Wednesday, August 22Informohu

Rajon

​Kurti thërret për ndërhyrje kundër “Zajednicës” së Thaçit dhe Vuçiqit

​Kurti thërret për ndërhyrje kundër “Zajednicës” së Thaçit dhe Vuçiqit

Lajme, Rajon, Vend
Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka thënë se bosnjëzimi i Bosnjës nuk është bërë duke u synuar direkt, mirëpo, sipas tij, është bërë duke kërkuar shkëmbim territorial në mes të Serbisë dhe Kroacisë. Kurti ka vlerësuar tutje se duhet nxjerrë mësim nga paqja e Bosnjes, dhe të ndërhyjnë kundër “Zajednicës së Thaçit me Vuçiqin”. “Bosnjëzimi nuk u bë duke u synuar direkt, por teksa kërkohej ndarja e Bosnjes apo shkëmbimi territorial midis Serbisë e Kroacisë. NATO-ja pat nxjerrur mësim nga lufta e Bosnjes dhe ndërhyri te Kosova kundër Jugosllavisë së Milosheviqit. Ne duhet të nxjerrim mësim nga paqja e Bosnjes dhe të ndërhyjmë kundër ‘Zajednicës’ së Thaçit me Vuçiqin”, ka shkruar Kurti në Facebook.
Haradinaj e mirëpret nisjen e punës për hartimin e Strategjisë së Sigurisë

Haradinaj e mirëpret nisjen e punës për hartimin e Strategjisë së Sigurisë

Lajme, Rajon, Vend
Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka marrë pjesë në takimin e grupit punues për draftimin e Strategjisë së Sigurisë së Kosovës. Në fillim të këtij takimi, Haradinaj mirëpriti nisjen e punës për hartimin e Strategjisë së Sigurisë, raporton Ekonomia Online. Ai e vlerësoi këtë strategji si reflektim të së tashmes për objektivat që i ka Kosova në të ardhmen. “Kosova në ndërtimin e vet si shtet ka kaluar disa etapa. Në çdo etapë e ka reflektuar veten edhe në planin e sigurisë me plane vepruese. Përshëndes nisjen e punës për strategjinë si reflektim i së tashmes për objektivat që i kemi”, ka thënë Haradinaj. Mediet janë lejuar të marrin vetëm pamje nga fillimi i këtij takimi.
Lajthit Sheshel/ Nuk do marrim vetëm Kosovën, por edhe gjysmën e Shqipërisë

Lajthit Sheshel/ Nuk do marrim vetëm Kosovën, por edhe gjysmën e Shqipërisë

Bota, Rajon, Vend
Lideri i Partisë Radikale Serbe, Vojisllav Sheshel, i cili është dënuar me 10 vjet burg nga Tribunali i Hagës për krime lufte, vazhdon me deklarata që bëjnë thirrje për luftë në Kosovë. Madje ai shkon edhe më larg duke synuar që Serbia të marrë edhe një pjesë të Shqipërisë. Sheshel, përmes një postimi në Tëitter, ka shkruar se Serbia duhet të përgatitet që me luftë sërish ta marr Kosovën, pasi nga atje të tërhiqen forcat e NATO-s. “Në mënyrë që ta çlirojmë Kosovën dhe Metohinë, ne duhet që me forca të fuqishme ushtarake dhe policore të ndjekim të gjithë shqiptarët që nuk e njohin shtetin serb. Këtë nuk mund ta bëjmë ndersa NATO është atje. Ndërkohë, derisa presim që NATO të largohet dhe të vërsulemi atje, duhet që nën kontroll të fortë serb të mbajmë bile një pjesë të Kosovës”, ka sh
Pas përhapjes në Kosovë, virusi i Nilit rrezikon edhe Shqipërinë

Pas përhapjes në Kosovë, virusi i Nilit rrezikon edhe Shqipërinë

Bota, Lajme, Rajon, Vend
Prania e Virusit të Nilit në Kosovë, po rrezikon përhapjen e këtij virusi edhe në Shqipëri. Kukësi, si zonë kufitare është porta kryesore hyrëse në Shqipëri dhe risku i përhapjes së virusit është i madh. Ndonëse në Kukës nuk ka raste të virusit të Nilit, mjeku infeksionit në spitalin rajonal, Mark Nufi, thotë së rreziku ekziston. Por në rast shfaqjeje të kësaj sëmundje, nuk mund të ketë trajtim në Kukës. “Rreziku është prezent dhe mundësia për t’a marrë virusin është e lartë nga momenti në moment. Meqënëse në Kosovë ka raste, sëmundja mund të hapet shumë shpejt tek moshat e vjetra, kanë dhe mortalitet më të lartë. Qoftë tek fëmijët e vegjël qoftë tek të moshuarit”, thoteper Report Mark Nufi, Mjek infeksionit në spitalin rajonal të Kukësit. Virusi transmetohet përmes mushkonjav
Le Monde: Dhëndri i Trump qëndron pas idesë për ndarjen e Kosovës

Le Monde: Dhëndri i Trump qëndron pas idesë për ndarjen e Kosovës

Bota, Lajme, Rajon, Vend
Në një shkrim që gazeta Le Monde, e datës 15 gusht i ka kushtuar debatit të fundit për ndryshimin e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë, zbulohen detaje të frikshme të asaj që mund të ketë vënën në lëvizje këtë ide të rrezikshme. Sipas gazetës, ministri i jashtëm serb, Ivica Daçiç që ka qenë një partizan më i hershëm i kësaj zgjidhjeje, ka marë një shkelje syri nga SHBA. “Pas një takimi me dhëndrrin e Trump, Jared Kushner , në fund të korrikut, Daçiç pohoi se “të gjitha kartat ishin mbi tavolinë” shkruan e përditshmja franceze e referencës, e cila e komenton kështu këtë fakt: “Për një kohë të gjatë kundër çdo lloj ndryshimi të kufirit, Uashingtoni, që e mbështet Kosovën që nga lufta e 1999, duket se e ka zbutur qëndrimin pas ardhjes së Donald Trumpit në Pushtet. Kjo ka mbërritur deri në at
I sëmuri mendor hidhet nga kati i tretë i spitalit, vdes në vend

