KQZ gati për zgjedhje në Podujevë, kandidatët: Të mbahen në qershor ose korrik

KQZ gati për zgjedhje në Podujevë, kandidatët: Të mbahen në qershor ose korrik

Për shkak të situatës me koronavirus, zgjedhjet e jashtëzakonshme në Podujevë janë shtyrë në afat të pacaktuar. Ndonëse ishte planifikuar që zgjedhjet e jashtëzakonshme në Komunën e Podujevës të mbaheshin më 15 mars të këtij…

Read More
Qyteti Wuhan në Kinë ndalon ngrënien e kafshëve të egra për shkak të pandemisë – vendimi do të jetë në fuqi për pesë vite

Qyteti Wuhan në Kinë ndalon ngrënien e kafshëve të egra për shkak të pandemisë – vendimi do të jetë në fuqi për pesë vite

Qyteti kinez, Wuhan ka ndaluar ngrënien e kafshëve të egra, një praktikë që besohet të ketë shkaktuar pandeminë e coronavirusit. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, vendimi i ri hyri në fuqi më 13 maj…

Read More
Shefi i OBSH-së në Bullgari i thotë Kurtit të mbajë distancë

Shefi i OBSH-së në Bullgari i thotë Kurtit të mbajë distancë

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), në Bullgari, Skender Syla, përmes një postimi në profilin e tij në Facebook, ka sygjyeruar kryeministrit në detyrë, Albin Kurtit që të mbajë distancë. Në postimin e tij,…

Read More
Pandemia ndikon në ekonominë e Kosovës, kaq biznese u shuan për një muaj e gjysmë

Pandemia ndikon në ekonominë e Kosovës, kaq biznese u shuan për një muaj e gjysmë

Pandemia ka ndikuar që të tkurret ekonomia në të gjithë botën duke dëmtuar bizneset të cilat janë detyruar që t’i pushojnë aktivitetet e tyre. Në Kosovë vetëm për një muaj e gjysmë janë mbyllur 19…

Read More
Shqiptarët pakësohen dita-ditës, bie sërish numri i lindjeve

Shqiptarët pakësohen dita-ditës, bie sërish numri i lindjeve

Shtesa natyrore e popullsisë së vendit është në prag kë kthesës së fortë negative për shkak se numri i lindjeve po barazohet me numrin e vdekjeve duke sinjalizuar se për shumë pak kohë shtesa natyrore…

Read More
Kroacia do të mbajë zgjedhje më 5 korrik

Kroacia do të mbajë zgjedhje më 5 korrik

Zgjedhjet parlamentare kroate do të zhvillohen më 5 korrik, dekretoi sot presidenti Zoran Milanoviç. Zgjedhjet parlamentare do të zhvillohen më 5 korrik në Kroaci dhe më 4 dhe 5 korrik jashtë vendit, në zyrat diplomatike…

Read More
Për herë të parë në këtë vend numri ditor i vdekjeve arrin në 1000

Për herë të parë në këtë vend numri ditor i vdekjeve arrin në 1000

Brazili ka raportuar më shumë se 1.000 vdekje në një ditë të vetme nga koronavirusi për herë të parë mes paralajmërimeve se shpërthimi është me javë larg nga kulmi i tij. Vendi ka 271.628 raste…

Read More
Rrëfimi i infermieres braziliane e cila për shkak të COVID-19 nuk po flet me vëllezërit: Ata i besojnë Bolsonaros – mendojnë se bëhet fjalë për grip të rëndomtë

Rrëfimi i infermieres braziliane e cila për shkak të COVID-19 nuk po flet me vëllezërit: Ata i besojnë Bolsonaros – mendojnë se bëhet fjalë për grip të rëndomtë

Infermierja braziliane Elain Oliveira ka folur për përvojën e saj si punonjëse shëndetësore, në kohën kur vendi i saj është goditur rëndë nga pandemia e coronavirusit, shkruan BBC. “Duhet të vendosim se kush do të futet…

Read More
Përhapja e virusit shtyn Gjermaninë të ndalojë punën e thertoreve

Përhapja e virusit shtyn Gjermaninë të ndalojë punën e thertoreve

Gjermania ka rënë dakord për një propozim për të ndaluar përkohësisht punen e punëtorëve në thertore pas një sërë infeksionesh të koronavirusit. Qindra njerëz që punojnë në thertore në të gjithë Gjermaninë dhe Francën kanë…

Read More
Anton Quni tregon detaje lidhur me mundësinë e largimit të Vjosa Osmanit nga LDK-ja

Anton Quni tregon detaje lidhur me mundësinë e largimit të Vjosa Osmanit nga LDK-ja

Ministri në detyrë i Mbrojtjes, Anton Quni ka folur lidhur me pozicionin aktual të nënkryetares së LDK-së, Vjosa Osmanit derisa ka treguar edhe atë që i ka thënë kryeparlamentarja në ditën kur u votua mocioni…

Read More