I vënë zjarrin makinës së një gruaje, digjen dhe tri të tjera

Zjarrvënie e qëllimshme e një automjeti, digjen katër makina. Një zjarrvënie e qëllimshme në një automjet është regjistruar gjatë orëve të para të mëngjesit në fshatin Starovë në Pogradec, ndërsa si pasojë e flakëve janë dëmtuar edhe 3 automjete të parkuara ngjitur me të. Objektivi i ngjarjes ka qenë një grua, ndërsa zjarri mësohet se […]

Qentë e bariut mbysin ujkun në Dragash

Patrulla policore derisa ishte në pikë kontrolli kanë dëgjuar dy krisma nga arma e zjarrit në fshatin Mlik të Dragashit, dhe menjëherë kanë reaguar duke takuar një bari, i cili po ruante delet dhe në momentin kur i rrezikohet kopeja prej ujqërve ka shtëne dy herë në drejtim të ujkut. Gjatë verifikimit dhe kontrollimit tek […]

Moti për ditën e sotme

Sot mbi vendin tonë do të mbajë mot i ndryshueshëm, me vranësira, reshje shiu dhe me intervale me diell. Reshjet më të theksuara do të jenë ditën e hënë, më tej do të ketë vetëm riga të izoluara shiu dhe në territore të kufizuara. Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet 2-6 gradë Celsius, ndërsa maksimalet […]

PDK-ja paralajmëron rrëzimin e Qeverisë

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, së fundmi ka deklaruar se vendit mund t’i kthehet dinjiteti vetëm me Kadri Veselin kryeministër dhe me PDK-në në qeverisje. Analistët vlerësojnë se këto deklarata mund të shpijnë në rrëzim të Qeverisë dhe në zgjedhje të parakohshme, shkruan sot gazeta “Zëri”. Ka kohë prej kur dy partitë […]

AKP shpërndan mbi 1 milion euro për punëtorët e 12 ndërmarrjeve shoqërore

Agjencia Kosovare e Privatizimit ka bërë shpërndarjen e fondeve të 20%-it nga çmimi i shitjes të dedikuara për punëtorët e 12 ndërmarrjeve shoqërore. Pasi që janë krijuar kushtet ligjore të parapara me legjislacionin në fuqi që e rregullon çështjen e shpërndarjes së fondeve, Agjencia ka përgatitur dokumentacionin përkatës për shpërndarjen e fondeve për punëtorët e […]

Tërmet në Shqipëri

Një lëkundje tërmeti është regjistruar në orët e para të mëngjesit të sotëm në vend. IGJEUM bën me dije se tërmeti është regjistruar 8 Km në perëndim të Leskovikut. Për fat magnituda e goditjes ka qenë e vogël, vetëm 1.8 ballë dhe nuk ka asnjë të dhënë për dëme. Të dhënat: Data: 12/04/2019 Ora: 00:44:59 […]

Adriana Hoxhiq emërohet ministre në MAPL

Kryeministri Ramush Haradinaj, ka emëruar Adriana Hoxhiqin ministre të Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal. “Sot emërova Adriana Hoxhiq, ministre të Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal, e cila shquhet për angazhimin e saj për të mirën e të gjithë qytetarëve të Kosovës. Është i njohur gjerësisht kontributi i saj në krijimin e urave të […]

Projektligji për mbrojtjen e vlerave të Luftës së UÇK-së, pritet që të miratohet sot nga Kuvendi

Deputetët e Kuvendit të Republikës së Kosovës, në seancën e sotme plenare, pritet që ta miratojnë në parim Projektligjin për mbrojtjen e vlerave të Luftës së UÇK-së, raporton Fokusi.info. Projektligj i cili është i hartuar nga kryeparlamentari Kadri Veseli në bashkëpunim me shoqatat e dalura nga lufta, garanton mbrojtje institucionale për vlerat e luftës së […]

Kryeministri Haradinaj priti gjeneralin e KFOR-it, Lorenzo D’Addario

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pritur në takim pune komandantin e KFOR-it, gjeneral major Lorenzo D’Addario. Me këtë rast, kryeministri Haradinaj së bashku me gjeneral major Lorenzo D’Addario vlerësuan se gjendja e sigurisë në Kosovë është e qetë dhe bashkëpunimi ndërmjet KFOR-it dhe institucioneve vendore të sigurisë është i shkëlqyeshëm. Kryeministri Haradinaj […]

1 2 3 4 5 197