1. Home
  2. Lajme

Kategori: Vend

Ish-aktivisti i VV-së reagon pasi Kurti ia shtriu dorën presidentit: I kërkoj falje Thaçit që s’kemi lë të zezë pa i thënë

Ish-aktivisti i VV-së reagon pasi Kurti ia shtriu dorën presidentit: I kërkoj falje Thaçit që s’kemi lë të zezë pa i thënë

Ish-aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje, Muhamet Bytyqi, tani anëtar i Partisë Socialdemokrate ka shprehur mllefin e tij pasi që ALbin Kurti sot u përshëndet me dorë me presidentin Hashim Thaçi. Bytyqi i cili ka qenë i…

Read More
Pritja presidenciale, Thaçi e Osmani i relaksojnë pak raportet

Pritja presidenciale, Thaçi e Osmani i relaksojnë pak raportet

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka organizuar një pritje në orët e mbëmjes për nderë të përvjetorit të pavarësisë së Kosovës, ku të pranishëm ishin liderët politikë, ambasadorë e fytyra të njohura. Thaçi…

Read More
Thaçi: Në të ardhmen e afërt të jemi pjesë e NATO-s, BE-së dhe OKB-së

Thaçi: Në të ardhmen e afërt të jemi pjesë e NATO-s, BE-së dhe OKB-së

Presidenti Hashim Thaçi sonte ka organizuar pritje shtetërore me rastin e 12-vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës. I pari i vendit tha se sa herë që organizohen evente të tilla, kujtojmë heronjtë e Kosovës,…

Read More
Rrëfimi i familjes Shala që strehoi Adem Jasharin me shokë

Rrëfimi i familjes Shala që strehoi Adem Jasharin me shokë

Ishte 30 dhjetor i vitit 1991. Atë ditë serbët sulmuan familjen e Adem Jasharit në Prekaz në atë që njihet si beteja e parë mes forcave serbe dhe shqiptarëve. Për t’ju shmangur një sulmi të…

Read More
Kulla e Ankarasë ndriçohet me ngjyrat e flamurit të Kosovës sonte

Kulla e Ankarasë ndriçohet me ngjyrat e flamurit të Kosovës sonte

Kulla në kryeqytetin e Turqisë, Ankara sonte është duke ndriçuar me ngjyrat e flamurit të Kosovës. Ambasada turke në Kosovës ka bërë të ditur këtë përmes një postimi në Facebook. “Me rastin e 12-të vjetorit…

Read More
Familja e dëshmorit ruan tankun serb

Familja e dëshmorit ruan tankun serb

Një tank sovjetik i makinerisë serbe në fshatin Prelez i Muhaxherëve të Ferizajt është dëshmi e luftës. Tanku i bombarduar nga NATO-ja u mbrojt pas luftës nga babai i ndjerë i dëshmorit Liman Rekaj, pavarësisht…

Read More
Paraqitja e parë publike e Rita Augestad Kndusen, pas zgjedhjes së Kurtit si kryeministër

Paraqitja e parë publike e Rita Augestad Kndusen, pas zgjedhjes së Kurtit si kryeministër

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është duke marrë pjesë në pritjen shtetërore të organizuar nga presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, me rastin e 12-vjetorit të Pavarësisë. Ai është i shoqëruar nga bashkëshortja e tij, Rita…

Read More
Vasfije Krasniqi, e zhgënjyer se shtëpia ku u përdhunua s’u kthye në muze

Vasfije Krasniqi, e zhgënjyer se shtëpia ku u përdhunua s’u kthye në muze

Shtëpia në të cilën Vasfije Krasniqi – Goodman ishte përdhunuar nga serbët gjatës kohës së luftës ka filluar të rrënohet. Pronari i parcelës, përveçqë nuk e ka lejuar ekipin ta xhironte vendin, ai madje ka…

Read More
FSK-ja për herë të parë me dy ceremoni të ndara – një për Qeverinë e Parlamentin e tjetrën për Presidentin

FSK-ja për herë të parë me dy ceremoni të ndara – një për Qeverinë e Parlamentin e tjetrën për Presidentin

12 vjet pasi Kosova ka shpallur shtetësinë e saj, ndasia mes institucioneve të Kosovës është bërë më e dukshme se çdoherë tjetër. Ushtria e Kosovës është ajo që ka vënë në pah mospajtimet mes liderëve…

Read More
Thaçi: Duhet të jemi të bashkuar, sepse vetëm kështu e kemi fituar lirinë dhe pavarësinë

Thaçi: Duhet të jemi të bashkuar, sepse vetëm kështu e kemi fituar lirinë dhe pavarësinë

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, në fjalimin e tij në pritjen shtetërore të organizuar nga ai me rastin e 12-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, tha se liria dhe pavarësisë është meritë e gjithë qytetarëve të…

Read More