Kjo do të jetë paga e Haradinajt, zv/kryeministrave, ministrave e deri te shoferët

Gjykata Kushtetuese mori sot vendim lidhur me ankesën e bërë nga Lëvizja Vetëvendosje për vendimin e qeverisë për ngritjen e pagave. Kushtetuesja tashmë ka lënë në fuqi vendimin e qeverisë për pagat, duke hedhë poshtë ankesën e Vetëvendosjes. Në bazë të kësaj, pagat në Qeverinë e Kosovës, të udhëhequr nga Haradinaj, do të kenë rritje. […]

Pacolli merr mbështetjen e Holandës për liberalizimin e vizave

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli ka marrë mbështesje nga Holanda për liberalizimin e vizave dhe anëtarësimin e në organizatat ndërkombëtare. Këtë konfirmim ati ia ka dhënë homologu holandezë, Stef Blok. Pacolli në një postim në facebook, ka shkruar se mbështetja e parlamentit holandezë për procesin e liberalizimit të vizave është i […]

Zyra e Gjuriqit ankohet për procesin e kthimit të serbëve në Kosovë

E ashtuquajtura Zyre Serbe për Kosovën, që udhëhiqet nga Marko Gjuriq me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Refugjatëve është ankuar për procesin e kthimit të të zhvendosurve në Kosovë. “Pas dëbimit masiv të popullatës joshqiptare nga krahina jonë jugore, Serbia ka pranuar mbi 220,000 persona të zhvendosur brenda vendit dhe se më pak se pesë […]

Shi dhe rritje temperaturash në Shqipëri

Moti në Shqipëri vjen me kthjellime e vranësira të herëpashershme deri afër pasdites, kur pritet shtimi i vranësirave kryesisht në Jug Qendër duke sjellë shira afatshkurtër. Pasditja dhe mbrëmja sjellin përmirësim të motit thuajse në të gjithë vendin, ndërsa zonat jugore mbeten me shira të izoluar. Sipas Meteoalb, era do të fryjë e lehtë dhe […]

A e dini sa armë ka në botë? Ato nuk i zotërojnë ushtritë

Rreth 85 për qind e armëve të zjarrit ligjore dhe ilegale në botë mbahen nga civilët – shumë më tepër se numri i atyre që mbahen nga forcat e armatosura moderne dhe agjencitë e zbatimit të ligjit – zbuloi një grup think tank. Ka rreth një miliard armë zjarri në botë dhe shumica dërrmuese e […]

Dy të lënduar në një aksident në magjistralen Prishtinë- Ferizaj

Një aksident ka ndodhur para pak minutave në magjistralen Prishtinë- Ferizaj. Lajmin e ka konfirmuar edhe Policia. Sipas komandantit të Trafikut Rajonal të Prishtinës, majorit Milaim Fejzullahu, aksidenti ka ndodhur shkaku i një kyçjeje të pasigurt. “Po mund të ju konfirmoj se para disa minutave ka ndodhur një aksident në magjistralen Prishtinë- Ferizaj. Dy persona […]

Ministri Ismaili dhe Majlinda Kelmendi vënë gurthemelin e Qendrës së Mjekësisë Sportive

Në ambientet e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), të mërkuren e nesërme do të vihet gurthemeli i Qendrës së Mjekësisë Sportive dhe Klinikës së Mjekësisë Fizikale me Rehabilitim. Në këtë ngjarje do të marrë pjesë ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, i shoqëruar nga Kampionia Olimpike, Majlinda Kelmendi dhe sportistë të tjerë të të gjitha […]

Në ‘Kolovicë’ dyshohet se burri plagosi gruan pastaj bëri vetëvrasje

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur para disa minutave në lagjen “Kolovica” në Prishtinë. Dyshohet se një burrë i moshuar ka shtënë me armë zjarri në drejtim të gruas së tij e më pas ka vrarë vetën. Sipas informatave nga tereni, dyshohet se ka vdekur edhe gruaja. Policia ka dal në vendin e ngjarjes. Deri […]

Mëngjesin e sotëm i është ndaluar hyrja për në territorin e Serbisë, analistit dhe kritikut të artit, Shkëlzen Maliqit.

Ai planifikonte që të merrte pjesë në një diskutim me rastin e lansimit të publikimit “20 Vjet Përtej/Preko/Beyond”, që përmbledh një kronologji të 20 viteve të bashkëpunimit kulturor ndërmjet akterëve kulturor nga të dyja shtetet, shkruan lajmi.net. E lidhur me këtë, Maliqi ka thënë për lajmi.net se arsyetimi i autoriteteve kufitare ishte se duhet të […]

Burg e gjobë për të akuzuarin për drogë

Gjykata Themelore e Mitrovicës ka dënuar me dy vjet e gjashtë muaj burgim dhe 300 euro gjobë të akuzuarin Egzon Haxha. Prokuroria Themelore e Mitrovicës akuzonte Egzon Haxhën se më 2 nëntor 2013 rreth orës 16:45, në Mitrovicë, në lokalin e lojërave elektronike “Tekbir”, pa autorizim ka poseduar me qëllim të shitjes substanca të cilat […]

1 193 194 195 196 197