1. Home
  2. Vend

Kategori: Vend

Hoxha thotë se përfshirja e Ballkanit në BE siguron stabilitet në rajon

Hoxha thotë se përfshirja e Ballkanit në BE siguron stabilitet në rajon

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, ka marrë pjesë në takimin e Ministrave përgjegjës për çështjet evropiane. Në Vjenë të Austrisë është zhvilluar takimi i ministrave përgjegjës për çështjet evropiane, ku po merr pjesë edhe…

Read More
Haradinaj priti ambasadorin e ri të Turqisë në Kosovë, Çagri Sakar

Haradinaj priti ambasadorin e ri të Turqisë në Kosovë, Çagri Sakar

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim njohës ambasadorin e ri të Republikës së Turqisë në Kosovë, Çagri Sakar.  Kryeministri Haradinaj, fillimisht e uroi ambasadorin Sakar për marrjen e mandatit të ri,…

Read More
Haradinaj: Marrëdhëniet me Japoninë janë të shkëlqyeshme

Haradinaj: Marrëdhëniet me Japoninë janë të shkëlqyeshme

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim Ministren e Shtetit për Punë të Jashtme të Japonisë, Toshiko Abe me të cilën biseduan për zhvillimet aktuale në Kosovë, për konsolidimin ndërkombëtar të Kosovës,…

Read More
Kryeministri Haradinaj pret në takim drejtuesit e “Euronews NBC”

Kryeministri Haradinaj pret në takim drejtuesit e “Euronews NBC”

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim një delegacion të Grupit “Euronews NBC”, të kryesuar nga Oikonomou Konstantinos, nënkryetar i lartë për partneritet dhe zgjerim. Kryeministri Haradinaj ka përgëzuar drejtuesit e Grupit “Euronews…

Read More
SHBA-ja i kërkon Serbisë arrestimin dhe ekstradimin e Gurit

SHBA-ja i kërkon Serbisë arrestimin dhe ekstradimin e Gurit

Kongresistët amerikanë gjatë takimit me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiqin në Munih, kanë kërkuar që Serbia, për shkak të vrasjes së vëllezërve Bytyçi në vitin 1999, ta arrestojë dhe ta ekstradojë Goran Radosavljeviq – Gurin,…

Read More
Haradinaj: Nuk duhet të bëjmë hapa prapa, sepse vetëm rrugëtimi përpara e konfirmon përcaktimin tonë!

Haradinaj: Nuk duhet të bëjmë hapa prapa, sepse vetëm rrugëtimi përpara e konfirmon përcaktimin tonë!

“Sot vërtetë është ditë feste për popullin e Kosovës, festojmë secili në mënyrën e vetë ashtu sikurse secili e përjeton në mënyrën e vetë këtë ditë. Kjo është ditë e përbashkët për të gjithë ne…

Read More
Bahtiri në Leposaviq: Përvjetorin tjetër do të festojmë si një komunë e vetme

Bahtiri në Leposaviq: Përvjetorin tjetër do të festojmë si një komunë e vetme

Kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri, ka vizituar fshatrat shqiptare të Leposaviqit si dhe ka bërë homazhe te varrezat e dëshmorëve. Ai tha se me bashkimin e Mitrovicës të gjitha fshatrat përreth saj përvjetorin tjetër të…

Read More
Google zbulon vendet sekrete të sistemeve antiraketore

Google zbulon vendet sekrete të sistemeve antiraketore

Kompania amerikane Google ka zbuluar në hartën e saj vendet sekrete të sistemeve raketore “Patriot” në Tajvan. Zyrtarët e Ministrisë së Mbrojtjes të Tajvanit i kanë kërkuar Google ‘të mjegullojë’ vendet ku janë vendosur raketat,…

Read More
Skandali me mishin e lopëve të sëmura nga Polonia, u importua edhe në Kosovë

Skandali me mishin e lopëve të sëmura nga Polonia, u importua edhe në Kosovë

Një skandal tjetër i mishit të prishur ka kapluar Evropën. Mediat botërore kanë raportuar për skandalin e mishit të lopëve të sëmura nga Polonia. I njëjti produkt, u importua në shumicën e vendeve të Evropës,…

Read More
Punëtorët kundërshtojnë shitjen pa kushte të “Llamkos”-it

Punëtorët kundërshtojnë shitjen pa kushte të “Llamkos”-it

Ndërmarrja për prodhimin dhe përpunimin e llamarinës “Llamoks” në Vushtrri, pritet të dalë në ankand publik brenda pak muajsh. Më 8 shkurt, Gjykata Themelore e Prishtinës – Departamenti për Çështje Ekonomike ka marrë vendim që…

Read More