Fakte Kuriozitete Rrelos Shkence 

Kjo është Rruga e Qumeshtit e cila është vetëm nje galaktike, në këtë universe të pafundme!

100.000 vjet dritë është në Madhësi shtëpia e sistemit tonë diellor. 1.000 vjet dritë të gjerë e bëjnë 100 deri në 400 miliardë yje të cilet jane në të. Distanca jone nga qendra e saj është 25.000 vjet drite. Është në mas sa 750 miliard deri ne 1 trilion të mases Diellore, e mbushur plotë me nebula, yje, planete, hëna… Ylli më i Vjeter në të e ka moshen 13.2 miliard vjet. Rrotulimi i sistemit tone diellore rreth saj zgjate 250 milion vjet. Rrotullimi i Kraheve të saj zgjate 50…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete 

Vendet që kanë rënie të popullsisë janë:

Rënia e popullsisë është çdo ulje e madhe e popullatës njerëzore e shkaktuar nga faktorë të tillë si emigracioni, kriza ekonomike, niveli i ulët i lindjeve, shkalla e lartë e vdekjeve dhe shkalla e lartë e aborteve. Duke numëruar të gjithë banorët, pavarësisht nga statusi juridik ose shtetësia (përveç nga refugjatët që nuk janë vendosur përgjithmonë në vendin qe kane kerkuar azil). 🇧🇾 Belarus🇧🇦 Bosnia & Herzegovina🇧🇬 Bulgaria🇭🇷 Croatia🇪🇪 Estonia🇬🇪 Georgia🇬🇷 Greece🇭🇺 Hungary🇮🇹 Italy🇯🇵 Japan🇱🇻 Latvia🇱🇹 Lithuania🇲🇩 Moldova🇵🇱 Poland🇵🇹 Portugal🇵🇷 Puerto Rico🇷🇴 Romania🇷🇸 Serbia🇺🇦 Ukraine

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Lajme Shkence 

Fillon turizmi hapësinor, bileta 250,000 dollarë

Pas vitesh përsosjeje dhe testimi, Virginia Galactic do të jetë e gatshme për nisjen e anijes së parë kozmike SpaceShip 2 vitin e ardhshëm. Turneu i udhëtimit hapësinor sub-orbital, i organizuar nga ndërmarrja e miliarderit Richard Branson, do të bartë pasagjerët në lartësi prej 75 kilometrash. Udhëtarët e interesuar duhet të paguajnë 250,000 dollarë për biletë, raporton Washington Post. Ndërsa disa e konsiderojnë atë si një çmim të arsyeshëm, të tjerët nuk pajtohen. Ata mendojnë se ky është një çmim i lartë duke pasur parasysh që SpaceShip 2 do të…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Shkence 

Toka në rrezik: 5 vjetët e fundit – më të ngrohtit në histori

Pesë vjetët e fundit janë periudha më e nxehtë e regjistruar ndonjëherë në planet, njoftuan Kombet e Bashkuara përpara samitit të klimës që do të mbahet në prani të 60 liderëve botërorë në Nju Jork. Temperatura mesatare në 2015-2019 është më e lartë 1.1 gradë Celsius në raport me periudhën 1850-1900, sipas një raporti të publikuar nga Organizata Botërore e Meteorologjisë, transmeton KosovaPress. Të dhënat e fundit konfirmojnë tendencën e katër vjetëve të mëparshme, të cilat tashmë kanë qenë më të ngrohtat të regjistruara që nga viti 1850. Korriku 2019…

Lexo më shumë
Fakte 

Krizë e madhe ekologjike, zhduken 3 miliardë zogj

Amerika Jugore ka humbur rreth 3 miliardë zogj nga viti 1970, kanë thënë shkencëtarët, të cilëve flasin për një krizë të madhe ekologjike. Në një artikull të publikuar në revistën ‘Shkenca’, ekspertët kanë thënë se numri i zogjve në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada ka rënë 29 % në 50 vitet e fundit, sipas Rel. “Shifra e zvogëlimit prej 3 miliardëve ka qenë shokuese për ne”, ka thënë Kenneth Rosenberg, shkencëtar në Universitetin Cornell dhe autori i kërkimit për zogjtë. Shkencëtarë tjerë kanë thënë se ekzistenca e kafshëve është duke…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Shkence 

