Lajme 

Specialja fton si të dyshuar krerët e UÇK’së

Zyra e Prokurorit të Specializuar ka ftuar ish-drejtuesit Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, raporton T7 Kanë kaluar më shumë se 4 vite që kur Kuvendi i Kosovës, votoi për themelimin e Gjykatës Speciale. Në Parlament ligji përkatës mori mbi 2/3 e votave. Ndërsa ata që e kërkonin themelimin e këtij organi, thoshin se Gjykata Speciale do të ketë në fokus individët e jo UÇK-në si organizatë. Në mesin e tyre ishte edhe vet Hashim Thaçi, që në atë kohë ishte ministër i Punëve të Jashtme e zëvendëskryeministër…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Kurti e Kinolli pajtohen për bashkëpunim

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka pritur sot në një takim kandidatin për deputet nga komuniteti rom, Albert Kinolli. Në njoftimin e bërë nga Vetëvendosje, thuhet se në takim është biseduar për mbarëvajtjen dhe rezultatin e procesit zgjedhor që pritet të çertifikohet këto ditë, për qeverinë e re dhe për mundësitë e bashkëpunimit drejt një shtetndërtimi demokratik që siguron mirëqenie e progres për gjithë qytetarët e Republikës. Tutje në njoftim thuhet se Kurti e ka njoftuar Kinollin me prioritetet e qeverisë së re. “Kryetari Kurti e njoftoi z. Kinollin…

Lexo më shumë
Bota Lajme 

E gjithë familja e shqetësuar: William dhe Harry po shkelin amanetin e Lady Dianas

Që pas dasmës së Princit Harry me Meghan Markle, duket se marrëdhënia e tij me të vëllanë, Princ William, ka ndryshuar shumë. 18 muajt e fundit thuhet se kanë qenë të ftohtë akull për tad he se dy vëllezërit janë larguar shumë nga njëri-tjetri. “Daily Mail” ka shkruar së fundmi se ata jo vetëm që po jetojnë larg, por edhe po mbajnë distance. Madje media që është hedhur në gjyq nga Harry, shkruan edhe rreth një amaneti të shkelur të Lady Dianas. “Ajo u la amanet të mbanin fort njëri-tjetrin,…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

I ftuari nga Specialja: Më duhet të shkojë, më obligojnë deputetët e Kosovës që e votuan

Ish-ushtari i UÇK-së nga Malisheva, Gani Krasniqi, ka thënë se ka marrë një ftesë nga Gjykata Speciale së cilës ka thënë se do t’i përgjigjet pozitivisht. “Po, ftesa është e vërtetë se më është dorëzuar në dorë nga një hetues i këtij organi të themeluar nga institucionet tona. Aty precizon se duhet të paraqitem me 11 dhe 12 nëntor në orën 09:00 në Hagë. E kam thënë se po do t’i përgjigjem ngase sepse nuk mohoj përkundrazi e ndjej veten mirë që kam qenë pjesë e UÇK-së nga themelimi ose…

Lexo më shumë
Lajme 

Zyrtari i AKR’së: Kemi informacione që e kemi kaluar pragun

Koalicioni NISMA-AKR-PD  në zgjedhjet parlamentare, të 6 tetorit, nuk ka arritur të kalojë pragun zgjedhor, duke marrë gjithsej 39 mijë e 495 vota, apo 4.96%. Mirëpo, ky koalicioni po beson që ka arritur të kalojë pragun zgjedhor pas rinumërimit që iu është bërë disa vendvotime, e që kanë pasur probleme me formular e probleme tjera kryesisht teknike. Sekretari i Përgjithshëm Aleancës Kosova e Re, Vesel Makolli tha për Telegrafin se pas rinumërimit të votave kanë informacione se koalicioni NISMA-AKR-PD, ka arritur të kalojë pragun zgjedhor. “Kemi informacione të besueshme që…

