Fakte Letërsi Lifestyle 

A është i dëmshëm seksi anal? Ja çfarë thonë mjekët

Duke qenë se sa herë flitet për seksin anal, njerëzit dëgjojnë lloje të ndryshme informacionesh, herë-herë kontradiktore ose të pavërteta, “Cosmopolitan.com” ka marrë përsipër të hedhë dritë mbi këtë akt, duke pyetur 5 mjekë për seksin anal dhe për arsyet se përse duhet apo s’duhet bërë. Ja çfarë thonë ata: 1) Michael Krychman: “Nga ana mjekësore nuk ka asnjë arsye të rëndë për të mos kryer seks anal, ama duhet të jeni sa më të kujdesshëm ndaj infeksioneve të transmetueshme. Gjithashtu duhet të kini parasysh që të mos kryeni seks…

Lexo më shumë
Kuriozitete 

Këto janë femrat që tradhëtojnë më shumë!

u që besoni në shenjat e horoskopit, në këtë artikull, kemi renditur shenjat e horoskopit që janë të prirur më shumë për të tradhëtuar, sidomos për femrat. Ju meshkuj, kini kujdes, nëse partnerja juaj i përket kësaj shenje: 1. Binjakët Femrat binjake, janë tradhtare të këqija. Ato mund të ju tradhtojnë ju edhe me një person që i përket rrethit tuaj shoqërorë. Nëse jeni me fat ta mbani një femër binjakë, nuk do ju tradhtojë. Mundësitë janë të vogla! 2. Virgjëresha Nëse jeni të lidhur me një femër të shenjës…

Lexo më shumë
Kuriozitete Lifestyle 

Pse zemërohemi kur jemi të uritur?

Nuk është e pazakontë që edhe kur jemi të qetë zemëroheni kur kemi uri. Me kalimin e kohës që nga vakti i fundit, sasia e ushqyesve fillon të bjerë, e ndjekur nga fillimi i nervozizmit për shkak të urisë. Karbohidratet, proteinat dhe yndyrat ndahen në sheqerna të thjeshtë, aminoacide dhe acide yndyrore të lira. Me kalimin e kohës, sasia e këtyre lëndëve ushqyese zvogëlohet. Kur glukoza e gjakut bie në një nivel kritik, truri e percepton atë si një situatë kërcënuese për jetën, transmeton KosovaPress. Truri është i varur nga…

Lexo më shumë
Shkence 

Si të ruajmë shëndetin nga i ftohti, ngricat dhe ajri ndotur

Gjatë dimrit, organizmi dhe zemra punojnë më shumë për të përballuar të ftohtin. Kjo mund të jetë veçanërisht e rrezikshme për të moshuarit dhe të sëmurët kronikë. Nëse qëndroni gjatë në të ftohtë, temperatura trupore mund të bjerë nën 35° C e me kalimin e kohës organizmi nuk funksionon më siç duhet duke rrezikuar shëndetin; shkakton ngushtim të enëve të gjakut dhe përshpejtim të ritmit të zemrës. Gjatë qëndrimit jashtë, pjesët më të ekspozuara si koka, këmbët e duart mund të ngrijnë. Në fillim ato humbasin ndjeshmërinë, skuqen dhe dhembin,…

Lexo më shumë
Kuriozitete Lajme 

Prishtinasi që ia la qenit emrin Josip Broz për shaka

Emrin e ish-diktatorit jugosllav e mban një qen në Prishtinë. Vetëm nofkën nuk e ka Tito, por Pipo. Pronari i qenit të quajtur Josip Broz Pipo, Mentor Mahmuti, thotë se e pagëzoi kafshën shtëpiake me emrin liderit të dikurshëm jugosllav jo për qëllime ideologjike, por për shaka. Thotë se nuk ka një  mendim të qartë për njeriun që vrau më shumë se 1 milion njerëz gjatë udhëheqjes 35 vjeçare të Jugosllavisë. Shkruan: Rinesa Osmanaj* Mentor Mahmuti e ka pagëzuar qenin e tij me emrin e ish-udhëheqësit jugosllav, Josip Broz. Mirëpo, nofkën…

