1. Home
  2. Lajme

Kategori: Rajon

Kriminelët e luftës po përgaditen të garojnë në zgjedhjet serbe

Kriminelët e luftës po përgaditen të garojnë në zgjedhjet serbe

Dy kriminelë të dënuar të luftës po shpresojnë zgjidhen si deputetë në sondazhet e muajit të ardhshëm në Serbi, ndërsa disa të tjerë që kërkohen nga gjykata e KB-së, po qëndrojnë në parlament Dragan Vasiljkoviç…

Read More
Vuçiç: Shkupi tradhtoi Serbinë ndaj Kosovës për ti bërë përshtypje Gjermanisë

Vuçiç: Shkupi tradhtoi Serbinë ndaj Kosovës për ti bërë përshtypje Gjermanisë

Presidenti serb, Aleksander Vuçic, ka thënë se Maqedonia e Veriut ka bërë gjithçka për ti bërë përshtypje Gjermanisë, si forcën më të fuqishme në Bashkimin Europian, dhe indirekt ka mbështetur pretendimet shqiptare për Kosovën Vuçic…

Read More
E vërteta e diskutuar: Si mohuesit e gjenocidit kontestojnë faktet për Srebenicën

E vërteta e diskutuar: Si mohuesit e gjenocidit kontestojnë faktet për Srebenicën

Sipas një raporti të ri vënia në dyshim e numrit të viktimave të masakrave të 1995, ankesat për një komplot ndërkombëtar anti serb dhe duke lavdëruar udhëheqësit serbë të kohës së luftës, janë vetëm disa…

Read More
Bosnje: Protestuesit dënojnë meshën për bashkëpunëtorët të Luftës së Dytë Botërore

Bosnje: Protestuesit dënojnë meshën për bashkëpunëtorët të Luftës së Dytë Botërore

Siguria është rritur në kryeqytetin e Bosnje-Hercegovinës Sarajevë përpara një Mase për të nderuar bashkëpunëtorët nazistë kroatë në Luftën e Dytë Botërore Organizatat dhe aktivistët antifashistë dolën në rrugët e qytetit për të protestuar kundër…

Read More
Lajm i mirë: Plazhet po hapen në këtë vend të Europës

Lajm i mirë: Plazhet po hapen në këtë vend të Europës

Greqia po përgaditet të rihap nesër plazhet e saja për vendasit dhe kërkon të rikthej turistët, kujtojmë se ky vend vendosi një bllokim 6 javor në mars në përpjekje për të ngadalësuar përhapjen e koronavirusit…

Read More
Përmirësohet ndotja e ajrit gjatë situatës të Covid-19

Përmirësohet ndotja e ajrit gjatë situatës të Covid-19

Ndotja e ajrit ka rënë dukshëm pasi gjysma e popullatës së botës u vendos nën urdhëra të rrepta të bllokimit për shkak të koronavirusit, imazhet tregojnë para dhe pas ndotjen e ajrit. Në Itali, i…

Read More
Mbi 100 mijë të infektuar në Europë me COVID-19

Mbi 100 mijë të infektuar në Europë me COVID-19

Sipas të dhënave të fundit të lëshuara nga autoritetet e shëndetësisë, Europa ka tejkaluar numrin e 100.000, të infektuarve Në shumë vende të Eurpës masat e kufizuara ndaj Covid-19 , kanë filluar të lehtësohen por…

Read More
Arrestohet një gazetare, për mos respektim të lëvizjes së lirë sipas autoriteteve Serbe

Arrestohet një gazetare, për mos respektim të lëvizjes së lirë sipas autoriteteve Serbe

U arrestua në 11 Prill ndërsa u përpoq të raportonte për luftën kundër COVID-19, një gazetare e shquar në pjesën veriore serbe të Kosovës, ajo thotë se autoritetet lokale kanë bërë presion mbi daljen e…

Read More
Mashtrimet që po ndodhin në internet, pas mbylljes së kufijve në Ballkan

Mashtrimet që po ndodhin në internet, pas mbylljes së kufijve në Ballkan

Mbyllja e kufijve dhe kufizimet e lëvizjes , kanë goditur kontrabandistët, por tregtarët e drogës dhe tregtarët e paisjeve mbrojtëse mjekësore, po përhapen në internet, një fenomen i zbuluar nga një studim. Kufizimiet e vendosuara…

Read More
“MOS I ÇONI DËM KËTO DITË”, PAPA FRANÇESKU: I KËRKOVA ZOTIT QË TË NDALONTE EPIDEMINË

“MOS I ÇONI DËM KËTO DITË”, PAPA FRANÇESKU: I KËRKOVA ZOTIT QË TË NDALONTE EPIDEMINË

Në një intervistë ekskluzive për gazetën italiane “Repubblica”, sa i takon emergjencës globale të shkaktuar nga Covid-19, Papa Françesku bën thirrje të rikthejmë vëmendjen te gjestet e vogla ndaj njerëzve që duam, të afërmve, fëmijëve,…

Read More