1. Home
  2. Lajme

Kategori: Vend

PDK i përgjigjet Hotit për caktimin e datës së zgjedhjeve

PDK i përgjigjet Hotit për caktimin e datës së zgjedhjeve

Lidhja Demokratike e Kosovës po insiston në arritjen e një konsensusi politik për caktimin e datës së zgjedhjeve të parakohshme. Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, pas tryezës së djeshme të thirrur nga…

Read More
Vajza që u ther në Istog ishte 18 vjeçare, detaje mbi rastin

Vajza që u ther në Istog ishte 18 vjeçare, detaje mbi rastin

Policia e Kosovës është njoftuar se sot rreth orës 08:45 në fshatin Orroberdë të Istogut ka ndodhur një plagosje (rast i cilësuar si vrasje në tentativë). Nga ky rast kishte mbetur e plagosur viktima femër…

Read More
Flet e dashura e 25-vjeçarit që plagosi prindërit me thikë

Flet e dashura e 25-vjeçarit që plagosi prindërit me thikë

Zbardhet dëshmia e parë të bashkëjetueses së 25-vjeçarit Hajri Neziri, i cili plagosi rëndë me thikë dy prindërit e tij. Bashkëjetuesja e të riut ka thënë në polici se sherri i sotëm mes djalit dhe…

Read More
“E djathta ekstreme nuk do ta zhbëjë BE-në, por do ta kontrollojë siç është”

“E djathta ekstreme nuk do ta zhbëjë BE-në, por do ta kontrollojë siç është”

Europa bëhet gati për betejën më të fundit: zgjedhjet për parlamentin europian të Majit 2019. Partitë populiste do të përpiqen të marrin më shumë pushtet në BE pas përparimit që panë në vitin 2014. Ngjarjet…

Read More
Pasi u tha se ka tërhequr njohjen, Pacolli telefonon Qeverinë Liberiane: Ja çka më thanë

Pasi u tha se ka tërhequr njohjen, Pacolli telefonon Qeverinë Liberiane: Ja çka më thanë

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli ka treguar se sapo ka biseduar Qeverinë Liberiane rreth lajmit që Serbia tha se ky shtet e ka tërhequr njohjen ndaj Kosovës. Pacolli ka thënë se…

Read More
LDK e vendosur: Nuk e përkrahim Thaçin për dialog, situata në Vjenë ishte krejt tjetër

LDK e vendosur: Nuk e përkrahim Thaçin për dialog, situata në Vjenë ishte krejt tjetër

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi sot ka ftuar partitë opozitare që t’i bashkëngjiten ekipit të tij në bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë. Madje në konferencën e mbajtur për media Thaçi ka përmendur rastin kur iu…

Read More
KDI: Paritë politike larg arritjes së konsensusit politik për dialogun

KDI: Paritë politike larg arritjes së konsensusit politik për dialogun

Instituti Demokratik i Kosovës (KDI) ka mbajtur sot tryezën “Faza finale e dialogut: këndvështrimi i subjekteve politike”, me shefat e grupeve parlamentare të partive politike. Gjatë këtij diskutimi panelistët paraqitën qëndrimet e partive politike rreth…

Read More
Kjo do të jetë paga e Haradinajt, zv/kryeministrave, ministrave e deri te shoferët

Kjo do të jetë paga e Haradinajt, zv/kryeministrave, ministrave e deri te shoferët

Gjykata Kushtetuese mori sot vendim lidhur me ankesën e bërë nga Lëvizja Vetëvendosje për vendimin e qeverisë për ngritjen e pagave. Kushtetuesja tashmë ka lënë në fuqi vendimin e qeverisë për pagat, duke hedhë poshtë…

Read More
Pacolli merr mbështetjen e Holandës për liberalizimin e vizave

Pacolli merr mbështetjen e Holandës për liberalizimin e vizave

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli ka marrë mbështesje nga Holanda për liberalizimin e vizave dhe anëtarësimin e në organizatat ndërkombëtare. Këtë konfirmim ati ia ka dhënë homologu holandezë, Stef Blok. Pacolli…

Read More
Dy të lënduar në një aksident në magjistralen Prishtinë- Ferizaj

Dy të lënduar në një aksident në magjistralen Prishtinë- Ferizaj

Një aksident ka ndodhur para pak minutave në magjistralen Prishtinë- Ferizaj. Lajmin e ka konfirmuar edhe Policia. Sipas komandantit të Trafikut Rajonal të Prishtinës, majorit Milaim Fejzullahu, aksidenti ka ndodhur shkaku i një kyçjeje të…

Read More