Wednesday, August 22Informohu

Kuriozitete

Video nga NASA tregon të gjithë asteroidët që janë pranë tokës

Video nga NASA tregon të gjithë asteroidët që janë pranë tokës

Kuriozitete
Video tregon se në mënyrë drastike numri i asteroidëve të njohur pranë Tokës u rrit mes viteve 1999 dhe 2018. NASA ka lëshuar një video e cila tregon të gjithë asteroidët që nga viti 1999 deri në 2018, raportoi space.com. Asteroidët në afërsi të tokës në këtë kontekst konsiderohen si shkëmbinj të thatë që i afrohen orbitës së Tokës rreth Diellit të paktën 50 milionë kilometra. Në vitin 1999, vetëm disa asteroidë të tillë njiheshin Deri më tani, janë parë rreth 18,000 objekte pranë Tokës dhe ky numër përfshin kometat e njohura. Megjithatë, studiuesit dyshojnë se mund të ketë një total prej disa milion. Lajmi i mirë është se NASA beson se e di rreth 95 për qind të objekteve potencialisht civilizuese. if (!window.ANConfig) window.ANConfig = { defaults: [], configs
Aurorat: Mahnitëse si gjithmonë (foto)

Aurorat: Mahnitëse si gjithmonë (foto)

Kuriozitete
A keni menduar ndonjëherë se çfarë aurorat duken si nga hapësira? Astronaut Alexander Gerst, i njohur edhe si Astro_Alex_Esa, na jep pamje nga Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar, duke thënë se përvoja është "mahnitëse, çdo herë". Dritat vallëzuese të aurorave ofrojnë pamje spektakolare në tokë dhe nga hapësira, por gjithashtu kapin imagjinatën e shkencëtarëve që studiojnë energjinë hyrëse dhe grimcat nga Dielli. Aurorat janë një efekt i grimcave të tilla energjike, të cilat mund të përshpejtohen nga dielli si në një rrymë të qëndrueshme të quajtur era diellore dhe për shkak të shpërthimeve gjigande të njohura si shpërhapje masive koronare. Pas një udhëtimi drejt Tokës që mund të zgjasë 2 ose 3 ditë, grimcat diellore dhe fushat magnetike shkaktojnë lëshimin e grimcave tashmë të bllokuara
Gjithçka që duhet të dini rreth Parker Solar Probe, e cila është duke u përpjekur të prekë diellin (foto/video)

Gjithçka që duhet të dini rreth Parker Solar Probe, e cila është duke u përpjekur të prekë diellin (foto/video)

Fakte, Kuriozitete, Shkence
Parker Solar Probe (PSP) është një anije robotike e NASA-s në rrugë për të bërë zbulime në koronën e jashtme të Diellit. PSP do të afrohet brenda 8.86 rreze diellore (6.2 milionë kilometra) nga "sipërfaqja" (fotosfera) e Diellit dhe do të udhëtojë, me një shpejtësi prej 692.000 km/h - 193 km per second. Për herë të pare si projekt u paraqit në vitin 2009. Nga Universiteti Johns Hopkins, Laboratori i Fizikës së aplikuar, ka projektuar dhe ndërtuar anijen, e cila fillimisht ishte planifikuar të fillonte në vitin 2015, por nuk u miratua buxheti në vitin 2009, dhe nisja e PSP u bë më 12 gusht 2018. Për herë të parë një anije e NASA-s u emërua në emërin e një personi të gjallë, duke nderuar fizikantin Eugene Parker, profesor emeritus në Universitetin e Çikagos. Një kartë kujtese me emrat
Fotografi amerikan publikon fotografi nga dasma shqiptare më 1989, i quan shqiptarët minoritet në Kosovë

Fotografi amerikan publikon fotografi nga dasma shqiptare më 1989, i quan shqiptarët minoritet në Kosovë

Kuriozitete
Fotografi amerikan, Steve McCurry, ka shpërndar një fotografi të një dasme shqiptare. Kjo fotografi në të cilën shihen krushqit shqiptarë, sipas përshkrimit të McCurry është shkrepur në vitin 1989. “Burri valëvit flamurin e minoritetit shqiptar në Kosovë, rrugës në një dasmë”, ka shkruar McCurry në përshkrimin krahas fotografisë. “Kosovë, ish Jugosllavi, 1989”.
Nebulat shumëngjyrëshe dekorojnë Rrugën e Qumëshit në disa foto të natës

Nebulat shumëngjyrëshe dekorojnë Rrugën e Qumëshit në disa foto të natës

Kuriozitete
Miguel Claro është një fotograf profesionist, komunikues shkencor dhe autor i bazuar në Lisbonë, Portugali, i cili krijon imazhe spektakolare të qiellit të natës. Si ambasador fotografik i Observatorit të Evropës Jugore, një anëtar i The World At Night dhe astrofotografuesi zyrtar i Rezervës Alqueva të Dark Sky, ai specializohet në skyscapes astronomike që lidhin Tokën dhe qiellin e natës. Një skenë e natës e kapur nga Pulo do Lobo, një ujëvarë e vendosur në Rezervën Alqueva të Errësirës së Errësirës pranë Mértola, Portugali, tregon harkun e rrugës së Qumështit me yje dhe objekte të tjera qiellore që shkëlqen në hije të kuqe, vjollce dhe blu . Ylli në blu të ndritshme në fund të majtë të harkut është Sirius, ylli më i ndritshëm në qiellin e natës. Në të djathtë është konstelacioni Or
5 vendet më të bukura në Tokë

5 vendet më të bukura në Tokë

Kuriozitete
Jemi mësuar të krahasojmë pothuajse gjithçka me bukuritë e natyrës dhe Toka është shtëpia e mrekullive të panumërta, të qeta por edhe të ashpra në të tjera raste. Secili nga ne ka preferencat e tij unike, ato mund të jenë sipërfaqe të mëdha ose thjesht një pjesë shkëmbi të cilin e keni vendosur në kopshtin tuaj, ose rruga me pemë në të cilën jeni rritur. Sixwise ka renditur 5 vendet më të bukura të një game më të gjerë duke marrë parasysh se nuk mund të përfshihen të gjitha në një shkrim të vetëm. 1. Parku Nacional i Kanionit të Madh, Arizona I skalitur prej miliona vitesh nga uji dhe era, Kanioni i Madh është 5,000 feet (njësi matëse që përdoret në SHBA dhe është e barabartë me 0.3048 metra, ose 304.8 milimetra) i thellë, 277 milje i gjatë dhe 18 milje i gjerë. Ai ë
Michael Collins,piloti i modulit të Apollo 11

Michael Collins,piloti i modulit të Apollo 11

Fakte, Kuriozitete, Shkence
Ndërsa Neil Armstrong dhe Edwin "Buzz" Aldrin bënë hapat e parë të njeriut në hënë, një anëtar i tretë i ekuipazhit e orbitonte hënën lart . Astronauti Michael Collins priti në modulin e komandës ndërsa shokët e tij astronautët kaluan më shumë se 21 orë në sipërfaqen hënore. Ai ishte astronauti i parë që orbitoi anën tjetër të hënës vetëm; kur ai kaloi në anën tjetër, atij u prenë kontakti njerëzor në Tokë, sepse nuk kishte satelitë në dispozicion për të transmetuar komunikimet e tij përsëri në Tokë. Këtu është një vështrim i shkurtër në jetën e anëtarit më pak të njohur të ekipit të Apollo 11. Përgatitja për hapësirë Djali i një gjenerali të përgjithshëm të Ushtrisë së SHBA, Michael Collins ishte lindur më 31 tetor 1930, në Romë, Itali, ku babai i tij ishte i vendosur. Familja më vo
Çka ndodhë nëse Toka ndalon të rrotullohet?

Çka ndodhë nëse Toka ndalon të rrotullohet?

Fakte, Kuriozitete, Shkence
Nuk ka shanse që ju të largoheni në hapësirë menjëherë, sepse graviteti i Tokës është aq i fortë në krahasim me lëvizjen saj të shpejtë. (Ky mocion quhet nxitim centripetal.) Në pikën më të fortë, e cila është në ekuator, nxitimi centripetal vetëm kudërshton gravitetin e Tokës me rreth 0.3 për qind. Me fjalë të tjera, edhe pse nuk e vreni, ju peshoni më pak në ekuator sesa në pole. NASA thotë se probabiliteti që Toka të ndalë rrotullimin e saj është "praktikisht zero" për miliardat e ardhshme. Teorikisht, megjithatë, nëse Toka ndalet papritur, do të kishte një efekt të tmerrshëm. Atmosfera do të vazhdonte të lëvizte me shpejtësinë e njetë sa rrotullohet Toka.Kjo do të thotë se çdo gjë do të shkulej nga toka, duke përfshirë njerëzit, ndërtesat dhe madje edhe pemët dhe shkëmbinjtë, shtoi
Sa shpejt është Toka duke lëvizur?

Sa shpejt është Toka duke lëvizur?

Fakte, Kuriozitete, Shkence
Si tokësor, është e lehtë të besojmë se ne jemi duke qëndruar pa lëvizur ende. Në fund të fundit, ne nuk ndiejmë ndonjë lëvizje në rrethinën tonë. Por kur ju shikoni në qiell, ju mund të shihni dëshmi se ne po lëvizim. Disa nga astronomët më të hershëm propozuan që ne të jetonim në një univers gjeocentrik, që do të thotë se Toka është në qendër të çdo gjëje. Ata thanë se dielli rrotullohej rreth nesh, gjë që shkaktonte lindjen dhe perendimin e diellit, njëjtë për lëvizjet e hënës dhe planetet. Por kishte disa gjëra që nuk funksiononin me këtë vizion. Ndonjëherë, një planet do të mbështetej në qiell përpara se të rifillonte lëvizjen e tij përpara. Ne e dimë tani se kjo lëvizje e cila quhet lëvizje raksionare- ndodh kur Toka është takuar me një tjetër planet në orbitën e tij. Për s