1. Home
  2. Fakte

Kategori: Kuriozitete

Shpyllëzohet Amazona në mënyrë dramatike

Shpyllëzohet Amazona në mënyrë dramatike

Shpyllëzimi i Amazonës braziliane po përparon në mënyrë dramatike, bazuar në të dhënat zyrtare, në gjysmën e parë të majit janë eliminuar mesatarisht 19 hektarë për orë. Në 15 ditët e para të këtij muaj,…

Read More
Pozita gjeologjike e albanideve ne brezin e rrudhosur alpin.

Pozita gjeologjike e albanideve ne brezin e rrudhosur alpin.

Albanidet (strukturat gjeologjike te truallit shqiptar) bejne pjese ne sistemin e rrudhosjeve alpine, i cili shtrihet nga ngushtica e Gjibraltarit, perfshin sistemet malore qe rrethojne Mesdheun verior, Tauridet ne Azine e Vogel, nga ku vazhdon…

Read More
Një mundësi e mirë për të shkuar në Mars

Një mundësi e mirë për të shkuar në Mars

Edhe kësaj radhe Marsi na surprizon duke na dhënë mundësi t’i dërgojmë emrat tanë për në planetin e kuq. Gjithqka është kaq e thjeshtë mjafton të dërgoni emrin dhe mbiemrin ku do të listoheni tek…

Read More
Vdiq pa e ditur se kishte zbuluar Amerikën

Vdiq pa e ditur se kishte zbuluar Amerikën

Më 20 maj të vitit 1506, në Spanjë vdiq në moshën 55 vjeçare, detari italian Kristofor Kolombi, nismëtari i kolonizimit të Hemisferës Perëndimore, pa e ditur se kishte zbuluar një Botë të re. Ai ishte…

Read More
Gjërat që nuk i keni ditur për kampin Bondsteel

Gjërat që nuk i keni ditur për kampin Bondsteel

Kampi Bondsteel është baza kryesore e ushtrisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, nën komandën e KFOR-it në Kosovë. E vendosur në fshatin Sojevë të qytetit të Ferizajt, baza shërben si kryeqendër e NATO-s për…

Read More
Si lindi Kalendari Gregorian, që po përdorim prej gati 5 shekujsh

Si lindi Kalendari Gregorian, që po përdorim prej gati 5 shekujsh

“Focus Storia” Më 4 tetor 1582, në Evropën Perëndimore hyri në fuqi Kalendari Gregorian, të cilin e përdorim sot pothuajse në mbarë botën. Kjo u realizua përmes “vjedhjes” së 10 ditëve, për të harmonizuar llogaritjen…

Read More
Si do të marrë fund Universi?

Si do të marrë fund Universi?

Nga Adam Mann Si do të marrë fund universi? “Jo me shumë zhurmë, por me një psherëtimë”- shkroi dikur poeti amerikan T.S.Eliot, në lidhje me fundin e botës. Por nëse doni një përgjigje më të…

Read More
Teoria e parë e krijimit të Universit u propozua më 1225 nga një peshkop, dhe kuriozitete të tjera që mund të mos i keni ditur

Teoria e parë e krijimit të Universit u propozua më 1225 nga një peshkop, dhe kuriozitete të tjera që mund të mos i keni ditur

Mbreti i ardhshëm i Anglisë, Henri V u godit në fytyrë nga një shigjetë në betejën e tij të parë në krye të ushtrisë. Në vend se të largohej nga toka, thuhet se ai u…

Read More
Ja se çfarë ndodh nëse ujit bimët me uthull  (video)

Ja se çfarë ndodh nëse ujit bimët me uthull (video)

Read More
Ja si duket Toka nga Hëna

Ja si duket Toka nga Hëna

NASA ka publikuar një ndër fotot më mahnitëse të realizuara ndonjëherë për planetin tonë. Foto është realizuar nga Gjurmuesi Orbital Hënor i NASA , order LRO, search dhe tregon pamjen unike nga këndvështrimi i një anije kozmike në hënë.Në imazhin e publikuar toka duket…

Read More