1. Home
  2. Fakte

Kategori: Kuriozitete

Toka në rrezik: 5 vjetët e fundit – më të ngrohtit në histori

Toka në rrezik: 5 vjetët e fundit – më të ngrohtit në histori

Pesë vjetët e fundit janë periudha më e nxehtë e regjistruar ndonjëherë në planet, njoftuan Kombet e Bashkuara përpara samitit të klimës që do të mbahet në prani të 60 liderëve botërorë në Nju Jork.…

Read More
Pse duhet të i përqafoni shpesh fëmijët tuaj?

Pse duhet të i përqafoni shpesh fëmijët tuaj?

Nëse nuk i rezistoni një përqafimi apo përkëdheljes ndaj fëmijës suaj, nuk ju fajësojmë. Era e ëmbël e tyre, lëkura e butë dhe pamja aq engjëllore mund të bëjnë çdo prind të dorëzohet. Shkenca ka…

Read More
Universi është një hologram/ Kjo është teoria e fundit e Stephen Hawking

Universi është një hologram/ Kjo është teoria e fundit e Stephen Hawking

Gjatë ekzistencës  së tij në këtë planet, fizikanti teorik, kozmologu dhe autori Stephen Hawking, dha shpjegime për disa nga fushat më të mëdha dhe më të mrekullueshme të shkencës, dhe jo vetëm. Por duket se…

Read More
Pse aeroplanët fluturojnë në lartësi prej 11.000 metrave?

Pse aeroplanët fluturojnë në lartësi prej 11.000 metrave?

Është një situatë e zakonshme për ata që udhëtojnë shpesh me aeroplan. E lidhni rripin e sigurimit, i dëgjoni udhëzimet e sigurisë para fluturimit dhe e përgatitni veten për një fluturim të këndshëm. Pak momente…

Read More
10 vendet më të bukura për të vizituar në Afrikë

10 vendet më të bukura për të vizituar në Afrikë

Me peizazhet e saj të gjera dhe jetën e mrekullueshme të kafshëve, kontinenti i dytë më i madh në botë është ndoshta më i miri për fotografët. Mahnitës në sensin e të qenurit një vend…

Read More
10 peizazhe ‘kryevepër e natyrës’

10 peizazhe ‘kryevepër e natyrës’

Ka vende në tokë ku natyra është shfaqje e jashtëzakonshme për t’u admiruar. Këtu janë dhjetë panoramat e bukurisë së pafund, në të cilat malet, luginat dhe brigjet detare krijojnë një sfond magjik, për t’u kundruar dhe në të cilin do të humbasin me pamjen. …

Read More
Shtatë gjërat që i ndodhin trupit nëse hani qepë çdo ditë

Shtatë gjërat që i ndodhin trupit nëse hani qepë çdo ditë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash koncentrike. Ne nuk ju premtojmë dot që ngrënia e qepëve do t’ju japë përjetësinë, por…

Read More
Nëntë gjërat që nuk i keni ditur për Hënën

Nëntë gjërat që nuk i keni ditur për Hënën

Ju ndoshta dini se: Hëna u formua pasi një objekt me madhësinë e një planeti, u përplas me Tokën rreth 4.5 miliardë vjet më parë. Por a e dini se: Lindja e hënës mund të…

Read More
10 Fakte për shtresen e Ozonit.

10 Fakte për shtresen e Ozonit.

-Kur u zbulua? Nga kush? dhe nga e mori emrin?Këto dhe shum fakte & kuriozitete të tjera i gjeni më poshtë. 1. Ozoni u zbulua për herë të parë nga kimisti gjerman-zviceran Christian Friedrich Schönbein…

Read More
10 vende që nuk i shpjegon dot shkenca, por ekzistojnë

10 vende që nuk i shpjegon dot shkenca, por ekzistojnë

Ka shumë vende në planetin tonë për të cilat shkenca nuk ka një shpjegim. Vende që duken magjike  apo sikur i përkasin një bote tjetër, përcjell ‘shqip’ shkrimin. Më poshtë, vendet për të cilat nuk dihen…

Read More