1. Home
  2. Fakte

Kategori: Fakte

Toka në rrezik: 5 vjetët e fundit – më të ngrohtit në histori

Toka në rrezik: 5 vjetët e fundit – më të ngrohtit në histori

Pesë vjetët e fundit janë periudha më e nxehtë e regjistruar ndonjëherë në planet, njoftuan Kombet e Bashkuara përpara samitit të klimës që do të mbahet në prani të 60 liderëve botërorë në Nju Jork.…

Read More
Krizë e madhe ekologjike, zhduken 3 miliardë zogj

Krizë e madhe ekologjike, zhduken 3 miliardë zogj

Amerika Jugore ka humbur rreth 3 miliardë zogj nga viti 1970, kanë thënë shkencëtarët, të cilëve flasin për një krizë të madhe ekologjike. Në një artikull të publikuar në revistën ‘Shkenca’, ekspertët kanë thënë se…

Read More
Nëntë gjërat që nuk i keni ditur për Hënën

Nëntë gjërat që nuk i keni ditur për Hënën

Ju ndoshta dini se: Hëna u formua pasi një objekt me madhësinë e një planeti, u përplas me Tokën rreth 4.5 miliardë vjet më parë. Por a e dini se: Lindja e hënës mund të…

Read More
Shkruan Naim Krasniqi: Fizika simetrike, udhëtim drejt universit

Shkruan Naim Krasniqi: Fizika simetrike, udhëtim drejt universit

Fizikani Naim Krasniqi paralajmëron shembjen e themeleve të fizikës, duke përfshirë fushën e astronomisë, strukturën e brendshme të atomit, optikën, akustikën dhe shumë fusha të tjera që kanë një lidhshmëri me fenomene të njëjta. Kërkon…

Read More
Disa fakte për Groenlandën, të cilën presidenti Trump dëshiron ta blejë

Disa fakte për Groenlandën, të cilën presidenti Trump dëshiron ta blejë

Disa ditë pasi Presidenti Trump tha se do ti kërkojë Danimarkës blerjen e Groenlandës, ka plasur zhurmë e madhe ndërkombëtare. Po kush është Groenlanda? Groenlanda ndodhet pothuajse nё Polin e Veriut dhe Donald Trump do…

Read More
Me kete leng mund te largoni kilogramet e tepert

Me kete leng mund te largoni kilogramet e tepert

Humbja e peshës është shumë e vështirë për shumë njerëz. Të largosh kilogramët e tepërt nuk është e lehtë, duhet shumë punë e dedikim, por edhe kjo ndonjëherë nuk ndihmon.Nëse jeni në mesin e atyre…

Read More
Efektet e fushës anti-magnetike në organizmin e njeriut

Efektet e fushës anti-magnetike në organizmin e njeriut

Fushat anti-magnetike si të Diellit dhe Tokës  por edhe të gjithë trupave të tjerë qiellorë qoftë mbrenda apo jashtë  sistemit tonë diellorë, ndikojnë  drejtë për së drejti në jetën e njeriut. Efektet e sajë qoftë…

Read More
13 mënyra si ta evitoni stresin pa pirë cigare

13 mënyra si ta evitoni stresin pa pirë cigare

Nëse dëshironi t’i ikni stresit mos i evitoni këto mënyra Niveli i lartë i stresit është një nga shkaktarët kryesorë të përkeqësimit të shëndetit. Nëse jeni duhanpirës, mund të mendoni se një cigare mund t’ju…

Read More
Me këtë dietë do t’i largoni 5 kg për 7 ditë

Me këtë dietë do t’i largoni 5 kg për 7 ditë

Dita e parë Pini vetëm supë (sa të doni) dhe hani fruta përveç bananes (pjepri, shalqirikanë më pak kalori se të gjitha frutat e tjera). Mund të pini çaj ose kafe pa sheqer. Ujë sipas dëshirës. Dita…

Read More
Hiqni kilogramët e tepërt vetëm me dy përbërës, të cilët veçse i keni në shtëpi

Hiqni kilogramët e tepërt vetëm me dy përbërës, të cilët veçse i keni në shtëpi

Shumica e njerëzve kanë provuar dhjetëra dieta të ndryshme vetëm për të hequr kilogramët e tepërt, e veçanërisht në pjesën e barkut ku dhjami akumulohet më lehtë. Megjithatë, për shumicën këto dieta nuk kanë qenë…

Read More