Lexo më shumë
Kuriozitete 

Tentoi të kontrabandonte pikturën e Picasos, dënohet me burg koleksionisti miliarder

Një miliarder spanjoll dhe koleksionist i veprave të artit u dënua me 18 muaj burg dhe u gjobit me 58 milion dollarë pasi tentoi të kalonte kontrabandë një pikturë të Picasos për ta shitur atë jashtë shtetit. Piktura “Koka e një Gruaje të Re” është shpallur një thesar kombëtar dhe sipas ligjit kushdo që kërkon ta nxjerrë atë jashtë vendit duhet të bëjë një kërkesë. Prokuroria e Spanjës deklaroi se Jaime Botin, 83 do ta shiste pikturën në një ankand në Londër. Botin e bleu pikturën në vitin 1977 në…

Lexo më shumë
Shkence 

Kaltrina do promovojë librin e saj të dytë të titulluar ” Aura”

Të shtunën, 18 Janar, në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës ” Pjetër Bogdani” do të shoqëroheni nga shkrimtarja Kaltrina Pacolli. Kaltrina do promovojë librin e saj të dytë të titulluar ” Aura” Kaltrina me shkrime është marrë qysh nga mosha e hershme, kësaj rradhe vie tek ne me një roman, storie që ngjallë të rrënqethura që përçojnë ndjenja jetë, dashuri dhe plot emocione. Në këtë roman ju mund të shfletoni një ngjarje, jetë e ndërthurur me delikatesë dhe përkushtim të tejshtuar. Përjetojeni dashurinë, shoqërinë, mungesën, fjalët e pathëna, mallin e ankthin,…

Lexo më shumë
Kuriozitete 

Edhe qentë mund të ofendohen dhe zemërohen me pronarin, ekspertët zbulojnë shenjat

Qentë gjithashtu zemërohen shumë dhe kryejnë veprimet tuaja me zemër. Dhe këtu janë disa shenja me të cilat ju do të njihni këtë gjendje. Nëse manari juaj vazhdimisht heq hundën dhe buzët edhe pse nuk ka ushqim aty pranë, është një shenjë që ata janë të zemëruar me ju ose të stresuar. Kjo mund të ndodhë edhe kur përqafohet nga njerëz të panjohur, thonë ekspertët. Zgjidhja është ta largoni atë nga situata që nuk janë të rehatshme për të. Një shenjë tjetër që tregon se ai duhet të zemërohet është…

Lexo më shumë
Shkence 

Shkencëtarët me qelizat e bretkosave bëjnë robotët e parë të gjallë

Nëse ndodh ngritja e robotit, apokalipsi do të jetë shumë më keq seç kanë përgatitur shkrimtarët e trillimeve shkencore. Studiuesit në Shtetet e Bashkuara krijuan makinat e para “live” duke shkrirë qelizat e një bretkose afrikane në robotë të vegjël vetëlëvizës. Një nga krijimet më të suksesshme ka dy këmbë që e lëvizin, dhe tjetra ka një vrimë në mes që studiuesit e kanë shndërruar në një “xhep” me ndihmën e të cilit mund të mbajë pako miniaturë, transmeton KosovaPress. “Këto janë forma krejtësisht të reja të jetës që kurrë…

Lexo më shumë
Shkence 

Kafeina dëmton kreativitetin

Ndikimi shëndetësor i kafesë është i shumanshëm dhe një temë e shpeshtë e shumë kërkimeve shkencore. Shkencëtarët thonë se kafeina ndikon në krijimtarinë duke e zvogëluar atë. Ana anësore krijuese dhe zgjidhjet imagjinare te njerëzit shpesh ndodhin kur ata ndalojnë të mendojnë për një problem të veçantë dhe i lënë mendimet e tyre. Sidoqoftë, kafeina parandalon ‘bredhjen’ e mendjes si pjesë kryesore të procesit krijues dhe na “detyron” të përqendrohemi në bërjen e një detyre specifike. Problemi me këtë tezë është se mbështetet shumë në mendimin e lirë në procesin…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial