1. Home
  2. Bota

Kategori: Bota

Spanja shënon numrin më të vogël të viktimave në 17 ditë

Spanja shënon numrin më të vogël të viktimave në 17 ditë

Numri i personave të vdekur nga koronavirusi në Spanjë ka shënuar sërish rënie, teksa brenda 24 orëve janë regjistruar 605 raste me fatalitet, ka thënë Ministria e Shëndëtësisë në këtë shtet. Numri total i të…

Read More
Foshnjat në Tajlandë pajisjen me “mini-mburoja” të fytyrës

Foshnjat në Tajlandë pajisjen me “mini-mburoja” të fytyrës

Situata e pandemisë së coronavirusit është vërtet shqetësuese, veçanërisht për nënat e reja. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, një spital në Tajlandë po merr masa shtesë mbrojtëse, duke u dhënë fëmijëve të posalindur “mini-mburoja”…

Read More
A do të riparohen dëmet e shkaktuara nga tërmeti në Kroaci

A do të riparohen dëmet e shkaktuara nga tërmeti në Kroaci

Në vazhdën e tërmetit të fuqishëm në muajin mars, kroatët janë ende të frikësuar se si dhe kur do të riparohen dëmet e shkaktuara. Në vitin 2014, Jospi Atalic profesor në fakuletin e inxhinierisë së…

Read More
Pamje tronditëse: Në Nju Jork, ‘varr masiv’ për viktimat nga coronavirusi

Pamje tronditëse: Në Nju Jork, ‘varr masiv’ për viktimat nga coronavirusi

Punëtorët e veshur me kostume speciale janë vërejtur të varrosnin arkivolet në një ‘varr masiv’ në ishullin Hart të Nju Jorkut – pasi numri i varrimeve është katërfishuar në mes të pandemisë së coronavirusit dhe…

Read More
Spanja shënon një “rënie të lehtë”, 605 viktima brenda 24 orëve nga COVID-19 |

Spanja shënon një “rënie të lehtë”, 605 viktima brenda 24 orëve nga COVID-19 |

Gjatë 24 orëve të fundit në Spanjë kanë humbur jetë nga coronavirusi 605 njerëz. Një ditë më parë u raportuan 685 viktima në 24 orë, pra 83 vdekje më pak. Tashmë numri total i viktimave…

Read More
Eksperti Anthony Fauci paralajmëron se coronavirusi mund t’i rezistojë edhe motit të ngrohtë

Eksperti Anthony Fauci paralajmëron se coronavirusi mund t’i rezistojë edhe motit të ngrohtë

Eksperti më i mirë i coronavirusit në SHBA, ka paralajmëruar se shpërthimi i Covid-19 mund të mos ngadalësohet nga moti i ngrohtë, dhe se virusi vdekjeprurës mund të operojë gjatë gjithë verës. Sipas mediave të…

Read More
Studiuesit kanë zbuluar se ka tri variante të coronavirusit të ri, të përhapur në të gjithë botën

Studiuesit kanë zbuluar se ka tri variante të coronavirusit të ri, të përhapur në të gjithë botën

Studiuesit që hartografuan disa nga përhapjet origjinale të coronavirusit te njerëzit kanë zbuluar se ka disa variante të virusit në të gjithë botën. Ata ndoqën rrugët e hershme evolucionare të Covid-19 ndërsa infeksioni u përhap…

Read More
Kina drejt ndalimit të konsumimit të mishit të qenve – zbulon projekt-listën e kafshëve që mund të kultivohen për mish

Kina drejt ndalimit të konsumimit të mishit të qenve – zbulon projekt-listën e kafshëve që mund të kultivohen për mish

Qeveria kineze ka nxjerrë një listë të re të bagëtive që mund të kultivohen për mish në vazhdën e epidemisë së coronavirusit, e cila dyshohet të ketë origjinën nga kafshët e egra në një treg…

Read More
Lojërat politike të super fuçive botërore

Lojërat politike të super fuçive botërore

Gjersa Kina,Rusia dhe SHBA po përdorin lojëra politike gjatë kohës së pandemisë Covid-19, BE po rrezikon të kërkojë ndihmë thelbësore për rajonin që ta largojë koronavirusin. Të dobësuara nga lojërat e pushtetit, nacionalizimit,popullizmit dhe korrupsionit…

Read More
Rusia raporton brenda një dite 1,700 raste nga coronavirusi

Rusia raporton brenda një dite 1,700 raste nga coronavirusi

Rusia ka raportuar 1,786 raste nga coronavirusi të premten, rritja më e madhe ditore deri më tani, ndërsa numri i përgjithshëm i të prekurve ka shkuar në 11,917. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, numri…

Read More