1. Home
  2. Kulture

Kategori: Kulture

A janë turmat më të mençura se individi?

A janë turmat më të mençura se individi?

Provat më të fundit se çfarë mund t’i bëjë më të mençur grupet e njerëzve – por që mund t’i çojnë edhe në rrugë krejt të gabuara… Shkruan: Phill Ball A është “Lord of the…

Read More
Mes detit dhe legjendës, kalaja shqiptare vizitohet nga 4 mijë turistë

Mes detit dhe legjendës, kalaja shqiptare vizitohet nga 4 mijë turistë

Nga janari i këtij viti deri në muajin qershor, kalaja e Porto Palermos është vizituar nga rreth katër mijë turistë. Një ndër monumentet më interesante sa i përket historisë së saj dhe pozicionit ku ndodhet…

Read More
Bylisi, ballkoni panoramik prej nga shihet gjysma e Shqipërisë

Bylisi, ballkoni panoramik prej nga shihet gjysma e Shqipërisë

Bylisi është një nga qendrat më të rëndësishme arkeologjike të Shqipërisë, renditur për vlerat monumentale, krahas Apolonisë dhe Butrintit, vazhdon të mbetet një atraksion turistik me një numër në rritje të vizitorëve. Për periudhën janar-korrik…

Read More
Wim Wenders: Celularët e vranë fotografinë

Wim Wenders: Celularët e vranë fotografinë

Telefonat e mençur na bënë të gjithëve fotografë, ose ndoshta e kanë bërë në mënyrën që asnjëri prej nesh të mos jetë fotograf. Një shekull më parë, posedimi dhe aftësia për të përdorur një aparat…

Read More
Det, traditë dhe histori, Lezha destinacioni i verës

Det, traditë dhe histori, Lezha destinacioni i verës

Rreth 38 kilometra vijë bregdetare, male, lumenj e laguna, histori, arkeologji dhe një trashëgimi e pasur kulturore, Lezha mund t’i ofrojë të gjitha në një paketë të plotë turistike. Ndërthurja e turizmit bregdetar me atë…

Read More
Vushtrria kërkon kthimin e eshtrave të Hasan Prishtinës

Vushtrria kërkon kthimin e eshtrave të Hasan Prishtinës

Drejtoresha e Drejtorisë për Kulturë, Rini dhe Sport në Vushtrri, Fatmire Cecelia, përmes një shkrese zyrtare drejtuar ministrit të kulturës në Qeverinë e Kosovës, Kujtim Gashit, ka kërkuar që në rrugë institucionale të bëhet i…

Read More
Në Kelmend u mbajt manifestimi “Logu i Bjeshkëve”

Në Kelmend u mbajt manifestimi “Logu i Bjeshkëve”

Nën ritmin e muzikës dhe veshjeve tradicionale, në qafën e Predelecit në Kelmend u zhvillua “Logu i Bjeshkëve”, një aktivitet i bashkisë së Malësisë Madhe, ku bukuroshet e trevës së Kelmendit zhvillojnë konkursin e tyre…

Read More
Sir Vidia, shkrimtari që zbërtheu botën e të shtypurve

Sir Vidia, shkrimtari që zbërtheu botën e të shtypurve

Shkimtari Sir V. S. Naipaul, që fitoi çmimin “Nobel” për letërsi, ka vdekur në moshën 85-vjeçare, ka njoftuar familja e tij. Sir Vidia, që ishte lindur në Trindidadin rural më 1932, ka shkruar më shumë…

Read More
Çaste poetike nga Blerina Terbunja: (ZH)BLEROJ

Çaste poetike nga Blerina Terbunja: (ZH)BLEROJ

Sot në këtë ditë të trishtë me shiun që bie pa ndal kam humbur në qiellin e mbyllun në të hirtë e kot po i vardisem diellit që leu pas resh Buzët hapën ngadalë kur…

Read More
Shubkina, Fotografe dhe ilustruse e fotografis

Shubkina, Fotografe dhe ilustruse e fotografis

Polina Shubkina (MFA Photography, SCAD) është një fotografe ruso-rumune dhe redaktore e revistës Urbanautica. Shubkina fokusohet në intervistimin krijusve te dokumentarëve dhe fotografëve të arteve të bukura, edukatorëve të artit, shkencëtarëve dhe filozofëve. Midis 2011…

Read More