Konjufca: Nëse përleshen Haradinaj me Kurtin, ky i fundit e ‘sosë’

Shefi i Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Glauk Konjufca, i është kundërpërgjigjur kryeministrit Haradinaj i cili dje në një intervistë nuk e mohoi se është i gatshëm të përleshet edhe fizkisht me këdo që e quan hajn. I pyetur nga gazetarët, Konjufca ka thënë se nëse do të ndodhte një përleshje fizike mes kreut të VV-së, […]

Gjuajtje me armë në Skënderaj

Gjatë ditës së djeshme në Skënderaj është raportuar për një vrasje në tentativë. Policia e Kosovës bën të ditur që pas një mosmarrëveshje, dy meshkuj shqiptarë janë rrahur mes vete ku janë përdorur edhe armë zjarri. I dyshuari i parë është i plagosur me mjet të mprehtë, ndërsa viktima është plagosur me armë zjarri. Pas […]

Ministria e Shëndetësisë stabilizon furnizimin me barna në QKUK

Ministria e Shëndetësisë ka stabilizuar furnizimin me barna në Qendrën Klinike Universitare [QKUK], kështu duke i ndaluar të gjitha dukuritë abuzive gjatë procesit të blerjes së barnave. Përmes një komunikate për medie, kjo ministri bën të ditur se pas angazhimeve në menaxhimin e parasë publike dhe vendosjes së rregullit në sektorin farmaceutik, qytetarëve ju kanë […]

Kërkohet veprim i shpejtë për rastet e dhunës në familje

Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore të Gjilanit, Jetish Maloku, ka mbajtur takim me të gjitha strukturat të cilat merren me rastet e cilësuara si dhunë në familje, brenda kompetencës së kësaj prokurorie, me qëllim të bashkëpunimit sa më efikas, gjatë trajtimit të këtyre rasteve. Në takim ishin të pranishëm, prokurorët e caktuar për rastet e dhunës […]

Veriu nën presionin e pritjes së Vuçiqit

Në prag të vizitës së kryetarit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq në veriun e Kosovës, komunat e kësaj pjese të vendit, të banuara me shumicë serbe, në mënyrë të ngutshme janë duke u bërë përgatitjet për pritjen e tij, si dhe duke rregulluar infrastrukturën rrugore. Nën dritën e vazhdimit të bisedimeve në Bruksel dhe zgjidhjes së […]

PDK e AAK bojkotojnë seancën e thirrur nga opozita, Nisma merr pjesë

Deputetët e Kuvendit të Kosovës janë mbledhur në sallën e seancave plenare të Kuvendit, ku në rend dite është diskutimi dhe miratimi i një rezolute që ia pamundëson presidentit Hashim Thaçi , të diskutoi me Serbinë për ‘shkëmbim territoresh’ apo ‘korrigjim të kufijve. Kjo seancë është thirrur nga partitë opozitare, ndërsa që është bojkotuar nga […]

Haradinaj: Kosova është adresa e duhur për investitorët e huaj

“Kosova është adresa e duhur për investitorët e huaj. Qeveria ka punuar në vazhdimësi që të krijoj kushtet më të mira për investimet direkte. Tani me ligjin e ri dhe me progresin e bërë në shumë fusha, është krijuar klimë e mirë për partneritet të suksesshëm dhe të qëndrueshëm ekonomik me investitorët serioz”, kështu tha […]

Diskutohet Projektligji për financimin e partive politike

Zyra e Kryeministrit ka mbajtur sot takimet konsultative me subjektet politike, institucionet e pavarura dhe organizatat ndërkombëtare në Kosovë (Misionin e OSBE-së në Kosovë dhe me Zyrën e BE-së) përkitazi me Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit Nr. 03/L-174 për Financimin e Subjekteve Politike të ndryshuar dhe plotësuar me Ligjin nr. 04/L-058 dhe Ligjin […]

Haradinaj: FSK është e gatshme për procesin e tranzicionit në ushtri

“Është nder të ju kemi sot. Shërbimi juaj në Kosovë është investim afatgjatë. Është e rëndësishme që të jemi bashkë në të gjitha proceset për vendin dhe rajonin”, kështu tha Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, pasi priti në takim Shefin e Shtabit të Forcave të Armatosura të Italisë, Salvatore Farina. Kryeministri Haradinaj, e […]

Beqaj: Qeveria e Kosovës e përkushtuar për zhvillim ekonomik të bazuar në ekonomi të dijes, inovaicion, hulumtim dhe zhvillim

Ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë Ministri Besim Beqaj dhe Ambasadori i Republikës së Francës në Kosovë z. Didier Chabert, kanë marrë pjesë në ngjarjen e përbashkët të prezantimit të sfidës ndërkombëtare për financimin e star-upeve “Hello Tomorrow”. Në fjalën e mbajtur në këtë ngjarje Ministri Beqaj ka folur për rëndësinë e pjesëmarrjes së […]

1 48 49 50 51 52 76