Tuesday, August 21Informohu

Lajme

Sa i ‘frikshëm’ duket formacioni më i shtrenjtë i Premierligës

Sa i ‘frikshëm’ duket formacioni më i shtrenjtë i Premierligës

Lajme
Sezoni i ri 2018/19 e ka gjetur futbollin anglez me shumë emra të rinj të lojtarëve. Ekipet e Premierligës ishin mjaft aktive në afatin kalimtar verorë. Por a është ndonjëri nga transferet në formacionin më të shtrenjtë të Premierligës në këtë sezon mund ta shihni në formacionin e përpiluar nga “Sportkskeeda”. Formacioni përfshinë lojtarin më të shtrenjtë për secilën pozitë. Portier: David de Gea – Çmimi aktual 70.3 milionë euro. Mbrojtës i djathtë: Kyle Walker – Çmimi aktual 50.2 milionë euro. Mbrojtës i majtë: Marcos Alonso Çmimi aktual 40.2 milionë euro. Qendër mbrojtës: John Stones – Çmimi aktual 55.2 milionë euro. Qendër mbrojtës: Virgil Van-Dijk – Çmimi aktual 50.2 milionë euro. Mesfushor defanziv: N’golo Kante – Çmimi aktual 80.3 milionë euro. Mesfushor qendror
Reagon edhe Kadri Veseli: Kosovës nuk i duhen veteranë dhe prokurorë mashtrues

Reagon edhe Kadri Veseli: Kosovës nuk i duhen veteranë dhe prokurorë mashtrues

Lajme, Vend
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli në një shkrim të tij, të postuar në faqen e tij zyrtare në Facebook ka folur rreth procesit të hetimit të listave për veteranët e UCK-së, si dhe për dorëheqjen e Elez Blakajt nga pozita e prokurorit special. “Elez Blakaj, një prokuror që shteti i Kosovës ia kishte dhënë besimin, nuk pati guximin që këtë gjë ta çojë deri në fund, për çka e ka pasur mbështetjen time të plotë – si njeri, si luftëtar dhe si lider institucional e politik. Ai kishte menduar të bëhej prokuror hero pa e luftuar krimin, ashtu sikurse këta mashtrues që duan të bëhen veteranë pa pjesëmarrje në luftën çlirimtare”, ka thënë ndër të tjera ai. Postimi i plotë i Veselit Që ka fryrje të listave të veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, nuk ka asnjë dilemë. Një shq
Thaçi uron myslimanët për Kurban Bajram

Thaçi uron myslimanët për Kurban Bajram

Lajme
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi i ka uruar besimtarët myslimanë për festën e Kurban Bajramit. “Të gjithë besimtarëve të besimit islam ua uroj festën e Kurban Bajramit. Uroj që mirësia, urtësia, harmonia, paqja dhe uniteti përherë të mbretërojnë në familjet tona dhe më gjerë, si vlera universale të njerëzimit”, ka shkruar presidenti Thaçi në Facebook. if (!window.ANConfig) window.ANConfig = { defaults: [], configs: [] }; var gjid = Math.floor(Math.random() * 99999999) window.ANConfig.defaults.push({ gjan_gjid: gjid, gjan_t: 3, gjan_callBack: function () { //kodi juaj këtu },
​Kurti thërret për ndërhyrje kundër “Zajednicës” së Thaçit dhe Vuçiqit

​Kurti thërret për ndërhyrje kundër “Zajednicës” së Thaçit dhe Vuçiqit

Lajme, Rajon, Vend
Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka thënë se bosnjëzimi i Bosnjës nuk është bërë duke u synuar direkt, mirëpo, sipas tij, është bërë duke kërkuar shkëmbim territorial në mes të Serbisë dhe Kroacisë. Kurti ka vlerësuar tutje se duhet nxjerrë mësim nga paqja e Bosnjes, dhe të ndërhyjnë kundër “Zajednicës së Thaçit me Vuçiqin”. “Bosnjëzimi nuk u bë duke u synuar direkt, por teksa kërkohej ndarja e Bosnjes apo shkëmbimi territorial midis Serbisë e Kroacisë. NATO-ja pat nxjerrur mësim nga lufta e Bosnjes dhe ndërhyri te Kosova kundër Jugosllavisë së Milosheviqit. Ne duhet të nxjerrim mësim nga paqja e Bosnjes dhe të ndërhyjmë kundër ‘Zajednicës’ së Thaçit me Vuçiqin”, ka shkruar Kurti në Facebook.
​Policia konfirmon se babë e bir në Gjilan i morën jetën kushëririt për motive të ulëta

​Policia konfirmon se babë e bir në Gjilan i morën jetën kushëririt për motive të ulëta

Lajme, Vend
Policia në Gjilan ka dalë me detaje rreth vrasjes që ka ndodhur dje pasdite në fshatin Verbic e Zhegovcit në këtë komunë. PK ka konfirmuar se 24-vjeçari A.N. dyshohet se është qëlluar me armë zjarri nga 47 vjeçari B.N. dhe nga i mituri 16-vjeçar A.N.. Gazeta Express më herët ka raportuar se viktima dhe të dyshuarit janë familjarë mes vete. Po ashtu, Express mëson se dy të dyshuarit janë babë e bir. Po ashtu, policia ka konfirmuar se motive që dyshohet se kanë quar në këtë vrajës janë të ulëta. Ky është njoftimi i PK’së: Policia e Kosovës në Gjilan përmes telefonit ka pranuar një informatë për një rast “Vrasje”. Pas pranimit të informatës njësitet e stacionit policor të Gjilanit dhe Hetimeve rajonale i kanë ndërmarr të gjitha veprimet primare për zbardhjen e këtij rasti, si
Raportohet për të shtëna jashtë ambasadës amerikane në Ankara

Raportohet për të shtëna jashtë ambasadës amerikane në Ankara

Bota, Lajme
Disa raportime në Ankara kanë njoftuar se janë dëgjur disa të shtëna drejt kabinave të sigurisë jashtë ambasadës amerikane në orët e hershme të 20 gushtit, mirëpo zyrtarët amerikanë kanë thënë se askush nuk është plagosur. Agjencitë turke të lajmeve kanë thënë se një person me armë zjarri ka shtënë katër apo pesë herë nga një veturë e bardhë që ka qenë duke lëvizur. Policia në Ankara ka thënë më 20 gusht se është duke kërkuar për veturën e përfshirë në incident. Ambasada amerikane është e mbyllur këtë javë pasi Turqia shënon festën e Kurban Bajramit.
Haradinaj e mirëpret nisjen e punës për hartimin e Strategjisë së Sigurisë

Haradinaj e mirëpret nisjen e punës për hartimin e Strategjisë së Sigurisë

Lajme, Rajon, Vend
Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka marrë pjesë në takimin e grupit punues për draftimin e Strategjisë së Sigurisë së Kosovës. Në fillim të këtij takimi, Haradinaj mirëpriti nisjen e punës për hartimin e Strategjisë së Sigurisë, raporton Ekonomia Online. Ai e vlerësoi këtë strategji si reflektim të së tashmes për objektivat që i ka Kosova në të ardhmen. “Kosova në ndërtimin e vet si shtet ka kaluar disa etapa. Në çdo etapë e ka reflektuar veten edhe në planin e sigurisë me plane vepruese. Përshëndes nisjen e punës për strategjinë si reflektim i së tashmes për objektivat që i kemi”, ka thënë Haradinaj. Mediet janë lejuar të marrin vetëm pamje nga fillimi i këtij takimi.
Në Gjilan 24-vjeçari u vra nga familjarët

Në Gjilan 24-vjeçari u vra nga familjarët

Lajme, Vend
Një vrasje ka ndodhur gjatë pasdites së djeshme në Gjilan, saktësisht në fshatin Vërbicë e Zhegocit. Si pasojë jetën ka humbur një 24-vjeçar ndërsa vrasja dyshohet të jetë bërë për motive të ulëta. “Policia e Kosovës në Gjilan përmes telefonit ka pranuar një informatë për një rast “Vrasje”. Pas pranimit të informatës njësitet e stacionit policor të Gjilanit dhe Hetimeve rajonale i kanë ndërmarr të gjitha veprimet primare për zbardhjen e këtij rasti, si dhe menjëherë është njoftuar dhe prokurori i shtetit. Në vendin e ngjarjes krim teknika ka bërë procedimin e vendit të ngjarjes, si dhe janë ndërmarr masa rreth mbledhjes së informacioneve lidhur me incidentin. Në vendin e ngjarjes ka dalë mjeku kujdestar dhe fatkeqësisht vetëm ka mundur ta konstatoj se viktima A.N.(1994), ka qenë p
Diell dhe reshje shiu sot në Kosovë

Diell dhe reshje shiu sot në Kosovë

Lajme
Gjatë javës mot më stabil, kryesisht me diell, pasdite mundësi për reshje lokale shiu. Sipas parashikimeve, ditëve të fundit të muajit gusht, fusha ciklonike dhe masa të ftohta ajrore nga Atlantiku verior, mund të depërtojnë edhe mbi rajonin tonë duke sjell reshje shiu dhe rënie të temperaturave. 20.08 - Paradite mot kryesisht me diell. Gjatë ditës vranësirat do të shtohen dhe priten zhvillime të shtrëngatave të shpërndara me shi. 21.08-22.08 - Mot më i nxehtë, kryesisht me diell. Pasdite rreth viseve malore mundësi për reshje lokale shiu me bubullimë. 23.08-24.08 - Mot kryesisht me diell. Të premten pasdite, rreth viseve malore mundësi për reshje lokale shiu me bubullima. Temperaturat e ajrit, do të luhaten rreth vlerave mesatare. Minimalet nga 14C deri në 16C, e maksimalet
Qytetarët do të lirohen nga pagesa në Stacionin e Autobusëve në Prishtinë

Qytetarët do të lirohen nga pagesa në Stacionin e Autobusëve në Prishtinë

Lajme
Në fund të këtij muaji pritet të largohet pagesa prej 10 centëve për secilën hyrje në Stacionin e Autobusëve në Prishtinë. Këtë e ka konfirmuar për T7, ushtruesi detyrës së krye shefit ekzekutiv në Stacionin e Autobusëve Emin Sylejmani. Prej 17 shtatorit, të vitit të kaluar secili udhëtar që udhëton prej Prishtinës drejt qyteteve tjera në Kosovë obligohet të paguajë 10 centë taksë për Stacionin e Autobusëve. Ky vendim i udhëheqjes së Stacionit ishte marrë pasi kishin dështuar të vendosin shitjen e biletave në mënyrë digjitale. Tani kur kanë kaluar gati një vit, kjo tarifë pritet të hiqet. Këtë e ka konfirmuar për T7, ushtruesi detyrës së krye shefit ekzekutiv në Stacionin e Autobusëve Emin Sylejmani. Vendimi i menaxhmentit për pagesën në sportele solli pakënaqësi tek shoferë