Deklarohet sërish OBSH, tregon për rezultatet e zbulimit të vaksinës kundër koronavirusit

Deklarohet sërish OBSH, tregon për rezultatet e zbulimit të vaksinës kundër koronavirusit

Drejtori i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus, ka thënë se nuk është e sigurtë ende shpikja e vaksinës kundër koronavirusit, por do të ishte një e mirë publike nëse do të ndodhte.…

Read More
Bajrami: Do të punohet për kthimin e ekonomisë në gjendje normale

Bajrami: Do të punohet për kthimin e ekonomisë në gjendje normale

Ministrja e Financave Hykmete Bajrami deklaroi sot se pas implementimit të pakos së rimëkëmbjes ekonomike për shkak të pandemisë COVID-19, do të punohet që sa më shpejt që është e mundur të kompensohet rënia ekonomike…

Read More
Anglezëve nuk iu ha palla për koronavirusin, pushtojnë plazhin

Anglezëve nuk iu ha palla për koronavirusin, pushtojnë plazhin

Duket se në Angli nuk duan t’ja dinë për koronavirus, teksa pamjet që vijnë sot nga Mbretëria e Bashkuar janë të llahtarshme. Mijëra persona kanë mësyrë në plazhet e Anglisë duke harruar këshillat e ruajtjes…

Read More
Djali i Adem Zogjanit: Babai u ftua nga EULEX-i dhe u dërgua në Hagë, pa e ditur familja

Djali i Adem Zogjanit: Babai u ftua nga EULEX-i dhe u dërgua në Hagë, pa e ditur familja

Adem Zogjani në orën 7 e 30 të mëngjesit të sotëm është ftuar nga misioni i EULEX-it në Kosovë dhe është dërguar për në Hagë. Lajmin e ka bërë të ditur djali i tij, Liridon…

Read More
Thaçi ende s’ka folur për aktakuzën, por kjo ishte përgjigja e tij nëse merr ftesë zyrtare

Thaçi ende s’ka folur për aktakuzën, por kjo ishte përgjigja e tij nëse merr ftesë zyrtare

Presidenti i Republikës, Hashim Thaçi ende nuk është deklaruar rreth aktakuzës të publikuar nga Gjykata Speciale ditën e djeshme. Të vetmin reagim e ka bërë përmes një përmes publikimit të një fotografie (emblemën e UÇK-së)…

Read More
BE krijon draft listën e shteteve me të cilat do të hapë kufijtë, në të edhe Kosova

BE krijon draft listën e shteteve me të cilat do të hapë kufijtë, në të edhe Kosova

Të mbyllur në një sallë takimesh në Bruksel, zyrtarët po debatojnë se kush do të lejohet të hyjë në BE më 1 korrik kur kufijtë ndërkombëtarë të bllokut planifikohen të hapen – dhe kush do…

Read More
Instituti Hidrometeorologjik tregon se si do të jetë moti në Kosovë nesër dhe pasnesër

Instituti Hidrometeorologjik tregon se si do të jetë moti në Kosovë nesër dhe pasnesër

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se nesër do të mbajë mot me diell dhe pjesërisht i vranët. Sipas njoftimit, vranësirat ditën e shtunë parashihen të shoqërohen me riga të izoluara shiu, kurse dita e…

Read More
Franca, Gjermania presin që dialogu të rinisë shpejt

Franca, Gjermania presin që dialogu të rinisë shpejt

Franca dhe Gjermania presin që dialogu midis Kosovës dhe Serbisë të rinisë shpejt, shkroi në një postim në Twitter Ambasada e Francës në Kosovë. “Së bashku me kancelaren [e Gjermanisë, Angela] Merkel, presidenti [i Francës,…

Read More
Kroacia kthen karantinën, izolim 14 ditor për Kosovë dhe këto shtete të Ballkanit

Kroacia kthen karantinën, izolim 14 ditor për Kosovë dhe këto shtete të Ballkanit

Kroacia rivendos karantinën për vizitorët nga 4 fqinjët e saj të Ballkanit Perëndimor, pasi rajoni është përfshirë nga një valë e dytë e koronavirusit. Qytetarët e Bosnje-Hercegovinës, Serbisë, Kosovës dhe Maqedonisë se Veriut do të…

Read More
Kabineti i presidentit të Serbisë: Grenell në konsultim me Vuçiqin vendosi të shtyjë takimin

Kabineti i presidentit të Serbisë: Grenell në konsultim me Vuçiqin vendosi të shtyjë takimin

Përfaqësuesi i posaçëm i SHBA-së për dialogun Kosovë – Serbi, Richard Grenell ka diskutuar me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, për situatën e krijuar pas ngritjes së akuzës nga Zyra e Prokurorit të Specializuar në…

Read More