Gjuriq po na vjen në Kosovë

Drejtori i të ashtuquajturës zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq do të vijë përsëri nesër në Kosovë. Kjo është konfirmuar edhe nga vetë zyra e Gjuriqit, ku edhe bëhet e ditur se i njëjti do të takohet me përfaqësuesit e Listës Serbe në Mitrovicën e Veriut. Gjuriq në këtë vizitë pritet të jetë i shoqëruar edhe nga sekretari i përgjithshëm i presidentit serb, Nikola Selakoviq. Siç shkruajnë mediat e Beogradit, vizita e Gjuriqit vjen pas rritjes së tensioneve në pjesën veriore të vendit, transmeton lajmi.net. Ende nuk…

Read More

Isa Mustafa paraqitet në publik pas afro 8 muajsh /FOTO-VIDEO

Ka nisur para pak çastesh mbledhja e Kryesisë së LDK-së. Në këtë mbledhje për herë të parë që nga janari i këtij viti është parë edhe kryetari i partisë, Isa Mustafa. Mustafa i cili u sëmur në fillim të vitit, për muaj të tërë qëndroi për shërim në Gjermania. Pas kthimit, ai deri më sot asnjëherë nuk u paraqit publikisht. Mbledhjet e partisë u mbajt në shtëpinë e tij, shkruan lajmi.net. Pas mbledhjes së Kryesisë është paraparë që Mustafa të deklarohet para mediave. Lajmi.net do t’ju mbajë të informuar për…

Read More

Ministria nuk e mohon që ushtarët e FSK-së po stërviten nga KFOR-i amerikan në Bajgorë

Mediat serbe gjatë ditës së djeshme kanë raportuar se ushtarët amerikan të KFOR-it me javë të tëra po i përgatisin pjesëtarët e FSK-së për t’u transformuar në ushtri. Sipas këtyre raportimeve, përgatitjet përfshijnë trajnime që po mbahen tash e disa ditë në malin e Bajgorës, me rreth 100 ushtarë të FSK-së, shkruan lajmi.net. Gjithnjë sipas informacioneve të mediave serbe, “amerikanët po i armatosin në masë të madhe këto forca, gjegjësisht, Ushtrinë e ardhshme të Kosovës”. E ministria e Forcës së Sigurisë së Kosovës nuk e ka demantuar, mirëpo as nuk…

Read More

Vetëvendosje nuk përjashton protestat për të penguar presidentin Thaçi

Deputetet e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu dhe Arbërie Nagavci, kanë thënë se presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi nuk ka kredibilitet të flasë për korrigjimin e kufirit me Serbinë, pasi i njëjti sipas tyre ka ndryshuar kufirin me Malin e Zi me ç’rast Kosova ka humbur territor. Deputetja Haxhiu ka thënë se Thaçi duhet të ndalet që të mos vazhdojë dialogun me Serbinë dhe se sipas saj një gjë e tillë mund të bëhet përmes protestave. “Hashim Thaçi nuk duhet ta takojë presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, pasi ai nuk ka…

Read More

Kryetari i Bujanocit: Presidenti Thaqi duhet të ketë kujdes me termat që përdor

Faktori politik në komunën e Bujanocit është pro idesë së bashkimit me Kosovën, por kërkon që të bëhet kujdes me termat që përdor presidenti Hashim Thaçi. Kryetari i komunës Shaip Kamberi thotë se fati i Luginës duhet trajtuar si një dhe i pandarë (Bujanoci me Medvegjën) dhe kjo kërkesë i është paraqitur kreut të shtetit të Kosovës. Kamberi paralajmeron se nëse Prishtina do të ulet ne tryezën e bisedimeve dhe do të pranojë shkëmbim të territorit duke marrë vetëm një pjesë të Luginës kjo do të ketë pasoja të rënda.…

