20 vjet nga rënia e Isa Kastratit dhe dëshmorëve tjerë

Sot bëhen 20 vjet nga rënia heroike e dëshmorëve: Isa Kastrati, Sokol Sopi dhe Afrim Vitia. Me këtë rast,  organizohet Akademi Përkujtimore për jetën dhe veprën e tyre në Sallën e Kuqe në Prishtinë në ora 13:00. Kush ishte Isa Kastrati? Ndër luftëtarët e përkushtuar të çështjes kombëtare, që me fanatizëm ndoqën traditën e luftës […]

U kthyen 110 kosovarë, 87 janë ende në Siri

Institucionet e Kosovës kanë bërë të ditur se mesnatën e së premtes në Kosovë janë kthyer 110 kosovarë të cilët ishin në zonat e konfliktit në Siri. Drejtori i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj , të shtunën në një konferencë të përbashkët me ministrin e Drejtësisë, Abelard Tahiri ka bërë të ditur se në mesin […]

Ahmeti: Opozita po trillon, puna s’matet me numrin e drejtorive

Ka marrë 4 vite mandat për udhëheqjen e Komunës së Prishtinës. Por i pari i kryeqytetit, Shpend Ahmeti, po vazhdon të akuzohet e kritikohet nga opozita për mosmarrjen e përgjegjësisë së tij dhe mos përfilljen e kompetencave që ai ka me Komunën e Prishtinës. Një gjë të tillë e ka mohuar Ahmeti për Ekonomia Online. […]

29 vjet nga lirimi i Adem Demaçit

Sot bëhen 28 vjet që nga lirimi nga burgu i veprimtarit Adem Demaçi. Ai në atë kohë është pritur në mënyrë madhështore nga mijëra qytetarë. Pasi u lirua Demaçi menjëherë vazhdoi aktivitetin e tij politik. Ai u arrestuar dhe dënua tri herë, duke vuajtur kështu 28 vjet me radhë në burgjet e Jugosllavisë. Më 21 […]

Pacienti blen, spitali “kursen”

30 milionë euro pati thënë Ministria e Shëndetësisë në vitin 2015 se do të mjaftonin që në spitalet publike të mos mungonte asnjë bar. Në dispozicion atëkohë për barna e material shpenzues i ka pasur rreth 21 milionë. Katër vjet me vonë ky buxhet ka arritur në 34 milionë, shkruan sot Koha Ditore.  Kjo nuk […]

Tatimi në tokë nis nga ky vit, gjoba për ata që nuk do të paguajnë

Fatura juaj e tatimit në pronë nga ky vit do të përfshijë edhe tatimin në parcela, i cili për të evituar rritje të larta të papritura të tatimit, tatimi në tokë do të implementohet gradualisht përgjatë katër viteve. Sipas depertamentit të tatimit në pronë, i cili është në kuadër të Ministrisë së Financave, tatimi në […]

Moti sot në Kosovë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se dita e diele do të karakterizohet me mot kryesisht me diell dhe i qetë. Sipas institutit, temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet 3-5 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 17-19 gradë Celsius. “Shtypja atmosferike mbetet e lartë, dukshëm mbi vlerat e normales. Do të […]

Lumezi: Hetimet për katër të arrestuarit nga Siria kanë nisur vite më herët

Prokurori i Shtetit, Aleksander Lumezi ka njoftuar se katër personat që janë kthyer në Kosovë nga lufta në Siri janë nën masën e ndalimit dhe kanë nisur procedurat penale. Lumezi ka bërë të ditur se të njëjtit kanë qenë nën hetime gjatë viteve të kaluara nga Prokuroria Speciale. Meqë të njëjtit kanë qenë jashtë vendit […]

U arrestuan në Tiranë, ekstradohen në Washington dy persona

Interpol Tirana ka ekstraduar drejt SHBA-së dy shtetas të kërkuar nga Interpol Washingtoni. Ata u arrestuan në vendin tonë në një operacion të përbashkët mes Policisë së Shtetit dhe Shërbimit Diplomatik të Sigurisë dhe Hetimit pranë Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë dhe Interpol Washingtonin/SHBA. Sipas njoftimit të policisë, shtetasit qe u […]

Fëmijëve të kthyer nga Siria u dhurohen lodra

Drejtori i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj sot ka shkuar në Qendrën për Mbajtjen e të Huajve në Vranidoll, raporton KTV. Atje ai është takuar me familjarët që janë kthyer sot gjatë natës nga Siria. Me këtë rast, Qalaj fëmijëve ua ka dhuruar lodra. Nga Siria janë kthyer 74 fëmijë.

1 2 3 86