Lumezi: Hetimet për katër të arrestuarit nga Siria kanë nisur vite më herët

Prokurori i Shtetit, Aleksander Lumezi ka njoftuar se katër personat që janë kthyer në Kosovë nga lufta në Siri janë nën masën e ndalimit dhe kanë nisur procedurat penale. Lumezi ka bërë të ditur se të njëjtit kanë qenë nën hetime gjatë viteve të kaluara nga Prokuroria Speciale. Meqë të njëjtit kanë qenë jashtë vendit […]

U arrestuan në Tiranë, ekstradohen në Washington dy persona

Interpol Tirana ka ekstraduar drejt SHBA-së dy shtetas të kërkuar nga Interpol Washingtoni. Ata u arrestuan në vendin tonë në një operacion të përbashkët mes Policisë së Shtetit dhe Shërbimit Diplomatik të Sigurisë dhe Hetimit pranë Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë dhe Interpol Washingtonin/SHBA. Sipas njoftimit të policisë, shtetasit qe u […]

Fëmijëve të kthyer nga Siria u dhurohen lodra

Drejtori i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj sot ka shkuar në Qendrën për Mbajtjen e të Huajve në Vranidoll, raporton KTV. Atje ai është takuar me familjarët që janë kthyer sot gjatë natës nga Siria. Me këtë rast, Qalaj fëmijëve ua ka dhuruar lodra. Nga Siria janë kthyer 74 fëmijë.

Drejtori në Milloshevë fton nxënësit në mësim, mësimdhënësit s’e përfillin

Nxënësit e shkollës “Hasan Prishtina” në Milloshevë, janë ftuar nga drejtori Emin Kelmendi, të shtunën për të mbajtur mësim. Mirëpo, për një gjë të tillë nuk janë pajtuar edhe mësimdhënësit e kësaj shkolle. Ndonëse nxënësit kishin shkuar për të ndjekur mësimin, mësimdhënësit kanë munguar. Një bojkot i tillë duket ta ketë shqetësuar drejtorin e shkollës […]

Telekomi i shkatërruar, Bedri Istrefi drejtor për ta shpëtuar

Drejtori i ri i Telekomit të Kosovës, Bedri Istrefi është parë si mundësi dhe zgjidhja më e mirë për ta rimëkëmbur këtë kompani e cila dikur i siguronte edhe buxhetit të shtetit para. Tani që të tjerët e kanë zhytur në obligime, drejtori i ri shihet si shpresë për rimëkëmbjen e Telekomit. Me entuziazëm e […]

Lushtaku flet pas raportimeve për tensione në PDK-në e Skenderajt

Kandidati për postin e kryetarit të degës në Skenderaj të Partisë Demokratike të Kosovës, Sami Lushtaku, ka folur pas raportimeve për tensione e përleshje fizike sot në një nëndegë të PDK-së, në fshatin Klinë e Epërme. Përmes një shkrimi në Facebook, Lushtaku ka thënë se kuvendi zgjedhor i nëndegës së Klinës së Epërme është anuluar, […]

Për 24 orë në Kosovë kanë ndodhur 20 aksidente

Në 24 orët e fundit ndodhën 20 aksidente në Kosovë. 20 aksidente janë shkaktuar përgjatë 24 orëve të fundit në vend. Për fat të mirë asnjë prej tyre nuk ishte me fatalitet. 12 prej aksidenteve ishin pa të lënduar, tetë të tjerë me të lënduar. Përgjatë 24-orëshit të fundit, Policia e Kosovës ka shqiptuar edhe […]

Kosova po zbrazet, deputetët e Qeveria me duar në xhepa

Kryeministri Ramush Haradinaj e ka parë si të pamundur një zgjidhje urgjente për këtë problem. Më datën 11 prill të këtij viti deputetët e Kuvendit të Kosovës janë mbledhur në një seancë të jashtëzakonshme për të diskutuar në lidhje me ikjen masive të të rinjve nga Kosova. Megjithatë për shkak të mungesës së kuorumit ata […]

Protesta e gazetarëve në Shqipëri, “Fjala e lirë, nuk lidhet me zinxhirë”

Truproja i kryeprokurores së përkohshme të Shqipërisë, Arta Markut, shtyu gazetarin Renaldo Salianji, ndërsa ai po i drejtonte një pyetje kësaj të fundit. Ky incident ka indinjuar gazetarët, të cilët dje zgjodhën t’i përgjigjen me një protestë simbolike dhunës pushtetarë. Gazetarë të rinj, që përballen me vështirësi të ndryshme, zgjodhën që së paku të jenë […]

I vënë zjarrin makinës së një gruaje, digjen dhe tri të tjera

Zjarrvënie e qëllimshme e një automjeti, digjen katër makina. Një zjarrvënie e qëllimshme në një automjet është regjistruar gjatë orëve të para të mëngjesit në fshatin Starovë në Pogradec, ndërsa si pasojë e flakëve janë dëmtuar edhe 3 automjete të parkuara ngjitur me të. Objektivi i ngjarjes ka qenë një grua, ndërsa zjarri mësohet se […]

1 2 3 4 197