Wednesday, August 22Informohu

Bota

Raportohet për të shtëna jashtë ambasadës amerikane në Ankara

Raportohet për të shtëna jashtë ambasadës amerikane në Ankara

Bota, Lajme
Disa raportime në Ankara kanë njoftuar se janë dëgjur disa të shtëna drejt kabinave të sigurisë jashtë ambasadës amerikane në orët e hershme të 20 gushtit, mirëpo zyrtarët amerikanë kanë thënë se askush nuk është plagosur. Agjencitë turke të lajmeve kanë thënë se një person me armë zjarri ka shtënë katër apo pesë herë nga një veturë e bardhë që ka qenë duke lëvizur. Policia në Ankara ka thënë më 20 gusht se është duke kërkuar për veturën e përfshirë në incident. Ambasada amerikane është e mbyllur këtë javë pasi Turqia shënon festën e Kurban Bajramit.
Lajthit Sheshel/ Nuk do marrim vetëm Kosovën, por edhe gjysmën e Shqipërisë

Lajthit Sheshel/ Nuk do marrim vetëm Kosovën, por edhe gjysmën e Shqipërisë

Bota, Rajon, Vend
Lideri i Partisë Radikale Serbe, Vojisllav Sheshel, i cili është dënuar me 10 vjet burg nga Tribunali i Hagës për krime lufte, vazhdon me deklarata që bëjnë thirrje për luftë në Kosovë. Madje ai shkon edhe më larg duke synuar që Serbia të marrë edhe një pjesë të Shqipërisë. Sheshel, përmes një postimi në Tëitter, ka shkruar se Serbia duhet të përgatitet që me luftë sërish ta marr Kosovën, pasi nga atje të tërhiqen forcat e NATO-s. “Në mënyrë që ta çlirojmë Kosovën dhe Metohinë, ne duhet që me forca të fuqishme ushtarake dhe policore të ndjekim të gjithë shqiptarët që nuk e njohin shtetin serb. Këtë nuk mund ta bëjmë ndersa NATO është atje. Ndërkohë, derisa presim që NATO të largohet dhe të vërsulemi atje, duhet që nën kontroll të fortë serb të mbajmë bile një pjesë të Kosovës”, ka sh
Rreth 840 ura në Francë rrezikojnë shembjen

Rreth 840 ura në Francë rrezikojnë shembjen

Bota, Lajme
Një auditim ndaj qeverisë franceze ka dalë me përfundimin se 840 ura franceze kanë dëmtime shumë serioze dhe kërcënojnë shembjen. Presidenti francez Emmanuel Macron ka premtuar një infrastrukturë të re, por presioni është rritur pas kollapsit të një ure në Gjenova të Italisë që la të vdekur 43 persona. Auditimi i publikuar të dielën nga gazeta ditore Journal du Dimanche, deklaroi se nga 12,000 ura në Francë, cdo e treta ka nevojë për riparim dhe 7 për qind apo 840 ura janë në rrezik të shembjes Ministrja e Tranportit, Elisabeth Borne deklaroi se mirëmbëjtja e urave është prioritet i yni.
Pas përhapjes në Kosovë, virusi i Nilit rrezikon edhe Shqipërinë

Pas përhapjes në Kosovë, virusi i Nilit rrezikon edhe Shqipërinë

Bota, Lajme, Rajon, Vend
Prania e Virusit të Nilit në Kosovë, po rrezikon përhapjen e këtij virusi edhe në Shqipëri. Kukësi, si zonë kufitare është porta kryesore hyrëse në Shqipëri dhe risku i përhapjes së virusit është i madh. Ndonëse në Kukës nuk ka raste të virusit të Nilit, mjeku infeksionit në spitalin rajonal, Mark Nufi, thotë së rreziku ekziston. Por në rast shfaqjeje të kësaj sëmundje, nuk mund të ketë trajtim në Kukës. “Rreziku është prezent dhe mundësia për t’a marrë virusin është e lartë nga momenti në moment. Meqënëse në Kosovë ka raste, sëmundja mund të hapet shumë shpejt tek moshat e vjetra, kanë dhe mortalitet më të lartë. Qoftë tek fëmijët e vegjël qoftë tek të moshuarit”, thoteper Report Mark Nufi, Mjek infeksionit në spitalin rajonal të Kukësit. Virusi transmetohet përmes mushkonjav
Le Monde: Dhëndri i Trump qëndron pas idesë për ndarjen e Kosovës

Le Monde: Dhëndri i Trump qëndron pas idesë për ndarjen e Kosovës

Bota, Lajme, Rajon, Vend
Në një shkrim që gazeta Le Monde, e datës 15 gusht i ka kushtuar debatit të fundit për ndryshimin e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë, zbulohen detaje të frikshme të asaj që mund të ketë vënën në lëvizje këtë ide të rrezikshme. Sipas gazetës, ministri i jashtëm serb, Ivica Daçiç që ka qenë një partizan më i hershëm i kësaj zgjidhjeje, ka marë një shkelje syri nga SHBA. “Pas një takimi me dhëndrrin e Trump, Jared Kushner , në fund të korrikut, Daçiç pohoi se “të gjitha kartat ishin mbi tavolinë” shkruan e përditshmja franceze e referencës, e cila e komenton kështu këtë fakt: “Për një kohë të gjatë kundër çdo lloj ndryshimi të kufirit, Uashingtoni, që e mbështet Kosovën që nga lufta e 1999, duket se e ka zbutur qëndrimin pas ardhjes së Donald Trumpit në Pushtet. Kjo ka mbërritur deri në at
Tragjedia në Itali, mes viktimave një fëmijë, dëshmitarët: Këtu është ferri!

