Tuesday, August 21Informohu

Opinione

Argumenti Kozmologjik,për egzistencen e Zotit!

Argumenti Kozmologjik,për egzistencen e Zotit!

Opinione
Fillimisht Allahu i Madhëruar thotë: “[Kur’an, 2:29]Surja: El-Bekare – (Lopa)Ajeti: Ai (All-llahu) është që për juve krijoi gjithçka ka në tokë, pastaj vullnetin e vet ia drejtoi qiellit dhe i bëri ata shtatë qiej. Ai është i Gjithëdijshmi për çdo gjë.”A ekziston Zoti? Apo është universi material gjithçka që është,ose ka qenë gjithmonë, apo gjithnjë do të jetë? Një metodë për të iu përgjigjur kësaj pyetjeje është Argumenti Kozmologjik. Pra është kështu: 1.’Çfardo që fillon të ekzistojë ka një shkak’ 2.’Universi filloi të ekzistojë’ 3.‘Prandaj, Universi ka një shkak.’A është premisa e parë e vërtetë? Le ta shqyrtojmë! Të besosh se diçka mund të shfaqet befas në ekzistencë pa një shkak, është hutim më i madh sesa të besuarit në truke magjike, të paktën në truket magjike, e keni kapelë
Profesori i protokollit: Lënia e shtetit pa “zot shtëpie”, imazh jo i mirë për Kosovën

Profesori i protokollit: Lënia e shtetit pa “zot shtëpie”, imazh jo i mirë për Kosovën

Opinione
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, kryekuvendari, Kadri Veseli dhe kryeministri, Ramush Haradinaj, bashkë qëndruan të martën dhe të mërkurën në Bruksel. Por, vizita e tyre e përbashkët dhe takimi me përfaqësuesen e lartë të BE-së e la shtetin e Kosovës pa zot shtëpie, duke shkelur në këtë mënyrë Protokollin e Shtetit. Në Ligjin për protokoll të shtetit thuhet: “Protokolli i Shtetit vihet ne dijeni paraprakisht për çdo lëvizje të personaliteteve kryesore, Presidentit, Kryetarit të Kuvendit dhe Kryeministrit jashtë shtetit. Vizitat bashkërendohen në mënyrë që të mos jenë të tre njëkohësisht jashtë vendit”. E nëse këto lëvizje janë bërë në koordinim me protokollin e shtetit RTV Dukagjini nuk pati mundësi të marrë përgjigje nga zyra e protokollit në Ministrin e Punëve të Jashtme të
Më në fund doli  “Tymi i bardhë”-  “Erdh Liberalizimi”!

Më në fund doli “Tymi i bardhë”- “Erdh Liberalizimi”!

Opinione
Tymi i Bardhe ne Vatikan : Zgjedhja e Papës: “Kisha Katolike e zgjodhi kreun e saj. “Tymi i bardhë” ne Kapelën sistine tregon se kardinalët e kane bërë zgjedhjen e papës. Do te kalojnë edhe pak çaste dhe do të mësojmë se kush do te jet kreu i ri i Kishës Katolike dhe udhëheqësit shpirtëror”, ishte ky një lajm i para disa viteve. Kurse tek ne... Sot e mërkurë, datë 18 korrik 2018 , pas 7 viteve filloi të duket fillimi i daljes së “tymit te bardhë”. Kemi pritur 7 vjet po presim edhe 7 muaj dhe po fitojmë at që kemi pritur aq shumë. “Heqjen e vizave- Liberalizimin” Por tash filluan debatet kush fajtori për këtë vonesë dhe nëse nisemi se ne andej dhe këndej Drini jemi te një gjaku fajtorin e kemi gjete. - Andej Drini është komunizmi dhe Enver Hoxha e këndej Drini fajtore
“Qeveria e ekspertëve” shpresë për dalje nga kriza

