1. Home
  2. extreme

Kategori: Kuriozitete

Në Turqi gjendet një Bibël 1.200-vjeçare

Në Turqi gjendet një Bibël 1.200-vjeçare

Një Bibël, që besohet se i përket një periudhe 1.200- vjeçare, është gjetur gjatë një operacioni policor në juglindje të Turqisë, thanë autoritetet. “Ekipet për luftën kundër trafikimeve, gjetën Biblën gjatë një operacioni në qytetin…

Read More
Kërkohen banorë për këtë qytet të Italisë, ofrohen 9 mijë euro vetëm të jetoni në këtë vend

Kërkohen banorë për këtë qytet të Italisë, ofrohen 9 mijë euro vetëm të jetoni në këtë vend

Një qytet italian me një popullsi në rënie u ofron banorëve të rinj 8,755.00 euro, për t’u zhvendosur dhe për të lindur një fëmijë në këtë anë. Kryebashkiaku i Locanës në veri-perëndim të Italisë po…

Read More
Mbresëlënëse: Ndërtohet dordoleci më i madh në Kosovë

Mbresëlënëse: Ndërtohet dordoleci më i madh në Kosovë

Organizata joqeveritare “ Rotary Club Podujeva” sot në qendër të qytetit do të nis ndërtimin e dordolecit më të madh të bërë ndonjëherë në Kosovë. Ndërtimin e kësaj vepre nga bora do ta kryejnë anëtarët…

Read More
Pesë mitet rreth hapësirës, nga vrimat e zeza tek ngjyra e vërtetë e Diellit

Pesë mitet rreth hapësirës, nga vrimat e zeza tek ngjyra e vërtetë e Diellit

Hapësira ndodhet përreth nesh, dhe është shumë e vështirë ta injorojmë atë. Duke pasur parasysh qindra miliarda yje dhe planetë që përbëjnë vetëm galaktikën tonë, kush mund të fajësohet për mungesën e perspektivës kozmike, edhe…

Read More
A e dini pse “Deti i Vdekur” ka këtë emër?

A e dini pse “Deti i Vdekur” ka këtë emër?

Shpesh e keni dëgjuar si emer “Deti i Vdekur”, apo ndoshta edhe e keni vizituar për pushime. Por, a iu ka shkuar mendja ta deshifroni pse e mban këtë emer? Emeritmin nuk e ka marrë…

Read More
Jeta radioaktive e Mari Kyrisë, e cila fitoi dy çmime Nobel

Jeta radioaktive e Mari Kyrisë, e cila fitoi dy çmime Nobel

Në jetën e saj, Mari Kyri fitoi dy çmime Nobel – një për kimi dhe një për fizikë. Mjerisht, zbulimet e saj të famshme, i shkaktuan edhe vdekjen e parakohshme. Krahas bashkëshortit të saj, fizikantit…

Read More
Sa peshon popullsia e gjithë botës?

Sa peshon popullsia e gjithë botës?

Peshojmë rreth 287 milionë tonelata, nga të cilat 15 milionë tonë për shkak të personave mbipeshë dhe 3.5 për shkak të obezëve. Këto janë shifrat e mbledhura nga shkencëtaret “London School of Hygiene and Tropical…

Read More
Zakonet e çuditshme të Albert Ajnshtajnit

Zakonet e çuditshme të Albert Ajnshtajnit

Gjumë pa fund, dremitje të herëpashershme, të ndenjurit zbath dhe pipa e tij e pandashme: janë këto sekretet e gjeniut që e kanë shoqëruar gjatë gjithë jetës së tij të përbërë jashtë kornizave. Edhe pse…

Read More
Njihuni me fshatin më të madh në botë

Njihuni me fshatin më të madh në botë

I ndodhur mes kodrave të Luginës ‘Larung Gar’, ky fshat i pabesueshëm ndodhet në Kinë. Mijëra kasolle të vogla prej druri qëndrojnë afër njëra-tjetrës, kasolle këto që janë shtëpi për shumë budistë. Arsyeja e grumbullimit…

Read More
Kuriozitete për mjedisin

Kuriozitete për mjedisin

* Për botimin e gazetave në SHBA për një javë nevojitet një pyll i madh – me mbi 500 000 trungje pemësh. * Temperatura më e lartë e regjistruar në botë është 57,5 Gradë Celsius…

Read More