1. Home
  2. Bota

Kategori: Bota

Qeveria e Australisë Perëndimore ofron grante prej 20 mijë dollarësh, për këdo që dëshiron të ndërtojë shtëpi

Qeveria e Australisë Perëndimore ofron grante prej 20 mijë dollarësh, për këdo që dëshiron të ndërtojë shtëpi

Një valë e punëve për ndërtimin dhe renovimin e shtëpive, është qëllimi i një pakete stimuluese prej 444 milionë dollarësh, të zbuluar nga qeveria e Australisë Perëndimore, që po përpiqet ta nxjerrë ekonominë e shtetit…

Read More
Rrëzohet avioni, vdesin 5 anëtarë të një familje në SHBA

Rrëzohet avioni, vdesin 5 anëtarë të një familje në SHBA

Pesë anëtarë të një familjeje kanë humbur jetën nga rrëzimi i një aeroplani në shtetin e Georgias në SHBA, sipas mediave lokale të shtunën. Familja ishte nisur për një funeral në shtetin e Indianës me…

Read More
Trazira gjatë përfundimit të protestës kundër racizmit në Londër, lëndohet rëndë një police

Trazira gjatë përfundimit të protestës kundër racizmit në Londër, lëndohet rëndë një police

Filloi si protestë e qetë, por kur ishte duke përfunduar ky aktivitet kundër racizmit në Londër, nisën trazirat, pasi situata doli prej kontrolli. Në drejtim në kalit të një policeje, u hodhën shishe dhe një…

Read More
Dhjetë të vrarë në një qendër rehabilitimi për përdoruesit e drogës në Meksikë

Dhjetë të vrarë në një qendër rehabilitimi për përdoruesit e drogës në Meksikë

Dhjetë persona janë vrarë të shtunën kur disa persona të armatosur qëlluan me armë zjarri në një qendër për rehabilitimin e përdoruesve të drogës në Irapuato të Meksikës. Guajanuato, rajon në pjesën qendrore të Meksikës,…

Read More
Qindra mijëra amerikanë në mbarë ShBA-në protestojnë paqësisht kundër racizmit

Qindra mijëra amerikanë në mbarë ShBA-në protestojnë paqësisht kundër racizmit

Qindra mijëra njerëz në mbarë territorin e Shteteve të Bashkuara kanë protestuar në mënyrë paqësore kundër dhunës policore dhe racizmit sistematik. Protestat e së shtunës ishin kryesisht paqësore dhe dallonin shumë nga ato të fundjavës…

Read More
Çfarë është lëvizja “Boogaloo” dhe çfarë fshihet prapa protestave të saj në SHBA?

Çfarë është lëvizja “Boogaloo” dhe çfarë fshihet prapa protestave të saj në SHBA?

Një aksion i ri i aktivistëve të armatosur, të ekstremit të djathtë po merr vëmendjen në Shtetet e Bashkuara të Amerikës – jo vetëm për emrin e saj të çuditshëm, por për veprimet e dyshuara…

Read More
Amerika Latine po humb betejën kundër koronavirusit

Amerika Latine po humb betejën kundër koronavirusit

Rastet e lidhura me koronavirusin dhe vdekjet në të gjithë rajonin po rriten më shpejt se kudo në botë. Dhe në vendet më të goditura, ata nuk tregojnë shenja të ngadalësimit. Rajoni ka regjistruar afro…

Read More
Vatikani arreston një njeri për marrëveshjen e blerjes së një prone luksoze

Vatikani arreston një njeri për marrëveshjen e blerjes së një prone luksoze

Një biznesmen italian që ndihmoi Vatikanin për të blerë pronë luksoze në Londër në një marrëveshje të diskutueshme është arrestuar nga policia e Vatikanit. Gianluigi Torzi akuzohet për zhvatje, përvetësim, mashtrim të rënduar dhe pastrim…

Read More
Rihapet Muzeu Prado në Madrid

Rihapet Muzeu Prado në Madrid

Muzeu Prado në kryeqytetin e Spanjës, Madrid, është një nga atraksionet më të mira turistike në Evropë dhe po rihapet përsëri këtë fundjavë pasi u vendosën kufizimet e koronavirusit në mars. Muzeu më i madh…

Read More
Vazhdojnë protestat masive në Mbretëri të Bashkuar

Vazhdojnë protestat masive në Mbretëri të Bashkuar

Protestat e ‘Black Lives Matter’ po zhvillohen në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar këtë fundjavë, përkundër masave të bllokimit të koronavirusit. Këtu janë disa imazhe të tjera nga qytete në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar,…

Read More