1. Home
  2. Lajme

Kategori: Rajon

Republika Srpska vendos për dalje nga Bosnja

Republika Srpska vendos për dalje nga Bosnja

Republika Srpska ka paralajmëruar daljen e saj nga Bosnja e Hercegovina. Anëtari serb i Presidencës së Bosnje e Hercegovinës, Milorad Dodik ka thënë sot se Republika Srpska është nisur në rrugën e daljes nga Bosnjë…

Read More
Vulinit i ndalohet të futet brenda Malit të Zi i veshur me uniformë serbe

Vulinit i ndalohet të futet brenda Malit të Zi i veshur me uniformë serbe

Autoritetet e Malit të Zi nuk e kanë lejuar që të futet brenda territorit të shtetit të tyre, Ministrin e Mbrotjes të Serbisë, Aleksander Vulin, bashkë me një delegacion ushtarak, meqenëse këta të fundit mbanin…

Read More

“Mallkimi” në familje, fëmijët vdisnin pasi mbushnin 6 muaj

Në rubrikën “Ka një mesazh për ty” në Tv Klan Feride Tahiri ka treguar historinë e dhimbshme të familjes së saj. Babai i saj nuk mund të shikonte, kurse mamaja e saj nuk mund të…

Read More
Zaev nis fushatën, plaku shqiptar ia jep një mesazh

Zaev nis fushatën, plaku shqiptar ia jep një mesazh

Ish-kryeministri i Maqedonisë Veriore, Zoran Zaev ka nisur fushatën në qytete të ndryshme. Ai sot ka takuar disa banorë të komunitetit shqiptar në Haraçinë. Siç përshkruhet në rrjetet sociale, Zaev bashkëbisedoi me një të moshuar,…

Read More
Pas Malit të Zi edhe Gjykata e Strasburgut i jep një goditje Beogradit dhe Kishës Serbe

Pas Malit të Zi edhe Gjykata e Strasburgut i jep një goditje Beogradit dhe Kishës Serbe

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut në Strasburg ka refuzuar një kërkesë nga një zyrë ligjore në Beograd për të ndaluar Malin e Zi që të zbatojë Aktin e Lirisë së Fesë në pritje…

Read More
Vuçiq do t’i kontrollojë 100 për qind mediat, ia bën një sherr televizionit N1 që është degë e CNN’it

Vuçiq do t’i kontrollojë 100 për qind mediat, ia bën një sherr televizionit N1 që është degë e CNN’it

Televizioni N1 është ndër të vetmit në Serbi që kritikon pushtetin dhe që raporton për skandale e afera të ndryshme korruptive në të cilat përshihen institucionet në Beograd. Këto raportime duket se kanë filluar ta…

Read More
Si u përplasën Grenell dhe Vuçiq në Beograd për taksën dhe fushatën për çnjohje

Si u përplasën Grenell dhe Vuçiq në Beograd për taksën dhe fushatën për çnjohje

Emisari special i SHBA’së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ka vizituar Prishtinën dhe Beogardin, me qëllim të zhbllokimit të situatës dhe rikthimit të palëve në tryezën e dialogut. Njëjtë sikurse në Prishtinë, Grenell edhe para…

Read More
RAMA TË HËNËN NË BERLIN, TAKIM ME MERKEL

RAMA TË HËNËN NË BERLIN, TAKIM ME MERKEL

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të takohet të hënën (27.01.) paradite në Berlin me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, bëri të ditur të premten (24.01) në Berlin zëvendëszëdhënësja e qeverisë gjermane, Ulrike Demmer. Në fokus…

Read More
Shkrimi që po bën xhiron e rrjetit/ “Mirupafshim Shqipëri”, punon si pedagoge në Suedi, të resë i shuhen shpresat: Eh, do të më mungosh e marrtë dreqi!

Shkrimi që po bën xhiron e rrjetit/ “Mirupafshim Shqipëri”, punon si pedagoge në Suedi, të resë i shuhen shpresat: Eh, do të më mungosh e marrtë dreqi!

Silvana Begaj ishte thuajse krejt e panjohur deri pak muaj më parë, kur disa shkrime të saj për projektin “Shqipëria Tjetër”, bënë xhiron e publikimeve në dhjetra portaleve shqiptare, brenda e jashtë kufijve. Begaj u…

Read More
“MË SHAU ME NËNË”, ZBARDHET DËSHMIA E TË RIUT QË EKZEKUTOI SHOKUN E TIJ

“MË SHAU ME NËNË”, ZBARDHET DËSHMIA E TË RIUT QË EKZEKUTOI SHOKUN E TIJ

Zbardhet dëshmia e 29-vjeçarit Noel Dishi, autorit të vrasjes së 27-vjeçarit Vilson Tafçiu, në një ndër lokalet më të populluara, në zonën e Astirit në Tiranë. Në dëshminë e tij para uniformave blu, i riu…

Read More