1. Home
  2. Lajmet e fundit

Kategori: Lajmet e fundit

Situata me Covid 19 në Kosovë: Dy pacientë janë në gjendje të rëndë

Situata me Covid 19 në Kosovë: Dy pacientë janë në gjendje të rëndë

Në Klinikën Infektive të Qendrës Klinikë Universitare të Kosovës, po vazhdojnë të qëndrojnë edhe 11 pacientë të infektuar me COVID-19, ndërsa edhe dy pacientë që janë shëruar tashmë nga kjo sëmundje po vazhdojnë trajtimin në…

Read More
Analistët thonë se dialogu me Serbinë do të jetë sfida kryesore e Qeverisë Hoti

Analistët thonë se dialogu me Serbinë do të jetë sfida kryesore e Qeverisë Hoti

Kuvendi i Kosovës më 03 qershor 2020, votoi për formimin e Qeverisë Hoti me 61 vota pro, 24 kundër dhe 1 abstenim, teksa të pranishëm në sallë ishin 86 deputetë. Sfidë kryesore të kësaj Qeverie, analistët…

Read More
Ambasadori amerikan i shkon sot në zyre Hotit – A do t’ia përçojë mesazhin e SHBA-ve për dialogun?

Ambasadori amerikan i shkon sot në zyre Hotit – A do t’ia përçojë mesazhin e SHBA-ve për dialogun?

Në ditën e dytë të tij si kryeministër, Avdullah Hoti do të ketë dy angazhime të rëndësishme. Sot ai mbanë mbledhjen e parë të rregullt të qeverisë së Kosovës, shkruan lajmi.net. Siç është bërë e…

Read More
63 punëtorë të KEK-ut pritet të testohen për coronavirus

63 punëtorë të KEK-ut pritet të testohen për coronavirus

Zëdhënësi i Korporatës Energjike të Kosovës (KEK), Skender Bucolli ka thënë se 63 punëtorë të KEK-ut, janë duke pritur që t’ju nënshtrohen testit për coronavirus. Bucolli tha se këta persona kanë pasur kontakt me gjashtë…

Read More
Thaçi flet për territoret: Pazare nuk do të ketë, shkëmbim nuk do të ketë

Thaçi flet për territoret: Pazare nuk do të ketë, shkëmbim nuk do të ketë

Presidenti i vendit Hashim Thaçi ka thënë se nuk do të ketë shkëmbim territoresh, por vetëm përmirësim historik pa u cenuar integriteti territorial i sotëm i Republikës së Kosovës. Ai ka thënë se përfundimisht Kosova…

Read More
Sa afër, aq larg marrëveshjes Kosovë-Serbi

Sa afër, aq larg marrëveshjes Kosovë-Serbi

Bashkimi Evropian, këtë vit, është në prag të arritjes së një marrëveshjeje historike mes Kosovës dhe Serbisë, por ekzistojnë dy pengesa të mëdha që qëndrojnë në këtë rrugë, dhe çuditërisht, ato mund të mos gjenden…

Read More
Ngjarjet e paralajmëruara të ndodhin sot në vend

Ngjarjet e paralajmëruara të ndodhin sot në vend

Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi, merr zyrtarisht detyrën e ministrit të këtij dikasteri. (Ministria e Drejtësisë, objekti ish-Rilindja, kati IX, ora 9:00) Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë ku raporton…

Read More
Nga 13 marsi e deri më sot, ky është bilanci i koronavirusit në Kosovë

Nga 13 marsi e deri më sot, ky është bilanci i koronavirusit në Kosovë

Rastet e para me COVID-19 në Kosovë, u shënuan më 13 mars. Nga ajo datë deri më 4 qershor janë evidentuar 1.147 raste me këtë virus me gjithsejtë 30 viktima. Ndërsa 874 pacientë janë shëruar.…

Read More
Arrihet marrëveshja, shtetasit kosovarë që janë nisur nga Italia do të vinë në Kosovë

Arrihet marrëveshja, shtetasit kosovarë që janë nisur nga Italia do të vinë në Kosovë

Një autobus me 12 kosovarë që ishin nisur nga Italia e të cilët patën problem për kalimin e kufirit në Kroaci e në Mal të Zi, do të kthehen në Kosovë. Kështu ka njoftuar Ministria e…

Read More
Shënohet rasti i parë me koronavirus në këtë fshat të Vushtrrisë, nuk dihet si u infektua

Shënohet rasti i parë me koronavirus në këtë fshat të Vushtrrisë, nuk dihet si u infektua

Rasti i parë me koronavirus në fshatin Oshlan të Vushtrrisë është punëtor i sektorit privat. Kështu ka bërë të ditur drejtori i Shëndetësisë në këtë komunë, Sylejman Meholli i cili tha se nuk dihet a…

Read More