I sëmuri mendor hidhet nga kati i tretë i spitalit, vdes në vend

Rajon
Një 50-vjeçar i shtruar në spitalin psikiatrik të Vlorës ishte dërguar në spitalin rajonal të qytetit për një kontroll rutinë, por u ka shpëtuar punonjësve duke u hedhur nga kati i tretë i spitalit, e për pasojë ka ndërruar jetë. “Më datë 13.08.2018, shërbimet e Spitalit Psikiatrik Vlorë, kanë dërguar për të marrë ndihmë mjekësore në Spitalin Rajonal Vlorë, shtetasin me probleme mendore M.K., 50 vjeç, i cili ka mundur tu largohet shërbimeve dhe është hedhur nga kati 3 i spitalit, duke ndërruar jetë në çast. Grupi hetimor ka nisur punën për kryerjen e veprimeve të mëtejshme hetimore për rastin në fjalë”, thotë policia e Vlorës.
Masakra në Selenicë të Vlorës, autori del para Gjykatës

Masakra në Selenicë të Vlorës, autori del para Gjykatës

Rajon
24-vjeçari, Ritvan Zykaj, i cili vrau 8 të afërm të tij, mes të cilëve edhe 2 të mitur, ka mbërritur në ambientet e Gjykatës së Vlorës për t’u njohur me masën e arrestit. Në ambientet e Gjykatës ndodheshin edhe familjarë të viktimave të cilët mbanin në dorë pankarta ku apelonin edhe për dënim me vdekje të 24-vjeçarit. Ndërkohë famijarë të familjes Hoxhallari që u vranë dhe më pas u dogjën bëjnë apel për rikthimin e dënimit me vdekje. Prokurori i çështjes është Saimir Smaka, ndërsa gjyqtare është Esmerilda Habilaj. Ndërkohë asnjë avokat nuk pranon ta mbrojë në Gjykatë Ritvan Zykajn.
Zaev fillon fushatën për referendumin: Është koha për vendim

Zaev fillon fushatën për referendumin: Është koha për vendim

Rajon
Kryeministri Zoran Zaev, përmes profilit të tij në Facebook ka publikuar disa video përmes të cilave tregon për faktet për marrëveshjen me Greqinë. Në postimin e fundit, Zaev thoë se me marrëveshjen për emrin është ruajtur identiteti maqedonas dhe qytetarët e vendit krenar do të jenë pjesë e BE-së dhe NATO-s, përcjell Telegrafi Maqedoni. “Me marrëveshjen është ruajtur identiteti maqedonas. Qytetarët e Maqedonisë hyjnë krenar në NATO dhe BE. Është koha për vendim”, ka shkruar Zaev. Më herët Qeveria e Maqedonisë në faqen e saj në Facebook publikoi tekst me faktet për marrëveshjen përfundimtare me Greqinë./Telegrafi/
Ulen shifrat e kriminalitetit në Shqipëri

Ulen shifrat e kriminalitetit në Shqipëri

Rajon
Shifrat e kriminaliteti në Shqipëri për veprën penale “vrasje me dashje” kanë rënë në krahasim me vitet më parë. Nga statistikat zyrtare, bëhet e ditur se veprat penale “vrasje me dashje” vit pas viti, nga 2010-2017, tregojnë se në vitin 2010 janë shënuar 118 vepra penale, në 2011 janë 124 vepra, në 2012 janë 126 vepra penale, në 2013 janë 107 vepra penale, 2014 janë 98 vepra penale të vrasjes me dashje, 2015 janë 54, në 2016 janë 71 vepra të vrasjes me dashje dhe në 2017 janë 50 të tilla, transmeton Atsh. Ndërsa për veprat penale “ vrasje me dashje” për periudhën janar-qershor 2010-2018 janë: 2010 janë shënuar 51 vepra penale, në 2011 janë 48 vepra, në 2012 janë 52 vepra penale, në 2013 janë 57 vepra penale, 2014 janë 58 vepra penale të vrasjes me dashje, 2015 janë 28 , në 2016 janë
Shqipëri, 20 tërmete të tjera pas së shtunës

Shqipëri, 20 tërmete të tjera pas së shtunës

Rajon
Pas tërmetit të fuqishëm të së shtunës, zona e Dibrës vijon të lëkundet me tërmete më të vegjël. Sipas IGJEUM, janë rreth 20 tërmete të tjera në këtë qark, pas atij 5.1 ballë. Lëkundjet e tjera kanë qenë me intensitet nga 1.8 në 3.2 ballë, dhe me epiqendra afër Bulqizës dhe fshatit Vinjoll të Dibrës. Sipas sizmiologut të Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Mjedisit dhe Ujit, lëkundjet sizmike do të vazhdojnë: “Mendoj që do të ketë pasgoditje të tjera, nuk mund të them se sa do të jetë intensiteti i tyre, do të jetë njësoj me atë të gjirit të Lalzit apo do të jetë me një ritëm më të ulët, por që pasgoditje do të ketë”. /Telegrafi/