Fakte 

Disa fakte interesante nga gjeografia

Gjeografia është një shkencë që ndryshon vazhdimisht si nga efektet politike ashtu edhe nga shkaqe natyrore. Në botë ekzistojnë shumë dukuri të rralla, situata gjeografike të çuditshme dhe të dhëna kurioze që me raste nuk kanë një origjinë të qartë. Ja disa fakte që na kanë tërhequr vëmendjen. Shteti më i vogël në botë – Vatikani nuk është vendi më i vogël në botë. Nëse do të konsideronim shtrirjen si masë vlerësimi vendi më i vogël në botë do të ishte sovrani ushtarak Urdhri i Maltës sepse nuk ka territor, përveç…

Lexo më shumë
Shkence 

Toka rrotullohet boshtit të saj

Gjatë natës, yjet duken sikur lëvizin. Në qoftë se bëjmë fotografi për disa orë, yjet do të lënë gjurmë që janë harqe rrathësh. Kjo ndodh sepse Toka rrotullohet rreth bushtit të saj, e jo nga lëvizja e yjeve. Ylli më afër qendrës së rrathëve në fotografi është Ylli Polar, Polaris. Ai quhet kështu sepse është direkt mbi kokë, po të qëndrojmë në polin e Veriut. Boshti i rrotullimit të Tokës kalon drejt këtij ylli, pra drejt Yllit Polar. E njëjta gje ndodh pot ë bëjmë fotografi edhe në Hemisferën jugore.…

Lexo më shumë
Shkence 

E VETMJA MËNYRË PËR SHPËTIMIN E JETËS SË GJALLESAVE NË TOKË

Ozoni. Ozoni, është gazi i oksigjenit që gjendet në natyrë me molekulen e pajisur me tre atome oksigjen. Kjo i jep vetinë aktive këtij gazi për mbrojtjen e gjallesave të Tokës nga veprimi i dëmshëm i rrezeve të Diellit dhe sidomos i korpuskulave të tij. Ozoni, gjendet në atmosferë në formën e një shtrese të rralluar dhe të përzjerë me gazra të tjerë. Ai, shtrihet në lartësi të ndryshueshme 12 – 50 km, që për shkaqe gravitacionale lëvizëse të Tokës, zbret edhe më poshtë. Shprehur shkurt, po të mos ishte…

Lexo më shumë
Shkence 

​NASA dërgon një robot në Hënë për të gjetur ujë në polin e akullt

Drejtori i NASA-s, Jim Bridenstine deklaroi se agjencia hapësinore amerikane planifikon të dërgojë për herë të parë në Hënë, një pajisje që do të marrë kampione të ujit të akullt në polin jugor të saj. Në ditën e fundit të Kongresit Ndërkombëtar të Astronautikës në Uashington, Bridenstine deklaroi se roboti i quajtur “VIPER” do të prekë sipërfaqen hënore në vitin 2022. “VIPER do të udhëtojë në polin jugor të Hënës dhe VIPER do të llogarisë se ku ndodhet uji i akullt. Ne do të jemi në gjendje të përshkruajmë karakteristikat…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Rrelos Shkence 

Kjo është Rruga e Qumeshtit e cila është vetëm nje galaktike, në këtë universe të pafundme!

100.000 vjet dritë është në Madhësi shtëpia e sistemit tonë diellor. 1.000 vjet dritë të gjerë e bëjnë 100 deri në 400 miliardë yje të cilet jane në të. Distanca jone nga qendra e saj është 25.000 vjet drite. Është në mas sa 750 miliard deri ne 1 trilion të mases Diellore, e mbushur plotë me nebula, yje, planete, hëna… Ylli më i Vjeter në të e ka moshen 13.2 miliard vjet. Rrotulimi i sistemit tone diellore rreth saj zgjate 250 milion vjet. Rrotullimi i Kraheve të saj zgjate 50…

Lexo më shumë
Shkence 

​Akullnajat e Zvicrës po shkrihen me shpejtësi rekorde

Akullnajat e Zvicrës kanë humbur një të dhjetën e vëllimit të tyre vetëm në pesë vjetët e fundit – një shkallë e shkrirjes që është e paparë në më shumë se një shekull vëzhgimesh. ‘Nivelet rekorde’ të shkrirjes këtë vit u raportuan nga Komisioni për Kriosferë në Akademinë Zvicerane të Shkencave bazuar në matjet e 20 akullnajave. Studimi i tyre vjetor mbi akullin e akullnajës së shtetit të Zvicrës zbuloi se valët e nxehta të verës prisnin shpresat se një dimër i mbushur me dëborë do të kompensonte shkrirjen e…

Lexo më shumë
Shkence 

NASA shpejton daljen në hapësirë të ekuipazhit të përbërë vetëm nga gra

Një ekuipazh astronomësh i përbërë vetëm nga gra do të dalë jashtë Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar (ISS) këtë javë, deklaroi sot NASA. Astronautet, Christina Koch dhe Jessica Meir, do të guxojnë të dalin në hapësirë, për të zëvendësuar një kontrollues të energjisë që u prish gjatë fundjavës, njoftoi agjencia hapësinore amerikane. Dalja në hapësirë, e para nga dy astronome femra, është planifikuar për të enjten ose të premten. Njësia e prishur nuk ka ndikim në sigurinë e ekuipazhit, ose eksperimentet e vazhdueshme, por nuk lejon një bateri të re jonike litium,…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete 

Vendet që kanë rënie të popullsisë janë:

Rënia e popullsisë është çdo ulje e madhe e popullatës njerëzore e shkaktuar nga faktorë të tillë si emigracioni, kriza ekonomike, niveli i ulët i lindjeve, shkalla e lartë e vdekjeve dhe shkalla e lartë e aborteve. Duke numëruar të gjithë banorët, pavarësisht nga statusi juridik ose shtetësia (përveç nga refugjatët që nuk janë vendosur përgjithmonë në vendin qe kane kerkuar azil). 🇧🇾 Belarus🇧🇦 Bosnia & Herzegovina🇧🇬 Bulgaria🇭🇷 Croatia🇪🇪 Estonia🇬🇪 Georgia🇬🇷 Greece🇭🇺 Hungary🇮🇹 Italy🇯🇵 Japan🇱🇻 Latvia🇱🇹 Lithuania🇲🇩 Moldova🇵🇱 Poland🇵🇹 Portugal🇵🇷 Puerto Rico🇷🇴 Romania🇷🇸 Serbia🇺🇦 Ukraine

Lexo më shumë
Shkence 

Guximi për dijen. Lëvizja intelektuale dhe filozofike, që shkundi Evropën dhe dominoi botën e ideve

Pas shpërthimit të krijimtarisë në Firence gjatë shekullit XIV, njohur si epoka e Rilindjes, bota moderne pa një shkëputje nga ajo që dikur kishte ditur. U kthye nga Zoti dhe autoriteti i Kishës Katolike Romake dhe favorizoi një qasje më humaniste ndaj qenies. Idetë e Rilindjes ishin përhapur në të gjithë Evropën në shekullin e 17-të, me artet dhe shkencat që lulëzuan jashtëzakonisht shumë, në mesin e atyre me një prirje më të logjikshme. Me mësimet e Kishës dhe mënyrat e të menduarit që tashmë eklipsoheshin prej Rilindjes, hendeku midis…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial