1. Home
  2. Letërsi

Kategori: Kulture

SHPRESOJ QË NUK ISHTE PYETJE

SHPRESOJ QË NUK ISHTE PYETJE

Ti je art në vete, gati i përsosur, çdo vijë e fytyrës, pastaj detajet në kraharor, ti je piktura që nga njeriu nuk pikturohet kurrë, ti je një dhimbje me aurë. Ti je përbri meje,…

Read More
Nëse do të dish të më rrish pranë

Nëse do të dish të më rrish pranë

Poezi nga Pablo Neruda Nëse do të dish të më rrish pranë, dhe të mund të jemi të ndryshëm, nëse Dielli do të na ndriçojë të dy, pa u mbivendosur hijet tona, nëse do arrijmë…

Read More
Fazli Muharremi, aktori, skenaristi dhe regjisori, që gjithë jetën i kushtoi artit dhe kulturës

Fazli Muharremi, aktori, skenaristi dhe regjisori, që gjithë jetën i kushtoi artit dhe kulturës

Intervistoi: Esat Vatovci Ka mbi tridhjetë vite që merret me teatër, aktrim, pastaj regji teatrale e po ashtu edhe me regji filmike. Ka realizuar një numër të madh rolesh në teatër, por edhe në film.…

Read More
Kam mall

Kam mall

Poezi nga: Rudina Batku Kjo erë e lehtë që po frynflokun seç po ma ledhaton,më duket sikur dora jotetani po më shtrëngon. Valët përplasen njëra pas tjetrësditët vijnë dhe shkojnë, pa ty,koha që iku, kujtimet…

Read More
VARGJE ME MOTIVE KRENARIE

VARGJE ME MOTIVE KRENARIE

Shkruan: Safet HASANI (BEDRI TAHIRI, “ÇASTE SHPIRTI”, Lena, Prishtinë, 2019) Profesor Bedri Tahiri, është shkrimtar, historian, publicist e poet, që, kësaj here, na vjen me librin e titulluar  “ÇASTE SHPIRTI ”, ku ka përmbledhur një…

Read More
Të gënjesh të tjerët fillimisht ke gënjyer vetvetën

Të gënjesh të tjerët fillimisht ke gënjyer vetvetën

Kjo është për shkak se gënjeshtra vë në pikëpyetje një mijë të vërteta dhe ne madje vëmë në dyshim veten tonë, për përvojat që i kemi ndjerë tërësisht të sinqerta. Gënjeshtra ka këmbë shumë të…

Read More
Autori Bedri Tahiri dhuron 160 ekzemplarë librash për bibliotekat e shkollave të Komunës së Drenasit

Autori Bedri Tahiri dhuron 160 ekzemplarë librash për bibliotekat e shkollave të Komunës së Drenasit

Autori dhe veprimtari, Bedri Tahiri sot ka dhuruar 160 ekzemplarë të librave për nevojat e bibliotekave të shkollave të Komunës së Drenasit. Dorëzimi i ekzemplarëve është bërë në objektin e Komunës së Drenasit, ku autori…

Read More
“Millosheviqi” bën që Handke të mos lejojë gazetarë gjatë fjalimit të tij të Nobelit

“Millosheviqi” bën që Handke të mos lejojë gazetarë gjatë fjalimit të tij të Nobelit

Shkrimtari austriak, Peter Handke, të shtunën i kushtoi fjalimin e tij të Nobelit pyetjeve letrare, duke shmangur kështu polemikat rreth qëndrimeve të tija pro-serbe që detyruan Kosovën të bojkotojë ceremoninë e ndarjes së çmimeve javën…

Read More
Teatri i Qytetit të Vushtrrisë shfaqë  komedinë “Nuk do të paguajmë”

Teatri i Qytetit të Vushtrrisë shfaqë komedinë “Nuk do të paguajmë”

Të premten në Qendrën e Kulturës “Rexhep Mitrovica” në Mitrovicë do të jepet premiera e komedisë “Nuk do të paguajmë”, e autorit Dario Foo, shfaqeje kjo e realizuar nga Teatri i Qytetit të Vushtrrisë. Regjinë…

Read More
Fuqia e Artit dhe Sportit

Fuqia e Artit dhe Sportit

Fuqia e arteve përfshin çdo aktivitet ose produkt të krijuar nga njeriu që shprehin ide, emocione ose në përgjithësi, një vizion të botës. Arti përdor metoda të ndryshme dhe kanë zakon ta kufizojnë atë në…

Read More

Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/srv/users/serverpilot/tmp/vizioni) in Unknown on line 0