“Qeveria e ekspertëve” shpresë për dalje nga kriza

Opinione
Shkruan: Burim Gjaka Duke përcjellur seancën e fundit e Kuvendit të Kosovës më 12.07.2018, e enjtë dhe duke parë rolin e forcave politike ne këtë Kuvend u binda se tashmë ka ardhur fundi i kësaj klase të tillë politike aq zhgënjyese dhe dëshpruese për qytetarët. Një Kuvend me një qeverisje e cila nuk ka shumicën parlamentare dhe një opozitë po ashtu pa shumicë por edhe pa guxim për të ndërmarrë iniciativa për rrëzimin e qeverisë, por me tendencë të bllokimit të seancave që ndoshta një ditë do ta detyronin këtë qeveri të dorëhiqej. Por duke njohur ambiciet e kryeministrit aktual kjo vështirë se mund të ndodhë, prandaj në këtë situatë të tillë e vetmja zgjedhje mbetet “qeveria e ekspertëve”. Pse po ndodhë kjo gjendje? Opozita po e luan lojën e vet herë pas here, për ta testuar durimi
Shpëtim Morina: Diaspora – Fryma e vendit

Shpëtim Morina: Diaspora – Fryma e vendit

Opinione
Kosova njihet me diasporen më të fuqishme nga të gjitha vendet ballkanike por edhe regjionale. Përderisa ky vend yni përballet me një realitet të hidhur nga sferat më vitale të jetës duke filluar nga niveli shëndetësor, ekonomik, juridik dhe jetësor, shpresa e fundit mbetet tek mërgata jonë që jeton jashtë vendit. Ky infusion që po e mjekon “pacientin” e sëmurë të quajtur Kosova është i vetmi bar që po funksionin në trupin e sëmurë nga shumë sëmundje që po lëngon ky “pacient”. Kur qeveria e vendit dhe bartësit e institucioneve shtetërore janë duke u marrur me rritjen e pagave të tyre personale, kur konkurset e institucioneve qendrore e lokale janë formale, kur shëndetësia në këtë vend ka vdekur qe një kohë të gjatë, kur arsimi në Kosovë lëngon nga “analfabetët me diploma”, kur sistemi
K.F Vushtrria  JO serioz!!!

K.F Vushtrria JO serioz!!!

Opinione, Sporte
Shkruan: Fazli Muharremi   Ky klub me traditë, ky klub i zemres. Ne që jemi vetëm simpatizantë dhe e dojmë klubin kemi drejt edhe të kritikojmë sepse nga kritikat ne duhet të mësojmë. Edhe pse klubi ynë nuk arriti të hyjë në superligë, mund të themi se nuk na përcjelli fati edhe pse kishim lojtarë cilësorë, tani ajo kohë kaloi duhet të përqendrohemi se çka po ndodh sot. Naser Imeri deklaroi se do të vazhdojë prap me klubin si kryetare, ishte diçka e mirë dhe u prit mirë nga sportdashësit dhe qytetarët, mirpo çka nuk shkoi mire!!!! Pasi të gjithë u dëshpëruan u ndin keq që nuk arritëm të jem në super ligë, Naser Imeri i ka dëshpëruar shumicën e qytetarëve dhe sportdashësëve me emerimin e Muhamet Dragushes si Drejtor sportiv , (ne jemi gazetarë dhe hulumtojmë ky është opinio
Agim Krasniqi: Paraja qe nuk flet

Agim Krasniqi: Paraja qe nuk flet

Opinione
Këto dite po dëgjojmë premtime për rritje enorme të pagave, zgjerim të skemave sociale e pensionale, rritje të luksit përmes mallrave e shërbimeve. Te gjitha këto rritje po proklamohen në një shtet ku rritja ekonomike reale është rreth 4% e që sigurohet nga një bazë shumë e ulët e zhvillimit aktual ekonomik, ku eksportet mbulojnë vetëm 14% te importeve, ku niveli i papunësisë është mbi 31%, ne një vend ku shpenzimet publike janë planifikuar në 2.1 miliard euro e ku GDP-ja është vetëm 6.8 miliard euro, në një vend ku ka vetëm rreth 335,000 të punësuar e ku përfituesit direkt nga buxheti i shteti janë rreth 480,000 individ ( përmes pagave, ndihmave, skemave pensionale etj). Në një vend ku IHD vitin e kaluar ishin vetëm 280 milion euro, në një vend ku privatizimet janë përdoru
Burim Gjaka; “Qeverisja E Mirë ” Në Kosovë Dhe Roli I Opozitës Në Këtë Qeverisje

