Gati 3 muaj i mbyllur, ja kur rihapet Koloseumi në Romë

Gati 3 muaj i mbyllur, ja kur rihapet Koloseumi në Romë

Atraksioni më i njohur turistik në Itali, Koloseumi, do të rihapet më 1 qershor, pas gati tre muajsh i mbyllur, për shkak të pandemisë së koronavirusit. Parku Arkeologjik i Koloseumit, në përbërje të të cilit…

Read More
Numri i Ministrisë së Financave dhe Transfereve vazhdon të jetë i paqasshëm, qytetari telefonoi mbi 40 herë

Numri i Ministrisë së Financave dhe Transfereve vazhdon të jetë i paqasshëm, qytetari telefonoi mbi 40 herë

Numri 080044440 i vënë në dispozicion nga Ministria  e Financave dhe Transfereve në mënyrë që qytetarët të informohen për pakon emergjente fiskale, po del të jetë jo funksional. Një sinjalizues ka dërguar te Gazeta Sinjali një…

Read More
20 Vjetori i Themelimit të AAK-së në Pejë, Haradinaj nderon disa personalitete me Mirënjohje ‘Post Mortum’

20 Vjetori i Themelimit të AAK-së në Pejë, Haradinaj nderon disa personalitete me Mirënjohje ‘Post Mortum’

Ish-kryeministri dhe kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj në 20 vjetorin e themelimit të partisë ka filluar vizitat në Pejë. I shoqëruar nga kreu i degës Ali Berisha, Ramush Haradinaj ka takuar…

Read More
Analistët thonë se “lufta” mes Thaçit e Kurtit është e dëmshme në shumë dimensione

Analistët thonë se “lufta” mes Thaçit e Kurtit është e dëmshme në shumë dimensione

Gjuhë të ashpër e akuza të rënda janë duke shkëmbyer tash e një kohë presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryeministri në detyrë, Albin Kurti. Pothuajse në çdo paraqitje publike, presidenti Thaçi dhe kryeministri në…

Read More
Videoja e partisë së Vuçiqit, “Për fëmijët tanë”, por pa Kosovën në hartën e Serbisë, nxit reagime të shumta

Videoja e partisë së Vuçiqit, “Për fëmijët tanë”, por pa Kosovën në hartën e Serbisë, nxit reagime të shumta

Partia Progresiste Serbe prezantoi një video të re parazgjedhore në të cilën ata lanë jashtë hartës së tyre Kosoven. Mediet serbe kanë nisur të raportojnë për këtë spot duke shtruar pyetjen se a është ky…

Read More
Regjisori meksikan bën thirrje të paguhen pagat e punëtorëve të pushuar nga puna gjatë pandemisë

Regjisori meksikan bën thirrje të paguhen pagat e punëtorëve të pushuar nga puna gjatë pandemisë

Regjisori meksikan fitues i çmimit Oscar Alfonso Cuarón ka mbështetur thirrjet për të siguruar që punëtorët vendas të pushuar nga puna gjatë pandemisë Covid-19 të vazhdojnë të paguhen. “Është përgjegjësia jonë si punëdhënës të paguajmë…

Read More
Franca ndalon përdorimin e hidroksiklorokuinës për trajtimin e koronavirusit

Franca ndalon përdorimin e hidroksiklorokuinës për trajtimin e koronavirusit

Qeveria franceze të mërkurën e ka anuluar një dekret, me të cilin lejohej përdorimi i hidroksiklorokuinës për trajtimin e rasteve të rënda të koronavirusit. Ky njoftim erdhi dy ditë pasi Organizata Botërore e Shëndetësisë vendosi…

Read More
Gjykata Kushtetuese ka vendosur për 4 raste që i janë dërguar, ende s’ka gjë për Dekretin e Presidentit

Gjykata Kushtetuese ka vendosur për 4 raste që i janë dërguar, ende s’ka gjë për Dekretin e Presidentit

Gjykata Kushtetuese e Republikës së Kosovës ka publikuar sot katër vendimet e marra lidhur me raste të ndryshme, megjithatë ende nuk ka asgjë rreth ankesës së Lëvizjes Vetëvendosje për dekretin e presidentit, Hashim Thaçi, përmes…

Read More
Koronavirusi shkakton rënie rekorde në investimet në energji

Koronavirusi shkakton rënie rekorde në investimet në energji

Kriza e koronavirusit po shkakton rënien më të madhe të investimeve globale në energji. Përpara pandemisë, fondet pritej të rriteshin për 2 për qind, por tani parashihet rënia e tyre për 20 për qind, tha…

Read More
IKSHPK tregon si të keni kujdes ndaj riqnave!

IKSHPK tregon si të keni kujdes ndaj riqnave!

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka njoftuar se është duke e përcjellur situatën epidemiologjike ne komunat endemike me ethe hemorragjike Krime-Kongo. Sipas njoftimit, Komuna e Malishevs po bënë dezinsektim selektiv në asgjësimin e riqnave! Komunat…

Read More