Serbia ngrit aktakuzë për shtetasin nga Kosova

Edhe pse jeton në Mitrovicën veriore, nën juridiksionin e Republikës së Kosovës, gazetari serb Ivan Maksqimoviq më 21 qershor është njoftuar se Prokuroria publike e Beogradit ka ngritur aktakuzë ndaj tij. Aktakuzë kjo e ngritur pas publikimit të shkrimit “A ekziston për Vuçiqin zgjidhje tjetër përveç fishekut”, për të cilin kishin raportuar mediat serbe. Ku […]

Thaçi: Asociacioni do të formohet sipas kushtetutës, duhet të shmangim konfliktet e reja

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi gjatë ditës së sotme është duke qëndruar në Bruksel me ftesë nga Frederica Mogherini, për vazhdimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, shkruan “Zëri.info”. Ai në këtë takim pritet të takohet edhe me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuciq. Para këtij takimi Hashim Thaçi, ka folur lidhur me këtë takim për […]

Kryeparlamentari Ruçi uron Haradinajn për rizgjedhjen në krye të AAK-së

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi, ka uruar kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, për rizgjedhjen e tij në krye Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK). Ruçi ka vlerësuar AAK-në si një parti të lirisë së Kosovës dhe Haradinajn për kontributin dhe lidershipin e shfaqur. “Përgëzime Haradinaj, për rizgjedhjen tuaj si kryetar i AAK-së. Kjo […]

LV-ja: Në krye të delegacionit të Kosovës është një president jokonsensual

Lëvizja Vetëvendosje ka mbajtur konferencë për medie në kohën kur në Bruksel pritet të zhvillohet takimi mes presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, dhe atij të Serbisë Aleksandër Vuçiq, në kuadër të dialogut. Nënkryetarja e Vetëvendosjes, Fatmire Mulhaxha-Kollçaku, duke mos u pajtuar me këtë proces, ka thënë se presidenti Thaçi është personi që i ka sjell […]

Liberalizimi i vizave, Komisioni Evropian javën e ardhshme pritet të publikojë raportin

Komisioni Evropian javën e ardhshme pritet të publikojë raportin vlerësues mbi progresin në drejtim të plotësimit të kushteve nga institucionet e Kosovës për liberalizimin e vizave. Drita e gjelbër finale për vizat varet shumë nga ky raport që do të tregojë nëse vendi e ka plotësuar kriterin e fundit për vizat – luftimin e krimit […]

Janjeva e Lipjanit po përballet me reduktime të shumta uji

Banorët në Janjevë të Lipjanit grumbullojnë shishe plastike më pas ato i mbushin me ujë. Kjo për shkak të mungesës së ujit. Por, edhe pse banorët ankohen për reduktime të shpeshta të ujit të pijshëm, një gjë të tillë e mohojnë në Komunë të Lipjanit, transmeton Gazeta NewBorn. Banorë të fshatit Janjevë të Komunës së […]

Kamioni përplaset me makinën, 3 persona të lënduar

Një kamion është përplasur me një makinë në Mallakstër. Nga aksidenti kanë mbetur të plagosur pasagjeret e mjetit tip “Volksëagen”, F.D, 55 vjeçe, E.D, 54 vjeçe dhe shtetasi A.D, 60 vjeç, banues në Mallakastër. Të plagosurit ndodhen në spital jashtë rrezikut për jetën. Aksidenti ka ndodhur në aksin rrugor Ballsh-Fratar, në vendin e quajtur “Greshicë”. […]

Pusetat nuk e përpinë ujin, kolona të gjata në Lakrishtë /Foto

Më pakë se një orë ra shi pasditen e sotme në Prishtinë, ose konkretisht prej orës 16:00 deri adër 17:00. Por, në Prishtinë komunikacioni po zhvillohet më shuam vështirësi edhe pas reshjeve. Në lagjen “Lakrishtë” të Prishtinës, konkretisht tek rrethi që dërgon për në Fushë Kosovë janë krijuar radhë të gjata të veturave. Uji ka […]

Bie kalueshmëria e Testit të Maturës në afatin e parë

Afër 10 përqind më pak studentë e kanë kaluar Testin e Maturës sivjet, në krahasim me vitin e kaluar. Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë ka bërë publikimin e rezultateve të afatit të parë të Testit të Maturës. Nga nxënësit që sivjet i u nënshtruan këtij testi, 73,3 përqind të tyre e kaluan atë. Ministri […]

PDK i përgjigjet Hotit për caktimin e datës së zgjedhjeve

Lidhja Demokratike e Kosovës po insiston në arritjen e një konsensusi politik për caktimin e datës së zgjedhjeve të parakohshme. Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, pas tryezës së djeshme të thirrur nga PSD-ja, deklaroi se partia e tij do të kërkojë dakordim për një datë të zgjedhjeve, e që sipas tij nëse […]

1 82 83 84 85 86