Lajme 

Bëhuni gati, borë e madhe po i afrohet vendit tonë

Disa pjesë të Kroacisë dhe Bosnje-Hercegovinës sot janë mbuluar nga reshjet e dëborës, ndërkohë që në Malin e Zi është shpallur alarm i kuq për shkak të motit me dëborë dhe në Serbi priten reshje të shiut dhe erëra të fortë. Dëborë po bie edhe në bregdetin kroat, në Gorski Kotar, Lika, Sllavoni dhe në Kroacinë Qendrore dhe Veriperëndimore, ndërsa për shkak të kushteve të këqija është ndaluar qarkullimi për kamionët me rimorkio në brendësi të Dalmacisë, Rijekës, Istrës dhe anasjelltas. Në Bosnje-Hercegovinë për shkak të dëborës ka pasur probleme…

Lexo më shumë
Lajme 

Thaçi dekoron me medalje shtetërore diplomatin e kohës së Rambujes

Presidenti i Republikës, Hashim Thaçi ka dekoruar me medalje të Kosovës diplomatin e njohur francez, Federik Balen dy lurens. Diplomati nga Franca shërbeu si ambasador në kohën e Konferencës së Rambujesë. Vlen të theksohet se presidenti Thaçi gjatë ditës së sotme ka promovuar librin e tij të ri në Paris. “Lindja e një demokracie: Hashim Thaçi dhe rruga drejt pavarësisë së Kosovës” quhet ky libër me autor Jacques Baudouin dhe parathënie të shkruar nga Bernard Kouchner. Nga ajo që mund të lexohet online, në këtë libër me protagonist presidentin e…

Lexo më shumë
Lajme 

Prokuroria flet për rastin e Gani Thaçit

Ditën e 24 tetorit të këtij viti, vëllai i madh i Presidentit, Gani Thaçi, kishte sulmuar fizikisht dy prej drejtorëve në Byronë Kosovare të Sigurimeve. Fajin e të vëllait e kishte pranuar edhe Presidenti Thaçi, i cili kishte kërkuar që ai të hetohet në përputhje me ligjin. Por, ndonëse po bëhen rreth një muaj nga ky rast, ende nuk është ndërmarrë ndonjë veprim ndaj vëllait të Presidentit. Në Prokurori thonë se hetimet kanë përfunduar dhe se i mbetet vetëm Prokurorit të rastit që të ngrejë akuzë, ose të marrë veprime…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Prokuroria kërkon edhe 30 ditë shtesë për plotësimin e aktakuzës “Veterani”

E premtja është dita e fundit kur Prokuroria Speciale duhet ta dërgojë në gjykatë aktakuzën e plotësuar për rastin e njohur në publik si “Veterani”. Por, sipas njoftimeve, organi i akuzës nuk ka arritur që brenda 30 ditësh të afatit të paraparë ligjor ta plotësojë e precizojë aktakuzën, pas vërejtjeve të Gjykatës Themelore në Prishtinë. Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi, në bisedën për “Kohën Ditore” ka thënë se janë të pamjaftueshme 30 ditë për ta plotësuar këtë aktakuzë. “Nuk e di nëse Gjykata Themelore ka kthyer ose jo ende përgjigje,…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Zyrtari qeveritar pranon se ka dhënë para për ta ndihmuar arratisjen e një të burgosuri

Petrit Mustafa, zyrtar në Ministrinë e Diasporës, e kishte njohur që prej kohësh serbin e kërkuar nga INTERPOLI, Mario Milosheviq. Një gjë të tillë e ka konfirmuar vetë në deklaratën e tij dhënë hetuesisë. Siç ka marrë vesh “Koha Ditore”, Mustafa kishte krijuar njohje me Milosheviqin në kohën kur ai po qëndronte në mënyrë ilegale në veri. Një burim i ka thënë gazetës se Mustafa para hetuesisë ka mohuar se ka ndonjë lidhje biznesore me Milosheviqin, por vetëm ka thënë se ka raporte shoqërore. Të mërkurën Policia e Kosovës ka…

Lexo më shumë
Lajme 

Çmendet Vuçiqi, ja reagimi i tij kur pyetet për Ushtrinë e Kosovës

Pas përfundimit të takimit në mes presidentëve, Hashim Thaçi dhe Aleksandër Vuçiq që u ndërmjetësua nga Frederica Mogherini, të tri palët janë deklaruar për medie. Ndërkohë që të dy presidentët janë deklaruar pas takimit, ai serb është deklaruar edhe për taksat e vendosura nga qeveria e Kosovës dhe për ushtrinë, transmeton lajmi.net Presidenti serb, Aleksandër Vuçiq ka folur për formimin e ushtrisë së Kosovës dhe stacionimin e saj në veri, duke thënë se diçka e tillë nuk do të ndodhë. “Unë thash se isha shumë i shqetësuar për këtë dhe…

Lexo më shumë
Lajme Rajon Vend 

Vuçiq: Nuk do të ketë prani të ushtrisë së Kosovës në veri

Para pak minutash ka përfunduar takimi trilateral midis presidentit të Kosovës Hashim Thaçi, atij të Serbisë Aleksandër Vuçiq dhe Përfaqësueses së Lartë të Bashkimit Evropian, Frederica Mogherini. Ndërkohë që të dy presidentët janë deklaruar pas takimit, ai serb është deklaruar edhe për taksat e vendosura nga qeveria e Kosovës dhe për ushtrinë, transmeton lajmi.net Presidenti serb, Aleksandër Vuçiq ka folur për formimin e ushtrisë së Kosovës dhe stacionimin e saj në veri, duke thënë se diçka e tillë nuk do të ndodhë. “Unë thash se isha shumë i shqetësuar për…

Lexo më shumë
Lajme 

Rinia Demokratike në Rahovec ndërton parkun “Qëndresa”

Rinia Demokratike e Kosovës dega në Rahovec, morri aksionin për ndërtimin e Parkut në vendin e quajtur “Qëndresë”. Aksioni ka të bëjë me ndërtimin fushës së futbollit, fushës së volejbollit, vendosjen e karrigeve dhe tavolinës dhe këndin e lodrave për fëmijëve. ”Atë çfarë do duhej të bëntë komuna e bënë Rinia Demokratike e Kosovës në Rahovec. Nuk do të presim që komuna të zgjohet nga gjumi i ëmbël ” u shpreh kryetari i RDK-së dega në Rahovec, Besim Sokoli. Për më shumë, ju ftojmë ta ndiqni videon: ➡️Kliko këtu për…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Nga sot, ndalohet qarkullimi i automjeteve Gurrakoc-Klinë

Kompania e kontraktuar nga Ministria e Infrastrukturës do të fillojë nga sot asfaltimin e rrugës rajonale R104, Gurrakoc (Istog)-Klinë. Për shkak të këtyre punimeve sot data 8 deri më 12 nëntor 2018, aksi rrugor Gurrakoc-Zallq, do të bllokohet për qarkullim të automjeteve. Ministria e Infrastrukturës kërkon nga qytetarët që të shmangin lëvizjen gjatë këtyre ditëve në këtë segment.

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial