1. Home
  2. Kuriozitete

Kategori: Kuriozitete

Zhdukja më e madhe katastrofike ndodhi para 2 miliardë vjetësh

Zhdukja më e madhe katastrofike ndodhi para 2 miliardë vjetësh

Zhdukja më e madhe katastrofike në Tokë nuk u ndodhi dinozaurëve. Një studim i ri zbuloi se kjo ndodhi rreth 2 miliardë vjet më parë. Fenomeni solli zhdukje masive të 99% të jetës në Tokë, thanë…

Read More
Vullkani më i rrezikshëm në botë që mund të shkatërrojë njerëzimin

Vullkani më i rrezikshëm në botë që mund të shkatërrojë njerëzimin

Çfarë e kërcënon jetën në planetin tonë? Me siguri, kriza aktuale e klimës është përgjigjja e saktë. Jo të gjitha kërcënimet ekzistenciale për të cilat duhet të shqetësohemi krijohen nga njeriu: disa nga këto plotësisht…

Read More
Rregulli i Arte ne trup dhe fytyre

Rregulli i Arte ne trup dhe fytyre

Rregulli i arte eshte nje seri numrash te zbuluara nga matematikanti Leonardo Fibonaci. Karakteristike e ketyre numrave eshte se cdo numer eshte sa shuma e dy numrave paraarrdhes. Numrat Fibonaci kane edhe dicka shume interesante, kur e pjeseton njerin…

Read More

Shkruan Naim Krasniqi: Fizika simetrike, udhëtim drejt universit

Fizikani Naim Krasniqi paralajmëron shembjen e themeleve të fizikës, duke përfshirë fushën e astronomisë, strukturën e brendshme të atomit, optikën, akustikën dhe shumë fusha të tjera që kanë një lidhshmëri me fenomene të njëjta. Kërkon…

Read More

Ekziston ishull ku ju mund të shkoni për pushime falas

Vende të largëta, nga gjithçka dhe të gjithë, për të gjetur paqen me veten dhe përqendrimin e nevojshëm Pas ishullit të veçantë ku koha nuk ekziston, është edhe ishulli ku mund të qëndroni falas, për…

Read More

Shteti evropian që zotëron mbi 221 mijë ishuj

Ndonëse nuk ka një numër të saktë të ishujve në të gjithë botën, shtetet bëjnë llogaritë se sa të tillë kanë brenda territorit të tyre. Numri i saktë i ishujve në botë është i vështirë…

Read More
Disa fakte për Groenlandën, të cilën presidenti Trump dëshiron ta blejë

Disa fakte për Groenlandën, të cilën presidenti Trump dëshiron ta blejë

Disa ditë pasi Presidenti Trump tha se do ti kërkojë Danimarkës blerjen e Groenlandës, ka plasur zhurmë e madhe ndërkombëtare. Po kush është Groenlanda? Groenlanda ndodhet pothuajse nё Polin e Veriut dhe Donald Trump do…

Read More
Me kete leng mund te largoni kilogramet e tepert

Me kete leng mund te largoni kilogramet e tepert

Humbja e peshës është shumë e vështirë për shumë njerëz. Të largosh kilogramët e tepërt nuk është e lehtë, duhet shumë punë e dedikim, por edhe kjo ndonjëherë nuk ndihmon.Nëse jeni në mesin e atyre…

Read More
Efektet e fushës anti-magnetike në organizmin e njeriut

Efektet e fushës anti-magnetike në organizmin e njeriut

Fushat anti-magnetike si të Diellit dhe Tokës  por edhe të gjithë trupave të tjerë qiellorë qoftë mbrenda apo jashtë  sistemit tonë diellorë, ndikojnë  drejtë për së drejti në jetën e njeriut. Efektet e sajë qoftë…

Read More
Në SHBA kapet peshku me dy gojë

Në SHBA kapet peshku me dy gojë

Fotoja e një peshku me dy gojë u bë menjëherë virale, pasi u postua nga një grua në SHBA, e cila e kishte kapur në Nju Jork. Gruaja, e quajtur Debi Geddes, tha për Fox…

Read More

Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/srv/users/serverpilot/tmp/vizioni) in Unknown on line 0