Lajme 

Haradinaj: Liberalizimi i vizave para vitit të ri

Kryeministri Ramush Haradinaj është zotuar se kosovarët do të mund të lëvizin pa viza para fundit të këtij viti. Përderisa kanë mbetur edhe 13 ditë deri në përfundim të vitit, Haradinaj është shprehur i bindur që Kosovës do t’i ipet liberalizimi i vizave. “Ne tani kemi dy kërkesa për BE-në e kemi normalizimi I dialogut dhe liberalizimi i vizave, këto dyja janë në proces kjo nuk ndërlidhet me taksën kjo është e ndame. Besoj se do ta marrim liberalzimim jo shumë larg para viti të ri por  kjo nuk ndërlidhet…

Lexo më shumë
Bota Lajme Rajon Vend 

Haradinaj tregon se çka i tha Mogherinit në Bruksel

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, ka publikuar fjalimin e tij të plotë në Këshillin e Tretë të Stabilizim Asociimit ndërmjet Kosovës dhe BE-së, në Bruksel. Kryeministri Haradinaj ia ka përmendur Mogherinit se edhe 20 vjet pas luftës, 10 vjet pas pavarësisë dhe pesë vjet pas arritjes së marrëveshjes në Bruksel, “realiteti në progresin e normalizimit të raporteve mes Kosovës dhe Serbisë, ka qenë minimal”. Më poshtë mund ta lexoni shkrimin e plotë të kryeministrit Haradinaj në Facebook.

Lexo më shumë
Lajme 

Propozim: Taksa për Ushtrinë e Republikës së Kosovës “Gjaku i tyre, obligim për ne”

Autor: Ma.sc Xhemajl M. JashariPropozim: Taksa për Ushtrinë e Republikës së Kosovës “Gjaku i tyre, obligim për ne” Përpjekjet shekullore për një shtet plotësisht të pavarur ende janë temë diskutimi i shoqërisë sonë, me gjithë sakrificen e madhe të popullit tonë. Deri këtu, erdhem duke paguar me gjak tokën tonë, duke u mbrojtur nga llojlloj sunduesi. Mbi ne u ushtrua gjenocid, por ne i qëndruam besnik tokës sonë. Duruam shumë, vuajtëm shumë, u diskriminuam nga bota e quajtur demokratike, deri sa disa nga vendet e botës kuptuan të vërteten. SHBA-ja dhe disa…

Lexo më shumë
Lajme 

Zeka tallet: Hajmalitë e Burdushit për VV’në, i janë shndërruar në sehire keqbërëse LDK’së

Deputeti nga radhët e NISMA’së, Milaim Zeka, ka reaguar pasi dy partitë LDK e VV, kanë bashkëpunuar duke dalur kundër rezulotës së PSD’së në lidhje me dialogun me Serbinë. Sipas deputetit Milaim Zeka, këto parti janë kundër dialogut nga hajmalitë e mjekut mashtrues popullor, Burdhushit, njofton gazetametro.net. Pasi vendet perëndimore dje dhe sot kanë përshëndetur nismën e deputetëve kosovarë në lidhje me miratimin e rezolutës për dialogun me Serbinë, kjo është një ‘nokuat’ diplomatik për LDK’në dhe VV’në, thotë Zeka. Zeka po ashtu ka thënë se doktrina e LDK’së qëndron…

Lexo më shumë
Lajme 

ja se kur priten reshje intensive të borës në Kosovë

Eksperti i meteorologjisë si dhe profesori universitar, Sylë Tahirsylaj në një prononcim për Telegrafin ka thënë se vendi do të vazhdojë të jetë nën ndikimin e masave ajrore me veti të ndryshme fizike. Tahirsylaj tha se këto masa janë vazhdimësi e rrymimeve ajrore që vijnë nga pjesa verilindore e rajonit. “Janë masa të ftohta, kanë hasur në masa të nxehta që kanë qenë nga Afrika veriore që për këtë stinë janë rritur pak temperaturat, mandej në shkallën e kondensimit do të shkaktoj reshje të shiut dhe borës.  Fillimisht do të…

Lexo më shumë
Lajme 

Gjenerali i parë i Ushtrisë së Kosovës, ish-komandanti i UÇK-së nga Akrashtica e Vushtrrisë

Rrahman Rama është ndër emrat që kanë defiluar në lajmet e ditës së djeshme, në ditën kur edhe është votuar mandati i ri që i jep natyrë ushtarake FSK-së. Rama ka një të kaluar të bujshme ushtarake, ku më parë gjatë luftës ka qenë komandantë në Zonën Operative të Shalës. Ai është i lindur në fshatin Akrashticë të Vushtrrisë, shkollën e mesme e ka të përfunduar në Vushtrri, ndërsa ka vijuar edhe trajnime dhe shkollime të tjera ushtarakejashtë dhe mbrenda Kosovës. Rama është dekouruar edhe me disa çmime të ndryshme…

Lexo më shumë
Lajme 

Ligjëratat e xhumasë sot iu kushtuan Ushtrisë

Në të gjitha xhamitë e Kosovës sot është ligjëruar një temë më ndryshe nga ditët e tjera. Me vendim të Bashkësisë Islame, nëpër xhami është ligjëruar ruajtjen e sigurisë dhe rëndësinë e saj fetare dhe shoqërore. Kjo për nder të votimit të Ushtrisë në Kuvendin e Kosovës. Një imam në një hoxhë të Komunës së Skenderajtështë veshur edhe me uniformë të ushtarit, transmeton Indeksonline

Lexo më shumë
Lajme 

Gratë e Forcave të Armatosura të Kosovës gati t’i shërbejnë vendit

Ditën e sotme me shumicë votash në Kuvendin e Kosovës u votua pro formimit të Forcave të Armatosura të Kosovës.  Një ngjarje e madhe si kjo sigurisht që lidhet direkt me personat që i kanë shërbyer deri sot Forcës së Sigurisë së Kosovës. Ata sot kanë marr pjesë në secilën ceremoni të organizuar në nder të krijimit të Ushtrisë së Kosovës, e me plotë gojë mund të themi se janë krenaria jonë. Kurse, gratë që i shërbejnë për shtetin e Kosovës si ushtarake nuk janë të pakta,  më poshtë mund…

Lexo më shumë
Lajme 

Thaçi: Uroj që ushtarët e Kosovës të jenë krah për krah në misione paqësore me ushtarët e Serbisë

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka thënë se Ushtria e Kosovës ka për qëllim paqen dhe bashkëpunimin edhe me ushtritë e vendeve fqinje. Madje, ai në Klan Kosova ka thënë se shpreson se ushtarët e Kosovës do të jenë në misione paqësore edhe me ushtarët e Serbisë. “Ushtria e Kosovës do të jetë e paqes, mirëkuptimit, tolerancës, bashkëpunimit – synimi ynë është anëtarësimi në NATO, bashkëpunimi me ushtritë fqinje të Maqedonisë, Shqipërisë dhe Malit të Zi por shpresoj që edhe me vendin që kemi pasë probleme, konflikte dhe luftë një…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial