Tuesday, August 21Informohu

Vend

Reagon edhe Kadri Veseli: Kosovës nuk i duhen veteranë dhe prokurorë mashtrues

Reagon edhe Kadri Veseli: Kosovës nuk i duhen veteranë dhe prokurorë mashtrues

Lajme, Vend
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli në një shkrim të tij, të postuar në faqen e tij zyrtare në Facebook ka folur rreth procesit të hetimit të listave për veteranët e UCK-së, si dhe për dorëheqjen e Elez Blakajt nga pozita e prokurorit special. “Elez Blakaj, një prokuror që shteti i Kosovës ia kishte dhënë besimin, nuk pati guximin që këtë gjë ta çojë deri në fund, për çka e ka pasur mbështetjen time të plotë – si njeri, si luftëtar dhe si lider institucional e politik. Ai kishte menduar të bëhej prokuror hero pa e luftuar krimin, ashtu sikurse këta mashtrues që duan të bëhen veteranë pa pjesëmarrje në luftën çlirimtare”, ka thënë ndër të tjera ai. Postimi i plotë i Veselit Që ka fryrje të listave të veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, nuk ka asnjë dilemë. Një shq
​Kurti thërret për ndërhyrje kundër “Zajednicës” së Thaçit dhe Vuçiqit

​Kurti thërret për ndërhyrje kundër “Zajednicës” së Thaçit dhe Vuçiqit

Lajme, Rajon, Vend
Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka thënë se bosnjëzimi i Bosnjës nuk është bërë duke u synuar direkt, mirëpo, sipas tij, është bërë duke kërkuar shkëmbim territorial në mes të Serbisë dhe Kroacisë. Kurti ka vlerësuar tutje se duhet nxjerrë mësim nga paqja e Bosnjes, dhe të ndërhyjnë kundër “Zajednicës së Thaçit me Vuçiqin”. “Bosnjëzimi nuk u bë duke u synuar direkt, por teksa kërkohej ndarja e Bosnjes apo shkëmbimi territorial midis Serbisë e Kroacisë. NATO-ja pat nxjerrur mësim nga lufta e Bosnjes dhe ndërhyri te Kosova kundër Jugosllavisë së Milosheviqit. Ne duhet të nxjerrim mësim nga paqja e Bosnjes dhe të ndërhyjmë kundër ‘Zajednicës’ së Thaçit me Vuçiqin”, ka shkruar Kurti në Facebook.
​Policia konfirmon se babë e bir në Gjilan i morën jetën kushëririt për motive të ulëta

​Policia konfirmon se babë e bir në Gjilan i morën jetën kushëririt për motive të ulëta

Lajme, Vend
Policia në Gjilan ka dalë me detaje rreth vrasjes që ka ndodhur dje pasdite në fshatin Verbic e Zhegovcit në këtë komunë. PK ka konfirmuar se 24-vjeçari A.N. dyshohet se është qëlluar me armë zjarri nga 47 vjeçari B.N. dhe nga i mituri 16-vjeçar A.N.. Gazeta Express më herët ka raportuar se viktima dhe të dyshuarit janë familjarë mes vete. Po ashtu, Express mëson se dy të dyshuarit janë babë e bir. Po ashtu, policia ka konfirmuar se motive që dyshohet se kanë quar në këtë vrajës janë të ulëta. Ky është njoftimi i PK’së: Policia e Kosovës në Gjilan përmes telefonit ka pranuar një informatë për një rast “Vrasje”. Pas pranimit të informatës njësitet e stacionit policor të Gjilanit dhe Hetimeve rajonale i kanë ndërmarr të gjitha veprimet primare për zbardhjen e këtij rasti, si
Haradinaj e mirëpret nisjen e punës për hartimin e Strategjisë së Sigurisë

Haradinaj e mirëpret nisjen e punës për hartimin e Strategjisë së Sigurisë

Lajme, Rajon, Vend
Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka marrë pjesë në takimin e grupit punues për draftimin e Strategjisë së Sigurisë së Kosovës. Në fillim të këtij takimi, Haradinaj mirëpriti nisjen e punës për hartimin e Strategjisë së Sigurisë, raporton Ekonomia Online. Ai e vlerësoi këtë strategji si reflektim të së tashmes për objektivat që i ka Kosova në të ardhmen. “Kosova në ndërtimin e vet si shtet ka kaluar disa etapa. Në çdo etapë e ka reflektuar veten edhe në planin e sigurisë me plane vepruese. Përshëndes nisjen e punës për strategjinë si reflektim i së tashmes për objektivat që i kemi”, ka thënë Haradinaj. Mediet janë lejuar të marrin vetëm pamje nga fillimi i këtij takimi.
Në Gjilan 24-vjeçari u vra nga familjarët

Në Gjilan 24-vjeçari u vra nga familjarët

Lajme, Vend
Një vrasje ka ndodhur gjatë pasdites së djeshme në Gjilan, saktësisht në fshatin Vërbicë e Zhegocit. Si pasojë jetën ka humbur një 24-vjeçar ndërsa vrasja dyshohet të jetë bërë për motive të ulëta. “Policia e Kosovës në Gjilan përmes telefonit ka pranuar një informatë për një rast “Vrasje”. Pas pranimit të informatës njësitet e stacionit policor të Gjilanit dhe Hetimeve rajonale i kanë ndërmarr të gjitha veprimet primare për zbardhjen e këtij rasti, si dhe menjëherë është njoftuar dhe prokurori i shtetit. Në vendin e ngjarjes krim teknika ka bërë procedimin e vendit të ngjarjes, si dhe janë ndërmarr masa rreth mbledhjes së informacioneve lidhur me incidentin. Në vendin e ngjarjes ka dalë mjeku kujdestar dhe fatkeqësisht vetëm ka mundur ta konstatoj se viktima A.N.(1994), ka qenë p
Flet Prokuroria për veteranët e rrejshëm

Flet Prokuroria për veteranët e rrejshëm

Lajme, Vend
Të hënën, në Prokurorinë Speciale do të mbahet një konferencë, ku do të sqarohen të gjitha dilemat që janë ngritur për aktakuzën e prokurorit të dorëhequr Elez Blakaj, për veteranët e luftës. Kryeprokurori i Speciales, Reshat Millaku e ka pranuar se njëra prej arsyeve pse s’ka shkuar aktakuza në Gjykatë është se nuk dihen kush janë përfituesit e paligjshëm. “Njëra prej arsyeve pse aktakuza nuk ka shkuar në gjykatë është se nuk dihet kush janë përfituesit e paligjshëm. Ka vetëm shifra por jo emra konkretë”, ka thënë Millaku. Në anën tjetër, organizatat që monitorojnë sistemin e drejtësisë presin që aktakuza e prokurorit Blakaj të dorëzohet në gjykatë dhe e njëjta të mbrohet nga një prokuror me integritet, i pavarur dhe i paanshëm. Siç është bërë tashmë e ditur, prokurori special
27 ushtarë të vdekur gjermanë për lirinë e Kosovës dhe shishet me verë të Thaçit dhe ‘sekretaricës’ së tij Pacollit

27 ushtarë të vdekur gjermanë për lirinë e Kosovës dhe shishet me verë të Thaçit dhe ‘sekretaricës’ së tij Pacollit

Lajme, Vend
Që nga viti 1999, lirinë e Kosovës e kanë siguruar 130 mijë ushtarë gjermanë. 27 ushtarë gjermanë kanë vdekur në misionin paqësor të KFOR-it. Angazhimi i Gjermanisë në kuadër të trupave paqeruajtëse ka kushtuar 3,4 miliardë euro. Çfarë kanë investuar Hashim Th. dhe «poslovna sekretarica» e tij Behgjet P. për Kosovën pas vitit 1999? Disa shishe verë, peshk dhe gjallesa të tjera deti të paguara me paratë e popullit më të varfër dhe më të izoluar në Europë. Mos harroni: rroga minimale në Kosovë për punëtorët nën moshën 35-vjeçare është 130 euro. Sa dy shishe verë për pushtetarët e Kosovës. Në vitin 1999 kancelari gjerman Gerhard Schröder dhe ministri i Jashtëm Joschka Fischer iu bashkuan aleancës veriatlantike për çlirimin e Kosovës. Në Gjermani një pjesë e opinionit kundërshtoi hapur inte
Lajthit Sheshel/ Nuk do marrim vetëm Kosovën, por edhe gjysmën e Shqipërisë