Read More

Vllasi: S’ka shkëmbim të territoreve, çështjet e kufijve janë të mbyllura

Ish-këshilltari i presidentit aktual të Kosovës, Hashim Thaçit, njëherit edhe avokat, Azem Vllasi, ka folur për zhvillimet e fundit në Kosovë, mundësinë e korrigjimit të kufinjve si dhe situatën e sigurisë. Në një intervistë për Radio Sarajevën, Vllasi është shprehur se autoritetet serbe të udhëhequra nga presidenti Aleksander Vuçiq kanë nxitur kriza të panevojshme në regjion, ani pse sipas tij ata e dijnë që Kosova është pavarësuar nga Serbia qysh në vitin 1999, transmeton lajmi.net. “Vuçiq dhe njerëzit përreth tij të cilët janë në pushtet në Serbi, të cilët atje…

Read More

Prokuroria e Pejës pretendon se ka zbuluar grupin që kreu vrasje me pagesë

Më shumë se katër vite hetime i janë dashur prokurorisë së Pejës për të ngritur tezën e vrasjes me pagesë të Ferdinand Gjinit. Banori i Gjakovës ishte vrarë mëngjesin e 23 qershorit 2014 në urën që lidhë fshatin Llukë dhe Prapraqan të Deçanit. Hetimet e para të prokurorisë përgjegjës për këtë vrasje e identifikuan Gjon Pnishin. Ai ishte arrestuar ndërsa disa muaj me vonë ndaj tij filloj procesi gjyqësor në Gjykatën e Pejës. Nënë akuzën për vrasjen e Gjinit, Pnishi ishte shpallur fajtor dhe dënuar me 18 vite burgim. Por…

Read More

Ja kush ia mësyu sot ilegalisht Kosovës nga Serbia?

Policia e Kosovës ka njoftuar se disa persona kanë tentuar të futen në shtetin e Kosovës ilegalisht nga shteti serb. Saktësisht rreth orës 16 njësite policore në Sarpelj kanë shoqëruar në stacion dy meshkuj serb pasi që të njëjti me veturë në mënyrë ilegale kanë kaluar kufirin nga Serbia për në Republikën e Kosovës. Me urdhër të prokurorit pas intervistimit të dyshuarit janë liruar dhe rasti shkon në procedurë të rregullt. Ky është njoftimi i plotë i policisë: Sarpelj 05.08.2018 – 16:00. Njësia policore ka shoqëruar në stacion dy të…

Read More

Ligji i ri: Kujdes, nga nesër nëse e bëni këtë gjë gjatë vozitjes, iu merret patentë shoferi

Në bazë të ligjit të ri të Ministrisë së Punëve të Brendshme, tani e tutje duhet të keni më shumë kujdes nëse mendoni të kaloni rrugën derisa është e ndezur drita e kuqe e semaforit. Tani, policia nëse qëllon në vendngjarje kur ju kaloni në të kuqën pësojnë disa dënime më të ashpra, shkruan Indeksonline. Kështu, ju do të dënoheni me 150 euro, me tri pikë negative si dhe do t’u konfiskohet patentë shoferi për tre muaj. Pas konfiskimit, policia e dorëzon patentën në zyrën e patentë shoferëve në MPB…

Read More

Ish-presidenti i Shqipërisë: Kosova është Jerusalemi i shqiptarëve

Debatit mes liderëve nga Shqipëria dhe Presidentit Hashim Thaçi për lëvizjen e kufijve të Kosovës me Serbinë i është bashkëngjitur edhe ish-presidenti i Shqipërisë Bujar Nishani. Ai e quan Kosovën ‘Jerusalem të shqiptarëve’, duke arsyetuar kështu interesimin e secilit shqiptar për çështjet e Kosovës. Nishani e ka quajtur Kosovën Jerusalemin e shqiptarëve, prandaj, sipas tij, cdo situatë në Kosovë nuk i takon vetëm këtij shteti, por gjithë shqiptarëve kudo. Ky është postimi i plotë i Nishanit: Kosova nuk është çështje thjesht e një shteti por Kolona Kryesore e Sigurisë Kombëtare…

Read More