Nëntë gjërat që nuk i keni ditur për Hënën

Ju ndoshta dini se: Hëna u formua pasi një objekt me madhësinë e një planeti, u përplas me Tokën rreth 4.5 miliardë vjet më parë. Por a e dini se: Lindja e hënës mund të na ketë dhënë neve ditën tonë prej 24-orësh. Ju ndoshta dini se: Hëna shpesh kthehet në ngjyrë të kuqe ose ngjyrë kafe gjatë një eklipsi hënor. Por a e dini se: Ngjyra vjen nga atmosfera e Tokës. Ju ndoshta dini se: Hëna, ashtu si edhe Toka, nuk është një sferë e përkryer; ajo fryhet lehtësisht…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Shkence 

Shkruan Naim Krasniqi: Fizika simetrike, udhëtim drejt universit

Fizikani Naim Krasniqi paralajmëron shembjen e themeleve të fizikës, duke përfshirë fushën e astronomisë, strukturën e brendshme të atomit, optikën, akustikën dhe shumë fusha të tjera që kanë një lidhshmëri me fenomene të njëjta. Kërkon një modifikim ekstrem të lëndës së fizikës dhe formimin e një dege të veçantë të fizikës e cila do të quhej fizika simetrike. Krasniqi, gjithashtu, hedh poshtë idetë e NASA-s, ESA-s mbi kolonizimin e Marsit Shkruan: Naim Krasniqi, fizikan Pa pranimin e këtij realiteti asnjë agjenci hulumtuese, duke përfshirë edhe agjencinë NASA, ESA, CNES nuk…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete 

Disa fakte për Groenlandën, të cilën presidenti Trump dëshiron ta blejë

Disa ditë pasi Presidenti Trump tha se do ti kërkojë Danimarkës blerjen e Groenlandës, ka plasur zhurmë e madhe ndërkombëtare. Po kush është Groenlanda? Groenlanda ndodhet pothuajse nё Polin e Veriut dhe Donald Trump do ta blejё ishullin arktik. Kjo tashmё dihet. Por a e dini, se amerikanёt kanё dashur ta blejnё edhe mё parё Groenlandёn? E qё atje dikur ka pasur pyje? Sado absurde tingёllon, qё Donald Trump do ta blejё Groenlandёn, nё fakt kjo ide nuk ёshtё edhe fort e gabuar. Edhe njё herё tjetёr njё president i…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Shkence 

Me kete leng mund te largoni kilogramet e tepert

Humbja e peshës është shumë e vështirë për shumë njerëz. Të largosh kilogramët e tepërt nuk është e lehtë, duhet shumë punë e dedikim, por edhe kjo ndonjëherë nuk ndihmon.Nëse jeni në mesin e atyre që keni provuar gjithçka por akoma keni shumë kilogramë për të humbur, atëherë ne kemi një recetë për ju. Bëhet fjalë për një lëng që ndihmon që ju të shkrini dhjamin, madje redukton gjerësinë e belit tuaj për 10 cm në vetëm katër ditë. Gjatë kësaj kohe që konsumoni këtë lëng, duhet të konsumoni së…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Shkence 

Efektet e fushës anti-magnetike në organizmin e njeriut

Fushat anti-magnetike si të Diellit dhe Tokës  por edhe të gjithë trupave të tjerë qiellorë qoftë mbrenda apo jashtë  sistemit tonë diellorë, ndikojnë  drejtë për së drejti në jetën e njeriut. Efektet e sajë qoftë pozitive apo negative ndikojnë tek njeriu varësisht nga pozita e Tokës në raport me  Diellin dhe  Hënës në raport me Tokën, duke përfshi edhe pozitën e trupave të tjerë qiellorë në raport me Tokën.             Si efekt pozitive pa të cilën nuk do të mund të jetonte njeriu në Tokë janë, mbrojtja nga goditja e…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial