1. Home
  2. Bota

Kategori: Bota

Në Senegal shtyhet hapja e shkollave pasi disa mësues dalin pozitiv me COVID-19

Në Senegal shtyhet hapja e shkollave pasi disa mësues dalin pozitiv me COVID-19

Senegali ka shtyrë hapjen e shkollave deri në një njoftim tjetër, pasi disa mësues kanë dal pozitiv me koronavirusin e ri. Lajmi është bërë i ditur nga Ministria e Arsimit në Senegal, njofton agjencia Reuters.…

Read More
India regjistron 8,171 raste të reja të koronavirusit

India regjistron 8,171 raste të reja të koronavirusit

India i ka regjistruar 8,171 raste të koronavirusit dhe 204 vdekje të për 24 orë, bëri të ditur Ministria e Shëndetësisë dhe Mirëqenies e këtij shteti. Në këtë mënyrë, numri i përgjithshëm i të prekurve…

Read More
Kryetarja e kryeqytetit amerikan: Veprimet e policisë ishin të turpshme

Kryetarja e kryeqytetit amerikan: Veprimet e policisë ishin të turpshme

Kryetarja e Uashingtonit, Muriel Bowser, ka thënë se veprimet e policisë federale në Shtëpinë e Bardhë të dielën kanë qenë të turpshme. “Unë e vendosa orën policore në orën 7 të mbrëmjes. 25 minuta para…

Read More
Trajneri i famshëm në NBA: E kemi president një budalla, një idiot të çmendur

Trajneri i famshëm në NBA: E kemi president një budalla, një idiot të çmendur

Trajneri i San Antonio Spurs, Gregg Popovich, e ka kritikuar shpeshherë presidentin e SHBA-së, Donald Trump, duke e quajtur atë “frikacak të pashpirt” dhe “person që e sjell anën e errët të njerëzve për qëllime…

Read More
Bota solidarizohet me protestuesit amerikanë, mbahen protesta në shumë qytete

Bota solidarizohet me protestuesit amerikanë, mbahen protesta në shumë qytete

Mijëra persona në pjesë të ndryshme të botës kanë protestuar kundër vdekjes së afrikano-amerikanit George Floyd për t’u solidarizuar me protestuesit amerikanë. Në Amsterdam të Holandës, rreth tre mijë persona u mblodhën të hënën në…

Read More
Lufta për pushtet dhe para prish aleatët në Siri

Lufta për pushtet dhe para prish aleatët në Siri

Hashashi ishte paketuar në pako qumështi, me një sasi të përgjithshme prej katër tonelatash që ishte vendosur me kujdes në 19 mijë njësi paketimesh individuale. Zyrtarët e doganës e kishin zbuluar ngarkesën me kontrabandë në…

Read More
Konfirmohen edhe 213 raste me Covid-19 në Gjermani

Konfirmohen edhe 213 raste me Covid-19 në Gjermani

Instituti gjerman për sëmundje ngjitëse “Robert Koch” ka njoftuar se gjatë 24 orëve të kaluara në Gjermani janë shënuar 213 raste të reja të personave të infektuar me koronavirus. Në këtë mënyrë, numri i përgjithshëm…

Read More
Kina i raporton pesë raste të reja me koronavirus

Kina i raporton pesë raste të reja me koronavirus

Kina i ka raportuar pesë raste të reja të koronavirusit gjatë 24 orëve të kaluara. Kështu konfirmoi Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë. Të gjitha rastet ishin persona të ardhur nga vendet e huaja dhe dy u…

Read More
Më shumë se 104,000 njerëz kanë vdekur nga koronavirusi në SHBA

Më shumë se 104,000 njerëz kanë vdekur nga koronavirusi në SHBA

Të paktën 1,797,457 raste me koronavirus dhe të paktën 104.584 njerëz kanë vdekur deri më tani në SHBA, sipas njoftimeve të Universitetit Johns Hopkins. Johns Hopkins raportoi 7.228 raste të reja dhe 203 vdekje të…

Read More
Protestat në SHBA – lind frika për valën e dytë të coronavirusit

Protestat në SHBA – lind frika për valën e dytë të coronavirusit

Mijëra amerikanë dolën nga shtëpitë e tyre për të protestuar në të gjithë vendin, si pasojë e vdekjes së George Floyd, ndërsa kjo situatë mund të shkaktojë valën e dytë të coronavirusit. Sipas mediave të…

Read More