1. Home
  2. Fakte

Kategori: Fakte

Doktorri i parë i shkencës në botë ishte kinez

Doktorri i parë i shkencës në botë ishte kinez

Grada zyrtare e Doktorrit të Shkencës është dhënë në Kinë (në kohën e JIN-it Perëndimor 475-222 para ekopës së re). Ky titull – gradë – shkallë akdemike është dhënë për specialistët e dalluar në lëminë…

Read More
10 Fakte interesante që duhet t’i dini për planetin Mars

10 Fakte interesante që duhet t’i dini për planetin Mars

U emrërua nga romakët, është quajtur shpesh “Planeti i Kuq” për shkak të oksidit të hekurit që është i përhapur në sipërfaqe të saj, e cila i jep një ngjyrë të kuqërremtë. Marsi është planeti…

Read More
10 fakte për lumin Nil

10 fakte për lumin Nil

Lumi Nil është një nga më të vjetrit, më të gjatët, dhe më të famshmit lumenj në botë. Ka mbi 4000 milje në gjatësi. Shumica e njerëzve të vërtetë lidhin lumin Nilin me Egjiptin, por…

Read More
Zotat Viking ringjallen nga Gjuha Shqipe

Zotat Viking ringjallen nga Gjuha Shqipe

Emrat e panteonit Viking te krijimit jane mbledhur nga libri “Prose Edda” nga Snorri Sturluson, shkruar ne shekullin e 12 ne Islande. Pra ky liber u shkrua ne mes te Atlantikut, perpara 800 vitesh. -Gjigandi…

Read More
Shtetet më të vegjël në botë

Shtetet më të vegjël në botë

Me mbi 194 shtete në botë, është e lehtë të mendosh se fjala “shtet” barazohet me një zonë masive toke, me një numër të madh njerëzish. Por, disa vende janë aq të vegjël saqë qytetet…

Read More
Pasojat e përgjakshme të mitit serb

Pasojat e përgjakshme të mitit serb

Dikush i referohet datës 15 e dikush 28 qershor. Kurrkush nuk e konteston vitin 1389. Shpatat tashmë ishin mprehur. Dy taborët ishin vendosur përballë njëri-tjetrit. Rapsodët po ua thoshin këngëve epike për t’iu dhënë zemër…

Read More
10 fakte interesante që duhet të dini për dritën

10 fakte interesante që duhet të dini për dritën

Më 21 nëntor 1676, astronomi danez Ole Romer njoftoi në Akademinë e Shkencave në Paris përfundimin e tij se drita udhëton me një shpejtësi të kufizuar. 1.Sipas obserbimeve të Romer për Jupiterin dhe hënën, drita…

Read More
80 kuriozitete/fakte interesante mbi planetin Tokë

80 kuriozitete/fakte interesante mbi planetin Tokë

Ku ndodhet pika më e ulët e thatë në Tokë? Bregdeti i detit të Vdekur në Lindjen e Mesme është 400 metra (1300 këmbë) nën nivelin e detit. Pranë saj renditet Bad Water në Luginën…

Read More
Mrekullia e Saturnit

Mrekullia e Saturnit

Hena e Saturnit Enceladus leviz perpara unazave, te cilat shkelqejne ne driten e diellit ne kete imazh. Nen nje shtrese te akullt te jashtem, Enceladus fsheh nje oqean global me uje te lengshem. Ne polin…

Read More