Lajthit Sheshel/ Nuk do marrim vetëm Kosovën, por edhe gjysmën e Shqipërisë

Bota, Rajon, Vend
Lideri i Partisë Radikale Serbe, Vojisllav Sheshel, i cili është dënuar me 10 vjet burg nga Tribunali i Hagës për krime lufte, vazhdon me deklarata që bëjnë thirrje për luftë në Kosovë. Madje ai shkon edhe më larg duke synuar që Serbia të marrë edhe një pjesë të Shqipërisë. Sheshel, përmes një postimi në Tëitter, ka shkruar se Serbia duhet të përgatitet që me luftë sërish ta marr Kosovën, pasi nga atje të tërhiqen forcat e NATO-s. “Në mënyrë që ta çlirojmë Kosovën dhe Metohinë, ne duhet që me forca të fuqishme ushtarake dhe policore të ndjekim të gjithë shqiptarët që nuk e njohin shtetin serb. Këtë nuk mund ta bëjmë ndersa NATO është atje. Ndërkohë, derisa presim që NATO të largohet dhe të vërsulemi atje, duhet që nën kontroll të fortë serb të mbajmë bile një pjesë të Kosovës”, ka sh
Hoxha: Bashkimi Evropian e ka në agjendë liberalizimin e vizave për Kosovën

Hoxha: Bashkimi Evropian e ka në agjendë liberalizimin e vizave për Kosovën

Lajme, Vend
Ministrja e Integrimit Europian Dhurata Hoxha thotë se BE tashmë e ka në agjendë liberalizimin e vizave për Kosovën. “Komisioni LIBE është hapi i radhës dhe ky komision menjëherë pas pushimeve verore, në fund të gushtit, në fillim të shtatorit e ka agjendën e caktuar të takimeve dhe aty duhet të jetë edhe çështja e Kosovës, pra liberalizimi i vizave”, tha Hoxha. Ndërkohë Ministrja Hoxha është e bindur se tashmë Kosova i ka plotësuar të gjitha kriteret edhe pse thotë se nevojitet vazhdim i reformave sidomos në drejtësi. “Patjetër që duhet të tregojmë përkushtimin tonë në luftën kundër krimit dhe korrupsionit në vazhdimësi’, tha Hoxha për televizionin publik. Ndër të tjera Ministrja Hoxha ka paralajmëruar se në fillim të muajit shtator ajo dhe akterët e tjerë institucional do të ni
Ish-komandanti i FARK-ut konfirmon se ka pasur shitje të çertifikatave të veteranëve

Ish-komandanti i FARK-ut konfirmon se ka pasur shitje të çertifikatave të veteranëve

Lajme, Vend
Anton Quni ishte njëri prej ushtarëve të parë të Forcave të Armatosura të Republikë së Kosovës që ishte bërë pjesë e UÇK-së. Ai ishte përfshirë ne debatin për veteranët mashtrues. Kishte thënë se dikush ka bërë tregti me çertifikatat e veteranëve. Madje, kishte thënë se motivet mund të jenë edhe elektorale kur është vendosur të fryhet numri i veteranëve. “Ka pasur edhe shitje të certifikatave, ka pasur dëshmi të rrejshme… disa parti politike kanë pasur qëllim elektorale për t’i siguruar votat”, kishte thënë Quni, për InDoks Sidoqoftë, Prokurori i dorëhequr Elez Blakaj kishte shkruar në aktakuzën e nënshkruar, por jo të dërguar në Gjykatë, se janë 19 mijë e 60 veteranë mashtrues. Për këtë kishte thënë se buxheti i Kosovës dëmtohet më shumë se 38 milionë e 882 mijë e 400 euro në vit.