Nis vaksinimi i bagëtive në Prishtinë

Nis vaksinimi i bagëtive në Prishtinë

Drejtoria e Bujqësisë në Komunën e Prishtinës ka ndërmarrë aksion nëpër fshatrat e Prishtinës për vaksinimin e gjedheve, dhenve dhe dhive, si masë parandaluese kundër sëmundjes së “këmbëzezës”. Gjatë këtij aksioni që do të zgjasë…

Read More
Fillon ‘Java e mërgimtarëve’ në Malishevë

Fillon ‘Java e mërgimtarëve’ në Malishevë

Në Komunën e Malishevës ka filluar “Java e mërgimtarëve”, e cila në tërësi i kushtohet bashkatdhetarëve të cilët gjenden për pushime në vendlindje. Në kuadër të mbajtjes së kësaj jave do të mbahen një varg…

Read More
Më 30 shtator mbahet referendumi për emrin e Maqedonisë

Më 30 shtator mbahet referendumi për emrin e Maqedonisë

Kuvendi i Maqedonisë ka caktuar 30 shtatorin si datë për një referendum mbi ofertat e anëtarësimit në NATO, BE si dhe rreth marrëveshjes së saj me Greqinë në lidhje me emrin e vendit. Në Kuvendin…

Read More
Opozita në Zimbabve ankohet për parregullsi në zgjedhje

Opozita në Zimbabve ankohet për parregullsi në zgjedhje

Qytetarët në Zimbabve janë duke votuar në zgjedhjet e para presidenciale, që prej largimit nga pushtetit të presidentit Robert Mugabe. Opozita atje ka raportuar për një sërë parregullsish në këtë proces zgjedhor. Garuesit kryesor në…

Read More
Vepra e Adem Demaçit do të jetojë brez pas brezi

Vepra e Adem Demaçit do të jetojë brez pas brezi

Me një minutë heshtje në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina” ka filluar mbledhja komemorative e cila është mbajtur të hënën në nderim të figurës së veprimtarit të shquar të çështjes kombëtare, Adem Demaçi, i cili…

Read More
Beqaj: E ardhmja e ndërmarrjeve kosovare është digjitalizimi i prodhimit dhe shërbimeve

Beqaj: E ardhmja e ndërmarrjeve kosovare është digjitalizimi i prodhimit dhe shërbimeve

Në vazhdën e aktiviteteve më qëllim të promovimit të Programit për financim të NVM-ve, Ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë Besim Beqaj ka takuar sot udhëheqësit dhe anëtarët e Odes Ekonomike Amerikane në Kosovë.…

Read More
Driton Selmanaj: Me ia besu Thaçit bisedimet, është si me ia besu hajnit kuletën

Driton Selmanaj: Me ia besu Thaçit bisedimet, është si me ia besu hajnit kuletën

Deputeti i LDK’së Driton Selmanaj është shfaqur i ashpër me Hashim Thacin në Kuvendin e Kosovës duke thënë se atij nuk duhet t’i besohen bisedimet.“Me ia besu Thaçit bisedimet, është si me ia besu hajnit…

Read More
Komuna e Vushtrrisë mbështetë bujqit pesë makina për nxjerrjen e qepëve

Komuna e Vushtrrisë mbështetë bujqit pesë makina për nxjerrjen e qepëve

Në kuadër të projektit për përkrahjen e fermerëve, Drejtoria për Ekonomi, Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural e Komunës së Vushtrrisë, ka përzgjedh përfituesit të cilët merren me këtë veprimtari bujqësore, ku në bazë të kritereve…

Read More
Rrahje në një klub nate në Pejë, dy persona të plagosur /VIDEO

Rrahje në një klub nate në Pejë, dy persona të plagosur /VIDEO

Mbrëmë në “Arthurs Club”, në Pejë, ka ndodhur një zënkë mes katër personave, ku dy prej tyre janë plagosur. Lajmi është konfirmuar për lajmi.net nga zyrtari për informim nga policia rajonale e Pejës, Driton Rugova.…

Read More
Ferizajasi arrestohet pasi gjuan me armë në dasmë

Ferizajasi arrestohet pasi gjuan me armë në dasmë

Një person është arrestuar në fshatin Pleshin të Ferizajt, pasi që i njëjti kishte shtënë me armë zjarri në një aheng familjar. Sipas policisë të dyshuarit i është konfiskuar një armë zjarri e kalibrit 8…

Read More