemi mësuar nga pandemia e gripit spanjoll

Pas Luftës së Parë Botërore, një pandemi gripi pushtoi botën dhe vrau të paktën 50 milionë njerëz. Çfarë kemi mësuar nga gripi spanjoll që ta përdorim gjatë kësaj pandemie? Njëqind vjet më parë, bota po…

Read More
STUDIMI I OBSH/ SA QËNDRON VIRUSI NË AJËR DHE EFEKTET NGA NXEHTËSIA DHE LAGËSHTIA

STUDIMI I OBSH/ SA QËNDRON VIRUSI NË AJËR DHE EFEKTET NGA NXEHTËSIA DHE LAGËSHTIA

Organizata Botërore e Shëndetësisë po konsideron që të marrë masa paraprake edhe për ambjentin ku shërben stafi mjekësor pasi një studim i ri tregon se koronavirusi mund të mbijetojë në ajër. Virusi transmetohet përmes spërklave,…

Read More
Pse Gjermania ka nivelin e vdekshmërisë më të ulët në krahasim me vendet e tjera?

Pse Gjermania ka nivelin e vdekshmërisë më të ulët në krahasim me vendet e tjera?

Gjermania është një 10 vendet me numrin më të lartë të njerëzve të diagnostikuar me Covid-19. Referuar të dhënave, Gjermania ka shumë më shumë të prekur se Franca, përkatësisht më shumë se 50,000 të infektuar…

Read More
Nga moti i ftohtë tek konsumi i hudhrave, mitet e rrëzuara mbi koronavirusin

Nga moti i ftohtë tek konsumi i hudhrave, mitet e rrëzuara mbi koronavirusin

Frika nga sëmundja ka shtyrë shumë njerëz në të gjithë botën të besojnë disa teori jo shkencore mbi koronavirusin dhe mënyrën e luftimit të kësaj sëmundjeje. Organizata Botërore e Shëndetësisë ka sqaruar disa nga këto mite. Moti…

Read More
JU SHIKON NË SY DHE JU GËNJEN? KËTO JANË SHENJAT MË TË SIGURTA, TË CILAT E ZBULOJNË GËNJESHTARIN!

JU SHIKON NË SY DHE JU GËNJEN? KËTO JANË SHENJAT MË TË SIGURTA, TË CILAT E ZBULOJNË GËNJESHTARIN!

Dikë do ta zbulojnë lëvizjet e trupit shumë më tepër sesa ai dëshiron, madje edhe atëherë kur përpiqet të fshehë diçka. Me ndihmën e lëvizjeve të trupit dhe shprehjes së fytyrës mund të zbuloni a…

Read More
Mbroni veten dhe familjen tuaj: Dezinfektoni menjëherë këta pesë artikuj

Mbroni veten dhe familjen tuaj: Dezinfektoni menjëherë këta pesë artikuj

Ekspertët kanë paralajmëruar prej ditësh që koronavirusi zgjat në sipërfaqe të caktuara, kështu që është e rëndësishme të dezinfektoni gjëra të caktuara në shtëpinë tuaj rregullisht. Për të larguar virusin nga sipërfaqet e tilla, është…

Read More