1. Home
  2. Bota

Kategori: Bota

Prekëse: Djali tallet nga shokët, i lutet nënës ta vrasë

Prekëse: Djali tallet nga shokët, i lutet nënës ta vrasë

Zemërthyer, një nënë australiane postoi videon e djalit të saj 9-vjeçar të mbytur nga dënesat, që i thoshte “më vrit ose do të vras veten” për shkak të bullizmit të përditshëm që përjeton në shkollë.…

Read More
Kina thotë se ka rënie të ndjeshme të rasteve të reja me koronavirus

Kina thotë se ka rënie të ndjeshme të rasteve të reja me koronavirus

Përpjekjet e Kinës për të menaxhuar epideminë vrastare, e lidhur me koronavirusin e ri, po funksionojnë, tha kryediplomati kinez, Wang Yi, i cili ia atribuoi uljen e rasteve të reja të infektimit veprimtarisë energjike të…

Read More
Konfirmohen dy rastet e para të koronavirusit në Iran

Konfirmohen dy rastet e para të koronavirusit në Iran

Autoritetet iraniane i kanë konfirmuar dy rastet e para me koronavirusin COVID-19. Agjencia gjysmëzyrtare e lajmeve, ISNA, e citoi një zyrtar të Ministrisë së Shëndetësisë, të quajtur Kiyanoush Jahanpour, të ketë thënë se disa raste…

Read More
Erdogan paralajmëron luftë me Sirinë: Durimit tonë po i vjen fundi

Erdogan paralajmëron luftë me Sirinë: Durimit tonë po i vjen fundi

Presidenti i Turqisë, Erdogan ka paralajmëruar një operacion në shkallë të gjerë të ushtrisë së Turqisë në veri të Sirisë. Në një fjalim para anëtarëve të partisë AK, Erdogan tha se po mbaron ultimatumi ndaj…

Read More
Shkencëtarët zbulojnë se sa mund të zgjasë koronavirusi

Shkencëtarët zbulojnë se sa mund të zgjasë koronavirusi

Gjithandej në botë është përhapur alarmi se sa gjatë mund të mbijetoj koronavirusi në Kinë dhe gjithë vendet e prekura. Është e paditur akoma se sa do të zgjasë koronacirusi, mirëpo disa studiues kanë sjellë…

Read More
Disa orë pas lirimit, Turqia e riarreston aktivistin për të drejtat e njeriut

Disa orë pas lirimit, Turqia e riarreston aktivistin për të drejtat e njeriut

Osman Kavala, biznesmen dhe aktivist i njohur për të drejtat e njeriut, është riarrestuar nga autoritetet turke vetëm disa orë pas lirimit nga akuzat e mëhershme. Riarrestimi i tij u bë nën dyshimin për përpjekje…

Read More
Babai i mëson 3 vjeçares lojën e qeshjes për të mposhtur frikën nga bombat në Siri

Babai i mëson 3 vjeçares lojën e qeshjes për të mposhtur frikën nga bombat në Siri

Salwa, 3-vjeçare nga Siria po e përjeton luftën ndryshe nga fëmijët e tjerë. Sa herë bie një bombë ose raketë afër shtëpisë së saj ajo qeshë. E tërë kjo falë një loje të shpikur nga…

Read More
​Mbi 2 mijë të vdekur nga koronavirusi, viktima i dytë në Hong Kong

​Mbi 2 mijë të vdekur nga koronavirusi, viktima i dytë në Hong Kong

Dymijë e katër njerëz kanë gjetur vdekjen deri tani nga koronavirusi sidomos në Kinë. Megjithatë edhe Hong Kongu regjistroi së fundmi vikamën e dytë që nga përhapja e virusit të rrezikshëm që tani quhet Covid-19.…

Read More
Gjenden mbetje në rezervuarët e karburantit të aeroplanëve Boeing 737 Max

Gjenden mbetje në rezervuarët e karburantit të aeroplanëve Boeing 737 Max

Zyrtarët e prodhuesit amerikan të aeroplanëve, Boeing, kanë dhënë urdhër për inspektimin e tërë flotës së aeroplanëve të modelit 737 Max pasi u gjetën mbetje në rezervuarët e disave prej tyre. Kjo është një goditje…

Read More
Vazhdon përhapja e karkalecave në Afrikë, përfshihet edhe Sudani Jugor

Vazhdon përhapja e karkalecave në Afrikë, përfshihet edhe Sudani Jugor

Grumbujt e mëdhenj të karkalecave të dëmshëm po vazhdojnë të përhapen në pjesën lindore të Afrikës. Ata tashmë kanë arritur edhe në Sudanin Jugor, i cili ndodhet në krizë për shkak të urisë dhe trazirave…

Read More