1. Home
  2. Kulture

Kategori: Kulture

Shkencat Politike Socilale Psikologjike

Shkencat Politike Socilale Psikologjike

Sipas një përkufizimi të përgjithshëm shkenca politike i referohet asaj disipline shkencore e cila merret me proceset, sjelljet dhe veprimet politike apo me fjalë tjera, siç edhe mund të supozohet nga emërtimi, kjo lëmi përbën…

Read More
Martin Garrix, artisti që po punon për himnin e ‘Euro 2020’

Martin Garrix, artisti që po punon për himnin e ‘Euro 2020’

Martin Garrix është artisti i cili do punoj himnin e kampionatit Evropian në futboll. Që nga viti 1992 çdo kampionat evropian ka pasur himnin e vet, edhe këtë edicion ‘Euro 2020’ do ketë një himn…

Read More
Se s’ka tokë që na përbinë!

Se s’ka tokë që na përbinë!

Çahu tokë, deri sa t’na nxjerrësh jashtë britmën e fundit të shpirtit. Çahu, deri n’frymën e fundit por prap kemi me u ngrit n’kamë me një dorë Kosove që fort, o Zot sa fort na…

Read More
Mbahet eventi për vetëdijësimin rreth sëmundjes së Epilepsisë

Mbahet eventi për vetëdijësimin rreth sëmundjes së Epilepsisë

Organizuar nga Biblichor, të shtunën në Prishtinë është mbajtur eventi “Çdo ditë e jetës është sfidë për të gjithë”, i cili është pjesë e kampanjës së vetëdijësimit rreth sëmundjes së Epilepsisë, kampanjë kjo që ndërlidhet…

Read More
Promovimi i librit poetik ‘Nëse një ditë unë të mungoj’, në Fakultetin e arteve në Pejë

Promovimi i librit poetik ‘Nëse një ditë unë të mungoj’, në Fakultetin e arteve në Pejë

Promovimi i librit ‘Nëse një ditë unë të mungoj’, vëllim ky që përmban rreth 70-të poezi, me autore Kaltrina Pacolli, mbahet në sallen e koncerteve në fakultetin e arteve në Pejë, me datën 27 nëntor,…

Read More
‘Pyllit brenda vetes’ Poezi e shkruar nga Kaltrina Pacolli, një nga dhjetë poeteshat finaliste të konkursit ‘Poezi për Paqe’

‘Pyllit brenda vetes’ Poezi e shkruar nga Kaltrina Pacolli, një nga dhjetë poeteshat finaliste të konkursit ‘Poezi për Paqe’

Poezi e shkruar nga Kaltrina Pacolli, një nga dhjetë poeteshat finaliste të konkursit ‘Poezi për Paqe’ organizuar nga KultPlus dhe UNWomen. Kam me ec nëpër pyllin që me kanë paralajmërumos me ecse aty eksistokan bishat!Unë…

Read More
Filmi “KLITHMA“ me producent Besar Zahiti fiton çmimin kryesor në “West Nordic International”

Filmi “KLITHMA“ me producent Besar Zahiti fiton çmimin kryesor në “West Nordic International”

Në edicionin e VII në festivalin e filmit “West Nordic International” në Norvegji , filmi KLITHMA me producent Besar Zahiti fitoi çmimin kryesor “BEST SHORT FILM”. Sipas producentit të filmit Besar Zahiti filmi “Klithma” është…

Read More
Një libër i rrallë që lajtmotiv ka jetën

Një libër i rrallë që lajtmotiv ka jetën

Shkruan: Bedri TAHIRI (Esat Vatovci, Pelerinë mëkatesh, Lena, Prishtinë, 2019) Se poezia lirike nuk është thjesht një shfrim ndjenjash momentale, por edhe një perceptim e një shënjues ngjarjesh të caktuara kohore, është vërtetuar që nga…

Read More
Është botuar libri poetik “Pelerinë mëkatesh”, i autorit Esat Vatovci

Është botuar libri poetik “Pelerinë mëkatesh”, i autorit Esat Vatovci

Këto ditë doli nga shtypi libri poetik “Pelerinë mëkatesh”, i autorit Esat vatovci, botuar nga shtëpia botuese Lena Graphic Design. Libri Pelerinë mëkatesh, vjen si një margaritar i shkëlqyer për lexuesin kureshtar dhe poezitë e…

Read More
Rënia e Murit të Berlinit dhe lindja e Evropës së re

Rënia e Murit të Berlinit dhe lindja e Evropës së re

Rënia e Murit të Berlinit lindi nga një ekuivok. Por ishte në ajër dhe provokoi një efekt domino, që mes revolucioneve të kadifenjtë dhe gueriljes urbane, solli rënien e komunizmit në vendet e Lindjes Ajo…

Read More