Burim Gjaka; “Qeverisja E Mirë ” Në Kosovë Dhe Roli I Opozitës Në Këtë Qeverisje

Opinione
Kur u mbajtën zgjedhjet vitin e kaluar dhe u votuan organet qeverisëse të vendit të gjithë ne menduam se do të kemi një qeverisje kredibile, të besueshme dhe punëtore në të mirë të vendit. Ky optimizëm i yni bazohej në dy arsye, e para u zgjodh për kryeministër njeriu i cili me vite trumbetonte se e donte atë pozitë dhe se do ta drejtonte siç është më së miri, duke pasur prapa edhe forcat tjera që kishin lider si Veseli e Limaj ( një treshe e fuqishme në praktikën politike) dhe e dyta pasi që mbeti një opozitë e fortë LDK-VV. Nga këto dy alternativa populli kishte shpresën se do të ndodhte një qeverisje e mirë dhe e kontrollluar nga një opozitë e fortë të cilët po ashtu kishin bër zhurmë kinse ishin kujdestarë të ndalimit të keqqeverisjes në vend. Ekzekutivi filloi punën me pritje dhe p
Ndarja nga vetëvetja

Ndarja nga vetëvetja

Opinione
Fadil Vokrri ishte njëri ndër burrat e fundit që na ka lidhë me veten. Ndërsa ne tash e sa vjet po mundohemi të ikim prej vetes, prej identitetit tonë. Në rastet e vdekjes së një njeriu, rëndom thuhet: Ai u nda prej nesh. Dhe ne, pastaj, ndahemi prej tij. Realisht, ndarja e jonë prej të vdekurit nisë që në momentin kur ai më nuk jeton. Ajo vazhdon pastaj në varreza. Nëse ka qenë njeri i mirë, që ka lënë shumë kujtime prapa vetes, shumë vepra dhe fjalë të mira, mbase, nuk ka kurrë ndarje të mirëfilltë. Ky konstatim është qind për qind i saktë kur flasim për Fadil Vokrrin. Megjithatë, është një fenomen tjetër që realisht u kuptua edhe të dielen e shkuar, kur ia dhamë lamtumirën e mbramë Fadil Vokrrit: Kjo është dukuria e ndarjes nga vetëvetja. Sepse Vokrri ka qenë njëri ndër personal
Burim Gjaka: Afati kalimtar në politikë dhe rëndësia e tij

Burim Gjaka: Afati kalimtar në politikë dhe rëndësia e tij

Opinione
Afati kalimtar në politikë dhe rëndësia e tij Me që jemi në zhvillim e sipër të Kampionatit Botëror të futbollit patjetër se po e nisim këtë shkrim me një rregull të afatit kalimtar për futbollist. Në bazë të kësaj rregulle lojtarët kanë të drejtë të negociojnë me klube tjera derisa janë duke luajtur në një klub, por asnjëherë nuk iu lejohet ta ndërrojnë klubin jashtë afatit kalimtar dimëror ose veror. Dallimi me politikën është se në politikë kalimet po ndodhin në çdo moment, pra afati ëshët gjithmonë i hapur, e më e keqja se i njejti aktor politik nganjëherë po luan me dy- tri apo më shumë parti “ duke qenë anëtarë i të gjithave në të njëjtën kohe”. E për këtë arsye sporti është më i mirë se politika. Por pse ndodhë kjo te ne dhe cilat janë pasojat e “lojtarëve politik” pas