QNR: Brenda tri ditësh nis numërimi i votave me kusht

Sot pasdite pritet të përfundojë rinumërimi i 314 vendvotimeve në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve (QNR) për shkak të gabimeve teknike me printimin e formularëve, por sipas koordinatorit të QNR-së, Burim Ahmetaj besohet që brenda dy-tre ditësh nis numërimi i votave me kusht. Ahmetaj theksoi se akoma janë në procesin e përgatitjes së raportit të auditimit në bazë rekomandimeve për KQZ-në, që nuk përjashtohet mundësia që të ketë edhe rinumërime të tjera. Ahmetaj theksoi se nga krahasimet që i janë bërë formularëve të rinumëruar nuk është vërejtur ndonjë dallim të…

Read More

Pacolli druan se Afrika dhe Oqeania mund ta lënë Kosovën pa anëtarësim në Interpol

Synimet e kamotshme të Kosovës që të jetë pjesë e organizatës më të madhe ndërkombëtare për bashkëpunim policor – INTERPOL ka mundësi të dështojnë edhe këtë vit. Janë 18 shtete nga Oqeania, të cilat sipas zyrtarëve të diplomacisë kosovare nuk do të mund të marrin pjesë në Asamblenë e INTERPOL’it shkaku i shpenzimeve, vota e të cilave do të ishte determinuese për anëtarësimin e vendit në organizatën ndërkombëtare të Policisë. Për Express detaje rreth anëtarësimit ose jo të Kosovës në INTERPOL ka dhënë të martën Behxhet Pacolli. Gentiana Hasani Kosova…

Read More

Policia në Mitrovicë arreston një të dyshuar për helmimin e 11 nxënësve

Njëmbëdhjetë nxënës të shkollës së mesme teknike në Mitrovicë, të cilët dyshohet se janë helmuar sot gjatë mësimit duke shfaqur simptoma të djegieve të syve, pas trajtimit mjekësor në spital, janë liruar. Ngjarja ka ndodhur sot rreth orës 10:00 në shkollën e mesme teknike ‘Arkitekt Sinani’ në Mitrovicë. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i policisë për rajonin e Mitrovicës, Avni Zahiti. Sipas tij, dyshohet se njëri prej nxënësve të kësaj shkolle ka spërkatur sprej gjatë pushimit në njërën prej klasave, me ç’rast ka shkaktuar djegie në sy te disa nxënës.…

Read More

50-50 pushtet, këto janë ministritë e ndara në mes Kurtit e Osmanit

Pas daljes së rezultateve zgjedhore, ku doli fituese Lëvizja Vetëvendosje, kjo parti tashmë është takuar një herë me Lidhjen Demokratike të Kosovës në tentim për një koalicion të mundshëm. Pas numërtimit të të gjitha votave, LVV-ja dhe LDK-ja pritët të kenë edhe një sërë takimesh në tentim për një marrëveshje bashkëqeverisëse. Marrë parasysh rezultatin e ngushtë që doli në zgjedhje ndërmjet këtyre dy subjekteve, lajmi.net ka mësuar se LVV-ja dhe LDK-ja në bisedat e para janë pajtuar që pushteti të ndahen në mënyrë të barabartë 50 me 50. Sipas burimeve…

Read More

Helmimi i anëtarëve të KQZ-së, Kosova në kërkim të laboratorit për ekzaminimin e zarfeve

Prokuroria e Kosovës po i vazhdon hetimet në lidhje me zarfet me vota të ardhura nga Serbia, pas raportimeve se më shumë se 20 zyrtarë të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve kishin reaksione alergjike pas hapjes së zarfeve. Prej tyre, 11 kanë kërkuar ndihmë mjekësore dhe janë hospitalizuar. Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore në Prishtinë, Kujtim Munishi, tha për Radion Evropa e Lirë, se deri më tani janë ndërmarrë të gjitha veprimet hetimore dhe se po priten rezultatet e analizave. “Sipas asaj që e kemi parë, kemi vendosur që këto analiza të…

Read More

Ngjarje si nëpër filma, katër të panjohur i dalin në pritë junikasit dhe e gjuajnë me armë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmë në Junik. Policia e Kosovës ka bërë të ditur se mbrëmë në ora 22:45 në Junik, ka ndodhur një vrasje në tentativë. Sipas njoftimit, viktima ka raportuar në Policinë e Kosovës se, katër persona të armatosur kanë dalë prej një veture me targa vendore dhe dy prej të dyshuarve me armë kanë shtënë në drejtim të tij, shkruan lajmi.net. Ndërkaq njëri prej të dyshuarve me çekan e ka goditur viktimën disa herë. “Viktima ka pësuar lëndime trupore në dorë, këmbë dhe shpinë”, thuhet…

Read More

Gjendet i vdekur një person në Prishtinë

Një person është gjetur pa shenja jete në Prishtinë. Viktima që dyshohet të jetë i moshës 57 vjeçare, është gjetur pa shenja jete në rrugën “Isa Kastrati” në Prishtinë. Këtë e ka konfirmuar për lajmi.net, zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha. “Më 14.10.2019, ora 18:37 në rr. Isa Kastrati në Prishtinë është raportuar për një person (viti i lindjes 1962) pa shenja jete. Njësitet policore menjëherë kanë dalë në atë lokacion, përderisa ekipet emergjente të ndihmës së parë kanë konfirmuar vdekjen e tij”, ka thënë Hoxha. 

Read More

Kosova dhe Serbia larg marrëveshjes përfundimtare

Zgjedhjet e 6 tetorit e kanë ndryshuar politikën në Kosovë. Ky konkluzion u dha në takimin mes analistëve shqiptarë dhe serbë në Beograd ku u diskutua për dialogun Kosovë-Serbi. Analisti, Behlul Beqaj tha se skena politike në Kosovë po ndryshon në kuptimin se njerëzit e luftës janë larguar dhe pritet brez tjetër të hyjë në skenë. Beqaj deklaroi se bashkësia ndërkombëtare duhet t’i japë një shans gjeneratës së re dhe theksoi se cilësia e zgjidhjes për marrëdhëniet midis Kosovës dhe Serbisë është shumë më e rëndësishme sesa shpejtësia. Po ashtu,…

Read More

Kërkohet hetim nga ekspertë ndërkombëtarë, Prokuroria nuk jep detaje rreth helmimit të zyrtarëve të KQZ-së

Rreth 11 zyrtarë të Komisionit Qendror Zgjedhor (KQZ), janë duke u trajtuar në Qendrën Klinike dhe Universitare të Kosovës, të cilët dyshohet të jenë helmuar pas kontaktit me votat që kanë ardhur nga Serbia. Autoritetet kompetente ende nuk kanë bërë të ditur se për çfarë lloj alergjie bëhet fjalë, ndërkohë që janë duke u pritur edhe rezultatet e analizave. Në anën tjetër, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, gjatë ditë së sotme është takuar  me kryetaren e KQZ-së, Valdete Daka, Kryeprokurorin e Shtetit, Aleksandër Lumezi dhe Drejtorin e AKI-së, Shpend Maxhuni,…

Read More

Çfarë do të ndodhë me zarfet që dyshohet se ishin me helm? Flet Valdete Daka pas mbledhjes

Komisioni Qendror Zgjedhor pas rastit të kundërmimit dhe shfaqjes së alergjisë të nëntë zyrtarëve të saj duke verifikuar votat e ardhura nga Serbia, ka mbajtur mbledhje të jashtëzakonshme. Me këtë rast, kryetarja e këtij komisioni, Valdete Daka tha se të gjitha zarfet që dyshohen për substanca të ndryshme do të qëndrojnë në objektin e Ministrisë së Infrastrukturës, ndërsa për votat e tjera afër 15 mijë të diasporës, ajo tha se nesër do të dërgohen në QNR. “Votat që janë vlerësuar që kanë qenë në hapësirën e mbyllur, KQZ ka vendos…

Read More