Tragjedia në Itali, mes viktimave një fëmijë, dëshmitarët: Këtu është ferri!

Bota, Lajme
11 vdekje të konfirmuara deri tani nga shembja tragjike e urës në Xhenova të Italisë. Mediat raportojnë se mes të vdekurve është edhe një fëmijë. Makinat dhe njerëzit e përfshirë në katastrofë kanë rënë nga së paku 100 metër dhe autoritetet kanë ngritur dyshimet për kolaps të strukturës së urës. “Këtu është ferri” shprehen të terrorizuar dëshmitarët e ngjarjes por edhe punonjësit e ndihmës së shpejtë të cilët po përpiqen të nxjerrin të mbijetuarit nga rrënojat. Autoritetet frikësohen se numri i viktimave të jetë edhe më i lartë.
Turqia përgatit ‘plan veprimi’ për të ulur shqetësimet në tregje

Turqia përgatit ‘plan veprimi’ për të ulur shqetësimet në tregje

Bota
Ministri turk i Financave, Berat Albayrak, ka thënë se Qeveria ka përgatitur “planin e veprimit” për të ulur shqetësimet në tregje, teksa valuta kombëtare vazhdon të zhvlerësohet edhe si pasojë e sanksioneve amerikane. “Nga 13 gushti, institucionet tona do të marrin hapat e nevojshëm dhe do të bëjnë publike njoftimet e duhura për tregjet”, është cituar të ketë thënë Albayrak sipas gazetës turke, The Hurriyet. “Planet tona të veprimet janë të gatshme”, ka shtuar ai, pa dhënë më shumë detaje. Një ditë më parë, presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan, ka përsëritur thirrjet ndaj turqve që të shesin dollarin dhe euron në mbështetje të lirës, vlera e së cilës ka rënë dukshëm, duke shtuar shqetësimet për ekonomi dhe përkeqësim të marrëdhënieve me Shtetet e Bashkuara. Lira ka prekur rëni
Vrasja me snajper prej më shumë 2 mijë metrash parandaloi 20 vrasje në Afganistan

Vrasja me snajper prej më shumë 2 mijë metrash parandaloi 20 vrasje në Afganistan

Bota
Një snajperist britanik qëlloi një komandant të “Shtetit Islamik” nga afërsisht 2414 metra (1.5 milje) larg, në goditjen më të suksesshme të SAS, sipas raporteve. Rreshteri thuhet se e ka qëlluar ekstremistin në Afganistan në gjoks me një mitraloz të kalibrit 50. Mendohet të jetë hera e parë që arma automatike është përdorur për një snajperist të goditur nga SAS, dhe vrasja vlerësohet të ketë ruajtur më shumë se 20 jetë. Objektivi, i cili ishte në listën e vrasjeve britanike dhe amerikane, kishte krahun dhe shpatullën e tij të shqyer për shkak të forcës së plumbit dhe vdiq menjëherë. Rreshteri, i cili është veteran i konflikteve të Irakut dhe Sirisë, patrullonte fshehurazi një rajon të Afganistanit verior nën sundimin e ISIS-it, shkruan “Mirror”. Një oficer i lartë i vendosu
BE i bën thirrje Arabisë Saudite të ofrojë informacione për aktivistet e arrestuara

BE i bën thirrje Arabisë Saudite të ofrojë informacione për aktivistet e arrestuara

Bota
Bashkimi Evropian i ka bërë thirrje Arabisë Saudite që të ofrojë informacione mbi arrestimet e grave aktiviste për të drejtat e njeriut. “BE është angazhuar në mënyrë konstruktive me autoritetet saudite duke kërkuar sqarim mbi rrethanat që lidhen me arrestimet e grave aktiviste në Arabinë Saudite”, tha një zëdhënëse e shefes për Politikë të Jashtme të BE-së, Federica Mogherini. “Ne kemi theksuar rëndësinë e rolit të mbrojtësve për të drejtat e njeriut dhe grupeve të shoqërisë civile, në procesin e reformave, ku Mbretëria po synon që të kalojë dhe gjithashtu edhe rëndësinë e respektimit të rregullave të arrestimit të këtyre personave”, shtoi ajo. Komisioni Evropian gjithashtu ka thënë se ka kontaktuar Arabinë Saudite për këtë çështje. Këto komente vijnë pasi Kanada ka përkeqësua
Zjarri në Athinë, shkon në 94 numri i viktimave

Zjarri në Athinë, shkon në 94 numri i viktimave

Bota
Zyrtarët grekë njoftuan se një grua 57-vjeçare ka ndërruar jetë teksa ishte nën kujdes intensiv në spital. Vdekja e saj e ka çuar në 94 numrin e personave që humbën jetën në zjarrin që përfshiu periferinë e Athinës. Nga Ministria e Shëndetësisë njoftuan se gruaja, e cila ndërroi jetë të shtunën në mëngjes, është personi i 11-të që vdiq në spital si pasojë e zjarrit të 23 korrikut, shkruan Top Channel. Ata shtuan se edhe 31 persona janë në trajtim spitalor. Tetë pacientë janë ende në gjendje të rëndë, e në mesin e tyre pesë persona në aparate për jetë.