Lexo më shumë
Lajme 

Eurodeputetët dënojnë shtyrjen e negociatave me Tiranën dhe Shkupin

Liderët e grupeve më të mëdha politike në Parlamentin Evropian, njëzëri e dënuan shtyrjen e vendimit që BE-ja të bëjë hapa të reja në procesin aderues të vendeve të Ballkanit Perëndimor. “Ne kemi futur në Ballkan doza të stabilitetit, sepse kjo është përgjegjësi e jona”, paralajmëroi sot lideri i grupit të Partisë Popullore Evropiane në PE, Manfred Veber. Ai gjatë debatit në Parlamentin Evropian vlerësoi se as Maqedonia e Veriut, as Shqipëria nuk e kanë marrë perspektivën që meritojnë. “Kërkuam shumë prej atyre vendeve, ndërsa tani dera iu mbyll para…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Ofensiva ‘agresore’ e Speciales, OVL e UÇK-së, politikanëve: Mos ia vazhdoni mandatin kësaj gjykate

Rreth shtatë ftesa të reja kanë arritur sot për ish-pjesëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, nga Gjykata Speciale, e vetëm në 10 ditët e fundit janë mbi 50 të tilla. Kështu deklarojnë në Organizatën e Veteranëve të Luftës së UÇK-së, që sipas tyre, rreth katër persona pritet të arrestohen deri në muajin nëntor. OVL e UÇK-së është shprehur e brengosur me numërin e madh të ftesave nga Gjykata Speciale derisa kanë thënë se do të diskutohet edhe mundësia e protestave. Nënkryetari i kësaj organizate, Nasim Haradinaj për lajmi.net është shprehur…

Lexo më shumë
Lajme 

Nusret Pllana: Dashtë zoti ndodh mrekullia e më fton Gjykata Speciale

Ish-gazetari i luftës, Nusret Pllana ka thënë në emisionin Frontal në T7 se do të donte që të merrte ftesë nga Gjykata Speciale, raporton Gazeta Express. “Do të doja të më ftonin, se Evropa po i llogarit qytetarët të rangut të dytë, kam miliona dëshmi, kam 40 filma dokumentarë”, ka thënë ai. Kjo sipas tij është edhe arsyeja pse Gjykata Speciale ende nuk i ka dërguar ftesë atij. “Prandaj nuk më ftojnë, do të doja të më ftonin, dashtë zoti ndodhë mrekullia më ftojnë në Speciale”, ka thënë tutje.

Lexo më shumë
Lajme 

Griep: Mandati i Gjykatës Speciale vazhdon derisa t’i përfundojmë të gjitha punët

Kur po afrohet fundi i mandatit pesë vjeçar i “Dhomave të Specilazuara të Kosovës”, apo siç njihet me emrin “Gjykata Speciale”, në Kosovë kanë filluar të shpeshtohen zërat të cilët kërkojnë nga Kuvendi i Republikës së Kosovës që të mos e jap dritën e gjelbër që Specialja të vazhdojë punën edhe për pesë vite të tjera. Besnik VELIU Këtë çështje, përveç thirrjeve të krerëve të veteranëve të luftës së UÇK’së, pritet që ta komplikojë edhe më tepër fakti që në krye të qeverisë së Kosovës do të vijë, Albin Kurti,…

Lexo më shumë
Lajme 

Ish-gazetari i luftës, Nusret Pllana thotë se Gjykata Speciale është trupi i turpit

Nusret Pllana, ish-gazetar i luftës ka folur në emisionin Frontal në T7 për ftesat nga Gjykata Speciale, raporton Gazeta Express. Pllana po thotë se Gjykata Speciale është turpi i turpit në drejtësinë ndërkombëtare. “Kjo është turpi itrupit, drejtësia ndërkombëtare është degradu deri në atë nivel, Evropa po lunë në mënyrë të dyfishtë. Gjykata Speciale qartë po shihet se tendencat e saj janë ta barazojë viktimën me kriminelin”, ka thënë ai. Sipas tij, është shumë e rëndë pasi që shifrat flasin, ka mbi 20 femra të dhunuara dhe një numër të…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial